1. Anasayfa
  2. Gümüş

Gümüş Enstitüsü’nden Heyecanlandıran Açıklama

2020 yılı değerli metallerin kazandığı değerler açısından oldukça bir yıl olarak geride kaldı. Özellikle emtia varlıklar arasında en çok değer kazanan gümüş, tüm dikkatleri çekmeyi başardı. Ancak yatırımcıların varlık tercihi yine daha çok altından yana oldu ve bu alanda gümüş geçtiğimiz yıl gölgede kaldı. Ancak Gümüş Enstitüsü’nün (Silver Institue) yaptığı tahmin, gümüş yatırımcılarını heyecanlandırdı.

Gümüş Enstitüsü’nden Heyecanlandıran Açıklama

2020 yılında Covid-19 salgının etkisi ile birlikte yatırımcıların endişesi arttı ve birçok yatırımcı değer saklamak için güvenli limanları tercih etti. Tarih boyunca süren bu alışkanlık, geçtiğimiz yılda salgın dönemi başlayınca da devam etti ve yatırımcılar yine değer saklamak için altın ve gümüş gibi güvenli limanlara yöneldi. Bununla birlikte emtia varlıklar arasında geçtiğimiz yıl en çok değer kazanan varlık %38 ile gümüş oldu ve altın bu alanda %25 değer kazancı ile ikinci sırada yer aldı. Gümüş değer kazancı konusunda altını neredeyse ikiye katlamasına rağmen, geçtiğimiz yıl yatırımcıların ilk tercihi yine altın oldu. Gümüş talebi geçtiğimiz yıl altına olan talebin gölgesinde kaldı ancak birçok analist ve uzman isim 2021 yılında bu durumun değişeceğini iddia etti. Zira endüstri alanında gümüş kullanımının artmasına bağlı olarak yapılan tahminlerde, gümüşe olan talebin ve gümüş fiyatlarının yükselme olasılığı gündeme geldi. Gümüş Enstitüsü (Silver Institue) de bu kapsamda, yatırımcıları heyecanlandıracak olan tahminini paylaştı.

Gümüş Talebinde Olağanüstü Artış Beklentisi

Gümüşe olan talepler geçtiğimiz yıl altına olan taleplere göre gölgede kalmış olabilir ancak birçok kişi 2021 yılında bu alanda gümüşten oldukça umutlu. Buna paralel olarak Gümüş Enstitüsü, 2021 yılında küresel olarak gümüş talebinin 1,025 milyar onsa çıkmasını beklediğini açıkladı. Enstitü tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 salgının yatırımcıları gümüşe yönelttiği ve bu yönelimin 2021 yılında hız kazanacağı öngörüsü yer aldı. Ayrıca Gümüş Enstitüsü yaptığı açıklamalarında, 2021 yılında sikke ve çubuk alımlarının da 257 milyon ons seviyesine ulaşarak, son sekiz yılın zirvesini görmeyi beklediklerini ifade etti.

Şatıroğlu: “Gümüşteki Yükseliş Altından Hızlı”

Öte yandan gümüş, küresel piyasalarda değer artışı olarak da pozitif grafikler çizmeye başladı ve gümüş fiyatındaki artışlar yeni günde de devam etti. Bununla birlikte ekonomi piyasaları uzmanı ve teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu da gümüşe ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Şatıroğlu paylaşımlarında, altın fiyatlarına da dikkat çekti ve gümüşteki yükselişin altına göre daha hızlı ilerlediğini belirtti. Şatıroğlu, altının yükselişe geçmesiyle birlikte ons gümüşün 27,44 dolar seviyesini rahatlıkla geçebileceğini ifade etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta ortasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.843,965 dolar – satış 1.844,32 dolar
  • Ons gümüş alış 27,28 dolar – satış 27,32 dolar
  • Gram gümüş alış 6,18 TL – satış 6,19 TL
  • Paladyum alış 2.358,45 dolar – satış 2.373,39 dolar
  • Platin alış 1.237,57 dolar – satış 1.242,05 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir