1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Düşüyor Analistler Yine De Yükseliş Bekliyor

Küresel ekonomi piyasalarında, değerli metaller 2020 yılında kazandıkları güveni 2021 yılında kaybetmeye başladı. 2020 yılının sonlarında başlayan düşüş eğilimi, hem altın adına hem de gümüş adına 2021 yılının ilk ayında ve Şubat ayının ilk haftasında da devam etti. Yatırımcıların güvenli liman olarak değerlendirdiği değerli metallerdeki bu düşüşler endişe yaratamaya başladı ve oluşan düşüş endişesinde, uzman isimler değerli metalleri değerlendirdi.

Gümüş Düşüyor Analistler Yine De Yükseliş Bekliyor

Küresel ekonomi piyasalarında, geçtiğimiz yıl Covid-19 salgını ile birlikte bir enflasyon endişesi oluştu. Tarihsel süreçte olduğu gibi, olumsuz olaylar karşısında paniğe kapılan yatırımcılar, birikimlerinin değerini korumak amacıyla 2020 yılında değerli metallere ve özellikle de altın ile gümüşe yönelmişti. Bu yönelim yıl boyunca devam etti ve hem altında hem de gümüşte talep arttı. Artan talep karşısında, altın ve gümüş fiyatları yıl boyunca değer kazanımlarını sürdürdü ve her iki yatırım varlığı da Ağustos 2020 döneminde tarihi zirvelerini gördü. Ancak Covid-19 salgınına karşı geliştirilen aşılarda başarılı sonuçlar alınmaya başlanınca, her iki yatırım varlığında da talepler azalmaya başladı, bu da altın ve gümüşe değer kayıplarının kapısını açtı. 2020 yılının Kasım ayı itibariyle düşüşünü hızlandıran değerli metaller, yılı genel tabloda değer kazancıyla kapatmış olsa da 2021 yılında beklenen yükselişi gösteremedi. Yılın ilk ayı ve Şubat ayının ilk işlem haftası geride kalırken, hem altın kanadında hem de gümüş kanadında değer kayıpları devam etti.

Analistler Düşüşteki Gümüşten 2021’de Yükseliş Bekliyor

2021 yılının ilk ayında, geleneksel ekonomi piyasalarındaki yatırımcılar, farklı alternatiflere yönelmeye başladı ve yatırımcılar dolar, altın ve gümüş gibi yatırım varlıklarına olan ilgisinin büyük bir kısmını kaybetti. Altın ons başına 2021 yılında %6 oranında değer kaybederken, 2020 yılında yıl içinde %84 oranında değer kazanan gümüş de değer kayıplarını sürdürdü. Ancak analistlere göre, düşüş eğiliminde bulunan gümüş 2021 yılına yönünü yeniden 2020 yılındaki gibi yukarı çevirecek. Zira yeşil enerji açıklamaları, elektrikli otomobil üretimlerinin hızlanması ve sanayi alanında kullanılan gümüşe fiziki talebin artış göstermesi gibi etkenlerin gümüş fiyatlarını yükseltmesi bekleniyor.

Zafer Ergezen Gümüşten Umutlu

Altın ve dolardan yatırımcıların alternatif yatırım araçlarına döndüğünü dile getiren Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, gümüşe olan ilginin %100’e yakın bir artış gösterdiğini ifade etti. Zafer Ergezen’e göre gümüş kullanım alanları, altına oranla daha fazla olduğu için gümüş yükselmeye devam edecek. Ergezen, gümüşün de içinde bulunduğu diğer değerli madenlerin bu sebeple altının önüne geçtiğini ifade etti. Ergezen Çin ekonomisinin %8’e yakın büyüme yaşayacağı beklentisi ile gümüşün de 2021’de altından daha fazla tercih edileceğini düşündüğünü dile getirdi.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta arsında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.811,00 dolar – satış 1.811,40 dolar
  • Ons gümüş alış 26,85 dolar – satış 26,88 dolar
  • Gram gümüş alış 6,09 TL – satış 6,10 TL
  • Paladyum alış 2.333,60 dolar – satış 2.347,43 dolar
  • Platin alış 1.124,53 dolar – satış 1.128,97 dolar

Yorum Yap