1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş 2021’deki Yükseliş Beklentilerinden Uzakta

Geçtiğimiz hafta gümüş adına olumlu gelişmeler kaydedilmiş olmasına karşın, gümüş haftayı düşüş eğiliminde kapattıktan sonra yeni haftaya da düşüş eğiliminde giriş yapmıştı. Yeni yıla sert yükseliş ile giriş yapan gümüş, Ocak ayının son işlem haftasında düşüş eğilimini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl birçok uzman isim gümüşün 2021 yılında yükselişini sürdüreceğini dile getirmişti ancak gümüş beklenen performansı bir türlü gösteremeyince, yatırımcılar endişeyle dikkatini uzman yorumlarına çevirdi.

Gümüş 2021’deki Yükseliş Beklentilerinden Uzakta

Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgının etkisiyle ekonomi piyasalarında Mart ayında genel bir gerileme yaşandı ve birçok yatırım aracı Mart ayında dip seviyelerini gördü. Bu akıma katılan varlıklardan biri olan gümüş de geçtiğimiz yılın en düşük fiyatlanmasını Mart ayında ons başına 11 dolar seviyelerinde ve gram gümüş bazında 2,50 TL ile yaşamıştı. Daha sonra salgın ile artan endişe ortamında yatırımcıların emtia varlıklara yönelmesi, beyaz maden için ibrenin yukarı dönmesini sağladı ve böylece değer artışlarına başlayan gümüş Ağustos ayında zirve noktasına ulaştı. Mart – Ağustos arasında %63 oranında değer kazanan gümüş, bu aşamadan sonra düşüş eğilimine girmiş olsa da 2020’yi, yıllık bazda %48 oranında değer artışı ile tamamlamayı başarmıştı. Gümüşteki bu artış ile birlikte birçok yatırımcı da yönünü gümüşe çevirdi ve birçok analist, 2021 yılında gümüşün değer artışlarını koruyacağını ve daha fazla yükseliş göstereceğini belirtti ancak gümüş henüz beklenen performansı ortaya koymadı.

Yılın İlk Ayında Gümüş Bekleneni Vermedi

Hem yurtiçi piyasalarda hem de küresel piyasalarda birçok ekonomi piyasaları uzmanı, gümüş adına yorumlarını birçok kez dile getirdi. Analistler, özellikle geçtiğimiz yılda yaşanan değer artışları sonrasında, 2021 yılında gümüş adına daha fazla değer artışı olacağını iddia etmişti. Özellikle gümüşün sanayi alanındaki kullanımının artacağına ilişkin beklentiler ve ABD Başkanı Joe Biden’ın yeşil enerji açıklamaları, beyaz maden için olumlu bir beklenti yaratırken, yeni yılın ilk ayında gümüş henüz beklenen yükselişi göstermedi. Küresel gelişmelere bağlı olarak ilerleyen günlerde gümüş fiyatları takip edilecek.

Gram ve Ons Gümüş Ne Durumda?

Yurtiçi piyasalarda geçtiğimiz hafta düşüş eğiliminde bulunan gümüş hafta arasında dalgalanma yaşayarak fiyatını yükselttikten sonra yeni haftaya da düşüş eğiliminde giriş yaptı. Gram gümüş dün günü 6,0389 TL seviyesinde kapattıktan sonra yeni güne %0,38 oranında değer kaybı ile giriş yaptı ve gün içinde 6,02 TL seviyelerinde fiyatlandı. Ons gümüş kanadında ise analistler 25,70 dolar seviyesinin önemli bir direnç noktası haline geldiğini ve gümüşün bu noktayı destek bölgesi haline getirmesi halinde yükselişini sürdüreceğini ifade ediyor.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.854,54 dolar – satış 1.854,95 dolar
  • Ons gümüş alış 25,42 dolar – satış 25,45 dolar
  • Gram gümüş alış 6,01 TL – satış 6,02 TL
  • Paladyum alış 2.321,78 dolar – satış 2.338,86 dolar
  • Platin alış 1.087,95 dolar – satış 1.092,22 dolar

Yorum Yap