1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Fiyat Grafiği Yatay Seyirde

Küresel ekonomi piyasalarında değerli metaller kanadında yaşanan dalgalanmalar, Şubat ayında etkisini hissettirdikten sonra, Mart ayının gelmesi ile birlikte bu dalgalanmalar yerini daha stabil hareketlere bıraktı. Düşüş eğiliminde geçen Ocak ve Şubat aylarının ardından, Mart ayında yatay seyre geçilmesi her ne kadar piyasalarda durgunluk olarak görülse de düşüşlerin sınırlandırılması, analistler tarafından olumlu yorumlanıyor. Küresel piyasalarda ve yurtiçi piyasalarda analistler, gümüş değerlendirmelerini paylaştı.

Gümüş Fiyat Grafiği Yatay Seyirde

Küresel ekonomi piyasalarında, riskli varlıklarda dolar beklendiği gibi volatilite sergiliyor. Özellikle ABD kanadındaki gelişmelere bağlı olarak sert dalgalanmalar yaşayan dolar karşısında gümüş ve altın gibi değerli metaller de fiyat belirleme adına mücadele veriyor. Ocak ayı hem altın için hem de gümüş için oldukça verimsiz şekilde geride kaldı. Daha sonra Şubat ayı başında, ons gümüş ve ons altın, fiyat hareketliliği konusunda kısa vadede negatif ve pozitif hareketlilikler ile ayrıştı. Ons altın, son on yılın en kötü Ocak ayını geride bıraktıktan sonra değer kayıplarına devam ederken, ons gümüş ise Şubat başında sosyal medya desteği alarak yönünü sert şekilde yukarı çevirdi ve son 8 yılın zirvesi olan 30 dolar bandını aşmayı başardı. Ancak gümüş bu noktada uzun soluklu kalamadı ve kademeli düşüşlerine devam etti. Mart ayında stabil bir grafik çizmeye başladığı görülen gümüş için analistler, yorumlarını dile getirdi.

Jon Deane Gümüş Hareketliliğini ve Yatırımcıları Değerlendirdi

Gümüş, Şubat ayı başında sosyal medya ilgisi ile birlikte perakende dalgası ile karşılaştı ve 30 dolar bandını aşmayı başardı. Ancak ana akımda gümüş ilgisi azaldıkça, ons gümüş fiyatı da eski seviyelerine döndü. Ancak JPMorgan eski genel müdürü ve şimdilerde Trovio CEO’su olan Jon Deane, gümüşten hala umutlu olduğunu belirtti. Deane, enflasyonun artık daha belirgin hale gelmeye başladığını ve kısa vadede en iyi ticaret aracının gümüş olduğunu savundu. Deane’e göre her ne kadar gümüş, Şubat başlarındaki ilgisini kaybetmiş olsa da hevesli yatırımcıların fiziksel gümüş satın alma işlemleri devam ediyor.

Tunç Şatıroğlu’nun Değerlendirmeleri

Yurtiçi piyasalarda ise gram gümüş, altına bağlı hareketliliğini sürdürdü. Dün gün içinde 405 TL bandına kadar gerileyen gram altın, sabah saatlerinde toparlanma emareleri göstererek yeni günde 410 TL üzerine çıkmayı başarmıştı ve gram altına paralel olarak gram gümüş de 6,23 TL bandında dengelenerek yatay konuma gelmeyi başardı. Gümüşün, atlına bağlı hareketliliklerini sürdüreceğini düşündüğünü ifade eden Ekonomi Piyasaları Uzmanı Tunç Şatıroğlu, altının ABD kanadındaki faiz artışları ile baskılandığını ifade etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.715,36 dolar – satış 1.715,73 dolar
  • Ons gümüş alış 26,18 dolar – satış 26,21 dolar
  • Gram gümüş alış 6,22 TL – satış 6,23 TL
  • Paladyum alış 2.357,97 dolar – satış 2.371,87 dolar
  • Platin alış 1.169,51 dolar – satış 1.174,64 dolar

Yorum Yap