1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. Gümüş Altına Paralel Şekilde Yeni Haftada Değer Kaybetti

Gümüş Altına Paralel Şekilde Yeni Haftada Değer Kaybetti

Değerli madenler arasında altın ile birlikte en çok araştırılan konu gümüş fiyatları olarak karşımıza çıkıyor. Aşı haberlerinin gelmesiyle birlikte altın fiyatlarındaki dalgalı seyre paralel olarak gümüş fiyatları da dalgalı bir hareket sergiliyor. Bu dalgalı hareketler ile gümüş, geçtiğimiz haftanın en fazla değer kaybeden değerli madeni oldu. Haftalık işlemine ons başına 24,17 dolar seviyesinden giriş yapan gümüş, ons başına 22,34 dolar ile son iki ayın en düşük seviyesini test etti. Beyaz maden yatırımcıları, gümüş fiyatlarının yükselip yükselmeyeceğini merak ediyor.

featured

Haftanın açılış günü ile birlikte gümüş ve altın yatırımcıları da değerli madenlerdeki fiyat grafiğini takip etmeye başladı. Yurtiçi piyasalarda gram altın 444 TL’ye, çeyrek altın 730 TL’ye ve cumhuriyet altını da 2.913 TL’ye kadar geriledi. Öte yandan beyaz maden gümüş ise ons başına 22,34 dolar ile son iki ayın en düşük seviyesini test etti ve yurtiçi piyasalarda gram gümüş fiyatı 5,56 seviyesine geriledi.

Petroldeki Düşüş Altın ve Gümüşü de Etkiledi

Diğer yandan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) üretim kısıntıların masaya yatıracağı toplantıdan önce petrol fiyatları düşüş yaşarken, güvenli liman madenlerinden çıkış pozisyonlarının devam etmesi ile birlikte iç ve dış piyasalarda altın ve gümüş yeni haftaya düşüşle başlamış oldu. OPEC ve anlaşmalı olduğu şirketlerin oluşturduğu OPEC+ grubu enerji bakanlarının da konuyu görüşmek üzere bu hafta içi toplanması bekleniyor. Rusya medyasında yer alan haberlerde, OPEC ve müttefikleri arasında birçok ülkenin, 2021 yılı Ocak ayından başlamak üzere petrol üretiminin aylık bazda aşamalı olarak artırılması yönünde olduğu ifade edildi.

Troy Kıymetli Madenler Gümüş Fiyatlarını Değerlendirdi

Troy Kıymetli Madenler’in günlük bülteninde gümüş fiyatları ile ilgili olarak, altına paralel bir hareketlenme izlediği belirtildi. Bültende; “Gümüş de altına paralel hareket etmesinin yanında, geçtiğimiz haftanın en fazla değer kaybeden kıymetli madeni oldu. Haftalık işleme ons başına 24,17 dolar seviyesinde giriş yapan gümüş, 22,34 dolar/ons ile son 2 ayın en düşük seviyesine ulaştı. Kapanışını ons başına 22,69 dolar seviyesinde yapan gümüş, %6,1’lik değer kaybına uğramış oldu. Altın – gümüş rasyosu ise gümüşün aleyhine işlemeyi sürdürürken, 79 seviyesinin üstü geçen hafta test edildi.” ifadelerine yer verildi.

Küresel Emtia Piyasalarında Değerli Varlık Fiyatlanmaları

Yaşanan gelişmeler doğrultusunda, küresel emtia piyasalarında değerli varlıkların fiyat listesi şu şekilde:

  • Altın %0,77’lik düşüş ile 1.772,60 dolar
  • Gümüş %2,32’lik düşüş ile 22,15 dolar
  • Bakır %1,26’lık artış ile 7.505,50 dolar
  • Platin %1,00’lık artış ile 977,35 dolar
  • Paladyum %1,01’lik düşüş ile 2.400,35 dolar
  • Brent petrol %0,31’lik düşüş ile 48,15 dolar seviyelerinde bulunuyor.

Yurtiçi piyasalarda ise gram altın 444 TL, çeyrek altın 730 TL ve cumhuriyet altını 2.193 TL seviyelerinde bulunurken, gümüş ise 5,56 TL seviyesinde bulunuyor.

Yorum Yap