1. Anasayfa
  2. Gümüş

Gümüş Düşüşe Rağmen Yükseliş Beklentisini Koruyor

Beyaz maden gümüş, oldukça verimsiz şekilde geçen Ocak ve genel tabloda Şubat ayından sonra Mart ayına hafif yükseliş eğiliminde başlangıç yaparak, ons altının devam eden değer kayıplarına paralel olarak değer kaybetse bu düşüşlerini sınırlandırmayı başardı. Destek noktalarına tutunmayı başaran gümüş için 2021 yılında analistler, yükseliş beklentilerini koruyor ancak gümüş hala net bir ralli başlatmış değil. Yatırımcılar gümüşün, 2020 yılındaki gibi bir yükseliş gösterip gösteremeyeceğini merak ediyor.

Gümüş Düşüşe Rağmen Yükseliş Beklentisini Koruyor

Geçtiğimiz yıl küresel ekonomi piyasalarında, beklenmedik gelişmeler yaşandı ve bu gelişmeler değerli metal fiyatlarının belirlenmesinde etkin rol oynadı. Covid-19 salgını işle birlikte Mart 2020 döneminde başlayan hareketliliklerde değerli metaller değer kazanmaya başladı ancak asıl dikkat çekici yükselişi, en çok yatırımcı talebi gören altın ile altından sonra en çok talep gören gümüş gösterdi. Küresel piyasalarda hem ons altın hem de ons gümüş, Mart 2020 döneminde başlattığı yükselişlerde Ağustos 2020 döneminde zirve noktalarını gördükten sonra yılı değer kazancıyla ancak düşüş eğiliminde kapattı. Altın yılı %25 oranında değer kazancıyla, gümüş de yılı %48 oranında değer kazancıyla kapattı. Fakat hem altın hem de gümüş, yükseliş beklentileri olmasına rağmen 2021 yılında tekrar yükselişe bir türlü geçemedi ve düşüş trendini korudu. Ancak analistler, 2021 yılında özellikle de gümüşün yükseleceği yönündeki öngörülerini koruyor.

Ons Gümüş Teknik Analizi

Şubat ayı başında 30 doların üzerine çıkarak 8 yıllık zirvesini gören ons gümüş, geçtiğimiz hafta yaşadığı yükselişler sonrasında zirve noktasını 28,18 dolar bandında belirleyebildi. Bu aşamadan sonra düşüş trendine giren gümüş, ilk güçlü destek noktasını 26,10 dolar bandında oluşturmuştu ve hafta boyunca bu destek noktasının üzerinde kalmayı başardı ancak haftanın son günüde gelen düşüş ile bu destek noktası kaybedildi. Analistlere göre ons gümüşün 26,80 dolar bandındaki direnci kırması için yukarı yönlü bir kırılma yaşaması gerekiyor. Analistlere göre bu aşamadan sonra gelecek olan direnç noktaları ons gümüş için sırasıyla 27,06 dolar, 27,22 dolar ve 27,37 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Jon Deane’nin Gümüş Fiyatı Tahmini

ABD bankacılık devi JPMorgan’ın eski genel müdürü ve şimdilerde Trovio CEO’su olan Jon Deane, geçtiğimiz gün gümüş analizini paylaşmıştı. Deane, gümüşten 2021 yılında yükseliş beklediğini hatırlattı ve bir de 2021 yılı için gümüş fiyatı tahmininde bulundu. Kısa vadede en iyi ticaret varlığının gümüş olduğunu savunan Dean, dünyada gümüş eksikliğinin olduğunu dile getirdi ve bu yıl ons gümüşün 60 dolar bandına kadar çıkabileceğini iddia etti. Deane’e göre gümüş 2021 yılında potansiyel olarak 40 – 50 dolar bandı aralığında hareket ettikten sonra 60 dolar seviyesine ulaşacak.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.693,52 dolar – satış 1.693,92 dolar
  • Ons gümüş alış 25,19 dolar – satış 25,23 dolar
  • Gram gümüş alış 6,10 TL – satış 6,11 TL
  • Paladyum alış 2.341,47 dolar – satış 2.358,23 dolar
  • Platin alış 1.119,37 dolar – satış 1.123,69 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir