1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Artıyor, Uzmanlar Ne Diyor?

Küresel ekonomi piyasalarında Şubat ayının üçüncü işlem haftası oldukça hareketli başladı. Neredeyse tüm geleneksel yatırım varlıklarının değer kaybettiği haftada, gümüş değer kazanarak dikkatleri çekmeyi başardı. Yurtiçi piyasalarda da dolar kuru ve altın değer kayıpları yaşadı, ons gümüşteki değer artışı gram gümüşe de yansıdı. Gümüşteki hareketlilikler sonrasında uzmanlar gümüş değerlendirmelerini paylaştı.

Gümüş Artıyor, Uzmanlar Ne Diyor?

Ekonomi piyasalarında 2020 yılı oldukça sıra dışı gelişmelere sahne oldu. Geçtiğimiz yılın Mart döneminde, Covid-19 salgının şiddetini hissettirmeye başlaması ile birlikte, piyasalarda varlıkların değerleri büyük oranda azaldı ve bu durum yurtiçi piyasalara da yansıdı. Yurtiçinde gram gümüş, Mart ayında çöküşle birlikte 2,5 TL bandında kadar geriledi. Ancak 2020 yılı başından, yıl sonuna kadar geçen süreçte, gümüş de altına paralel olarak değer artışları yaşadı. Bu artışlar küresel piyasalarda olduğu gibi yurtiçi piyasalarında da Ağustos ayında 7,5 TL ile zirve noktasını gördü. Ağustos ayından sonra kademeli ve hafif olarak başlayan düşüş eğilimine rağmen gümüş, 2020 yılını %48 değer kazancı ile kapatmayı başardı. Gümüşteki bu değer artışları hem uzmanların hem de yatırımcıların dikkatini çekti ve özellikle geçtiğimiz yılın sonlarına doğru bankalardaki gümüş hesaplarında artış yaşanmaya başladı. Zira uzmanlar, özellikle sanayi alanında gümüş kullanımının artış göstereceği öngörüsüne bağlı olarak, gümüşten 2021 yılında yükseliş beklediklerini sık sık ifade etmişti. 2021 yılının bir buçuk aylık sürecinde bekleneni veremeyen gümüş, Şubat’ın üçüncü işlem haftasında yükselişe geçmeye başladı.

Gümüşün Yeni Yıldaki Kazançları

Aslında gümüş, Şubat ayının başında da sert yükseliş göstererek yatırımcıları heyecanlandırmayı başarmıştı. Ancak gümüşün Ocak sonu ve Şubat başında yaşadığı sert değer kazancında, Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets isimli topluluk oluşumu etkili olmuştu. Oluşumun gündemine gümüşü alıp, gümüşte hızla alım pozisyonuna geçmesiyle ve ons gümüşün birim fiyatını 1.000 dolara kadar çıkarmaya çalışacaklarını açıklaması ile birlikte, ons gümüş son 8 yılın zirvesi olan 30,07 dolar seviyesine kadar ulaşmıştı. Ancak bunun balon etkisi olduğu anlaşıldı ve düşüşe geçen gümüş, üçüncü işlem haftasında yeniden yükselişe geçti.

Hansen 2021’de Gümüşten Artış Bekliyor

Küresel piyasalarda ünlü analist Ole Hansen de gümüşte yaşanan bu fiyat hareketliliklerini değerlendirdi. Hansen, topluluk oluşumunun gümüş girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti ve daha sonrasında beyaz madenin yeniden harekete geçtiğini belirtti. Hansen artan enflasyonu, yeşil enerjiyi ve elektrikli araç üretimlerini işaret etti ve beyaz madene olan ilginin artış gösterebileceğini vurguladı. Hansen 2021 yıl sonu için ons gümüş fiyat tahminini 50 dolar olarak açıkladı.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.816,47 dolar – satış 1.816,74 dolar
  • Ons gümüş alış 27,57 dolar – satış 27,61 dolar
  • Gram gümüş alış 6,14 TL – satış 6,15 TL
  • Paladyum alış 2.380,22 dolar – satış 2.402,76 dolar
  • Platin alış 1.296,55 dolar – satış 1.302,47 dolar

Yorum Yap