1. Anasayfa
  2. Gümüş

Gümüş 2021 Yılında Yükselişe Geçebilecek Mi?

Geçtiğimiz yılın Mart döneminde ekonomi piyasalarında çakılmalar yaşanması ile birlikte 12 dolar seviyesine kadar çekilen ons altın fiyatı, pandemi sürecindeki yükselişlerini yıl boyu sürdürerek, 2020 yılını %48 oranında değer kazancıyla kapatmıştı. Yeni yılda düşüş trendine giren ons altına paralel olarak değer kayıpları yaşayan gümüş, altın kadar sert düşmeyerek önemli destek noktalarını korumayı başardı.

Gümüş 2021 Yılında Yükselişe Geçebilecek Mi?

Küresel ekonomi piyasalarında, geçtiğimiz yılın Mart döneminde Covid-19 salgının şiddetini artırması ile birlikte piyasalarda riskli varlıkların yanı sıra güvenli liman olarak görülen değerli metal fiyatlarında da çakılmalar yaşanmıştı. Bu çakılmalar sonrasında ons gümüş, 12 dolar banında kadar gerileyerek yatırımcılarını üzmüş olsa da 2020 yılı boyunca ons altına paralel olarak yükseliş göstererek yılı %48 oranında değer kazancı ile kapattı. Pandemi sürecinden, olumlu anlamda etkilenen altın ve gümüş, her ne kadar geçtiğimiz yılı değer kazançları ile kapatmış olsa da 2021 yılında hem altın hem de gümüş beklenen yükseliş gösteremedi. Ons altın sert değer kayıpları yaşamaya başladı ancak ona paralel şekilde hareket eden ons gümüşteki değer kayıpları, altındaki kadar sert olmadı. Önemli destek noktalarını koruyarak altın karşısında daha güçlü bir duruş gösteren beyaz maden gümüş için birçok analist yine de 2021 yılının kalan döneminde, uzun vadede yükseliş bekliyor. Uzmanlar gümüş değerlendirmelerini paylaşmaya devam ediyor.

Ons Gümüş İçin Kritik Destek Noktaları

Şubat ayı başlarında yüksek volatilite yaşayan ons gümüş, kısa vadede yaşadığı değer artışları ile 30 dolar seviyesinin üzerine çıkarak son 8 yılın zirvesini görmüş oldu. Ancak ons altında sert değer kayıpları yaşanınca ons gümüş de bu düşüşlere katıldı ancak gümüş, 30 dolar seviyesinden başlattığı düşüşlerde 26,50 dolar seviyesindeki desteği korumayı başardı. Ocak ayında ise gümüş, 24,80 dolar seviyesindeki destek bölgesini korumayı başarmıştı. Mart ayının ilk işlem haftasına gelindiğinde gümüş için destek noktası yeniden 26,50 dolar seviyesinde oluştu. Analistlere göre gümüş, Mart ayında 25,50 dolar seviyesindeki destekte tutunmakta zorlanabilir.

Uzmanlar Gümüş İçin Ne Diyor?

Geçtiğimiz hafta değerli metaller kanadında yaşanan dalgalanmalar sonrasında, Ekonomi Piyasaları Uzmanı Tunç Şatıroğlu, gümüşten yükseliş beklenebileceğini ancak ons altın yükselişe geçmeden, gümüşten de yükseliş beklememek gerektiğini ifade etmişti. 25,75 dolar bölgesindeki destek noktasını işaret eden Şatıroğlu’na paralel olarak analistler gümüş için olası bir düşüş trendinde sırasıyla 25,50 dolar ve 24,80 dolar seviyelerinin destek bölgeleri olarak takip edileceğini ifade ediyor. Öte yandan altın/gümüş paritesinde de 5 aylık bir düşüş serisi bulunuyor.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.713,03 dolar – satış 1.713,41 dolar
  • Ons gümüş alış 26,55 dolar – satış 26,59 dolar
  • Gram gümüş alış 6,23 TL – satış 6,24 TL
  • Paladyum alış 2.348,36 dolar – satış 2.364,11 dolar
  • Platin alış 1.204,81 dolar – satış 1.208,09 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir