1. Anasayfa
  2. Gümüş

Gümüş 2021 Yılının Gözdesi Olmaya Hazırlanıyor

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2020 yılında, özellikle ortaya çıkan Covid-19 salgını sonrasında, küresel anlamda yaşanan endişe, ekonomi piyasalarında güvenli limanlara yansıdı. Artan endişe ile birlikte yatırımcılar değer korumak için gümüş ve altını seçti. Artan taleplerle birlikte 1 yıllık sürede altın %25 oranında değer kazanırken, gümüş %44 oranında değer kazandı. Bu da beyaz madene olan ilginin, önümüzdeki yılda da devam edeceği görüşlerini güçlendirdi.

Gümüş 2021 Yılının Gözdesi Olmaya Hazırlanıyor

2020 yılı, ortaya çıkan Covid-19 salgını ile birlikte, tarih kitaplarına “eşsiz bir yıl” olarak adını yazdıracak. Bu salgının etkilemediği neredeyse hiçbir şey kalmadı ve bu etkilerin en büyüğü de ekonomi piyasalarına yansıdı. Tarihler boyunca hem altın hem de gümüş, ticaretlerde ödeme aracı olarak kullanılmasının yanı sıra, ortaya çıkan olumsuz durumlarda değer saklama araçları olarak tercih edildi. Bu gibi durumlarda insanlar, ellerindeki paranın değerini altın ve gümüş gibi değerli metaller ile koruyunca, yıllar boyu bu metallere “güvenli liman” ismi verildi. Tarih boyunca yaşanan bu olumsuzların en büyük örneklerinden biri de bu yıl ortaya çıktı. Covid-19 salgını ile birlikte, insanlar yine parasının değerini korumak için altın ve gümüşe yöneldi. Fakat bu yıl gümüş, yatırımcılarına altından neredeyse iki kat daha fazla kazandırdı. Yılbaşından bu yana altın, değerini %25 oranında artırırken, gümüş ise aynı zaman aralığında değerini %44 oranında artırdı. Birçok analiste göre gümüşteki bu değer artışı, özellikle önümüzdeki yılda hızla devam edecek ve gümüş 2021 yılının gözde yatırım aracı olacak.

2021’de Değerli Metallere Yönelim artacak Mı?

Ekonomi piyasalarında birçok analist, hem altının hem de gümüşün 2021 yılında da değer kazanmaya devam edeceğini düşünüyor. Zira 2020 yılında, değerli metallerdeki değer artışına zemin hazırlayan faktörlerin, 2021 yılında da devam edeceği öngörülüyor. Fakat analistlere göre, 2021 yılında gümüş, bu yılda olduğu gibi değer kazanımlarında altını geride bırakacak. Bu yıl göze çarpar oranda değerini artıran gümüşe, önümüzdeki yılda da talebin artacağı düşünülüyor. Bir diğer yandan ise gümüş üretiminin azalacağı yönündeki görüşler, artan talepler ile birleşince, ortaya gümüşün büyük oranda artış göstereceği düşüncesini çıkarıyor. Ayrıca gümüşün endüstriyel alanda kullanımının artacağı söylemleri de gümüşün değer artışlarında önemli rol oynuyor.

Ons Gümüşte Haftalık Teknik Analiz

Geride bıraktığımız haftada, küresel piyasalarda yaşanan gelişmelere bağlı olarak ons altın 1.900 dolar seviyesine kadar çıkmıştı. Ardından 1.880 dolar seviyesinin altına kadar gerileyen ons altına karşılık gümüş daha sınırlı oranda değer kaybetti. Aynı zaman aralığında gümüş ise altına paralel bir grafik çizdi ancak değer kaybı oran bazında daha az oldu. Gümüş ons başına geçtiğimiz hafta 27,80 dolar seviyesini görmüştü, daha sonra ise sınırlı değer kaybı yaşayarak 26 dolar seviyesine geriledi. Ayrıca gümüşün ons başına 100 günlük hareket ortalamasının 25 doların üzerinde bulunması da yatırımcıları sevindiriyor.

Uzman İsimler Gümüş İçin Olumlu Gelişmeler Bekliyor

Gümüşün 2021 yılında değerini büyük oranda artıracağını düşünen birçok uzman isim bulunuyor. Buna göre Bloomberg Intelligence Emtia Stratejisti Mike McGlone gümüşün bu yıl fiyatını %100 oranda artırmasını örnek gösterirken, Saxo Bank Emtia Stratejisti Bölüm Başkanı Ole Hansen de gümüşün 2021 yılında sanayi alanındaki kullanımının artacağı görüşünü dile getiriyor. Buna bağlı olarak Hansen, gümüş arzında sıkışıklık yaşanacağını ve gümüş fiyatlarının da artış göstereceğini savunuyor. Öte yandan ekonomi yazarı E.B. Tucker, gümüşün 2021 yılında en az %55 oranında değer artışı yaşayacağını iddia ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir