1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Düşüşte, Analistler Ne Diyor?

2021 yılında henüz beklenen yükselişi gösteremeyen gümüş, hem küresel piyasalarda hem de yurtiçi piyasalarda düşüşünü sürdürdü. Yurtiçi piyasalarda dün 6,00 TL seviyesinin altına gerileyen gram gümüş, yeni günde de düşüş eğilimini korudu ve 5,95 TL seviyesinin altına kadar geriledi. Gümüş adına geçtiğimiz yıl oldukça olumlu tahminler yapılmıştı ancak gümüş girdiği düşüş eğiliminden henüz çıkamadı. Yatırımcılar endişeli, analistler gümüş yorumlarını paylaşmaya devam ediyor.

Gümüş Düşüşte, Analistler Ne Diyor?

Birçok analist ve uzman isim, geçtiğimiz yıl değerli metal fiyatlarındaki artış ile birlikte, 2021 yılının da artışlar ile geçeceği tahmininde bulunmuştu. Fakat 2021 yılının ilk ayı neredeyse bitmesine rağmen, geçtiğimiz yılın emtia varlık şampiyonu olan gümüş henüz beklenen yükselişi gösteremedi. Gümüş geçtiğimiz yıl 18 emtia varlık arasında, %48 değer artışı ile yılı en yüksek artışla kapatan varlık olmuştu. Bu alanda altını dahi geride bırakan gümüş adına analistler ve uzmanlar, yeni yılda daha olumlu tablolar oluşacağı tahmininde bulunmuştu. Zira ABD Başkanı Joe Biden geçtiğimiz dönemlerde, seçim propagandalarında yeşil enerji alanındaki çalışmaların artırılacağını dile getirmişti ve Joe Biden seçimi kazanarak ABD Başkanı oldu. Biden’ın açıklamaları doğrultusunda, yeşil enerji alanında kullanım yoğunluğu fazla olan gümüşün de değer artışı yaşayacağı düşünülmüştü ancak henüz gümüşten beklenen sıçrama gelmedi. Küresel piyasalarda dün gün içinde ons gümüş 25,50 dolar seviyesinin altına gerilerken, yurtiçi piyasalarda da gram gümüş 6,00 TL seviyesinin altına geriledi. Bu değer kayıpları yeni günün açılışında da devam etti ve gram gümüş gün içinde 5,95 TL seviyesinin altını test etti. Gümüş adına yatırımcılar endişeli iken uzmanlar gümüş değerlendirmelerini paylaştı.

Tunç Şatıroğlu: “Gümüş Altını Takipte”

Ekonomi piyasaları uzmanı ve teknik analist Tunç Şatıroğlu, hem altın ile ilgili hem de gümüş ile ilgili değerlendirmelerini Twitter hesabı üzerinden yatırımcılar ile paylaştı. Şatıroğlu değerlendirmelerinde önceliği altına verdi. Gümüşün altına paralel hareket ettiğini vurgulayan Tunç Şatıroğlu, ons altının 1.836 dolar seviyesine kadar düştüğünü, ABD kanadındaki gelişmelere bağlı olarak altının yükselebileceğini dile getirdi. Şu sıralar altının aşırı satış baskısı ile karşılaştığını belirten Şatıroğlu, olası yükselişte gümüşün de altını takip edeceğini iddia etti.

Şant Manukyan: “Gümüş Altına Kıyasla Daha Güçlü Duruyor”

Bir diğer ekonomi piyasaları uzmanı olan Şant Manukyan da Şatıroğlu’na benzer şekilde hem altın hem de gümüş değerlendirmelerini paylaştı. Sosyal medya hesabı üzerinden yorum ve analizlerini paylaşan Manukyan, altının 200 günlük ortalamadan destek almaya devam ettiğini ancak 50 günlük ortalamayı henüz aşamadığını belirtti ve gümüşün ons altın ile gram altın ile kıyaslandığında daha güçlü bir duruş gösterdiğini ifade etti. Manukyan, gümüş EFT’lerine çok sayıda giriş yaşandığını ve bu alanda zirve seviyeye gelindiğini ifade etti. Biden’ın yeşil enerji söylemlerine değinen Manukyan, gümüşün piyasalardaki bu gibi söylem ve spekülasyonları sevdiğini ifade etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.841,76 dolar – satış 1.842,13 dolar
  • Ons gümüş alış 25,29 dolar – satış 25,32 dolar
  • Gram gümüş alış 5,99 TL – satış 6,00 TL
  • Paladyum alış 2.298,44 dolar – satış 2.314,84 dolar
  • Platin alış 1.061,27 dolar – satış 1.065,72 dolar

Yorum Yap