1. Anasayfa
  2. Gümüş

Gümüş Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

2020 yılında klasik yatırım araçlarının dalgalı hareketleri, alternatif yatırım araçlarına ilgiyi arttırdı. Gümüş yatırımına olan ilgi zirve noktaya ulaştı. Peki, gümüş fiyatı nasıl hesaplanır? Gümüş fiyatı nasıl takip edilir? Bilgilerine yazımızdan bakabilirsiniz.

Gümüş Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Gümüş fiyatını belirlerken kullanılan yöntem, altın, gümüş gibi kıymetli madenler için birlikte kullanılır. Dünya piyasasında elmas ve yakut gibi madenlerin fiyatı 31.113 gramın üzerinde olarak belirlenmiştir. Bir ons gümüş, altına benzer şekilde Latin sembolü Ag veya XAG ile temsil edilir. USD fiyatı XAG / USD cinsinden ifade edilir. Tarihsel olarak bakıldığında, gümüşün para birimi olarak yaygın olarak kullanıldığını ve madenciliğini altından daha kolay olan değerli bir maden olduğunu kısa sürede keşfedilmiştir. Bu iki maden birlikte, çoğu zaman birbirinin kullanılmıştır. Gümüş fiyatının TL cinsinden değerinin hesaplanmasına şu örneği verebiliriz:

  • 1 Dolar = 0.0666 Gümüş.
  • Gümüş = 14,9929 %0,01 artış göstermiştir.
  • Gümüş alış fiyatı =2,7931
  • Gümüş satış fiyatı =2,8019

Gümüş Fiyatlarını Takip Etmek İçin Neler Kullanılır?

Gümüş fiyatlarını takip etmek isteyenler için aşağıdaki maddeler yardımcı olabilir.

  • Gümüş, gümüş banka hesaplarında bulunabilir. Gümüş banka hesaplarından TL veya USD cinsinden alınabilir.
  • Gümüş fiyatları Merkez Bankası üzerinden takip edilebilir.
  • InvestAZ Yatırım Menkul Kıymetler ile bir Forex hesabı açarak, gümüş fiyatlarını takip edebilir ve alım satım işlemleri yapabilirsiniz.
  • Gümüş, çevrimiçi veya fiziksel olarak satın alınabilir. Bununla birlikte, normal koşullar altında fiziksel olarak satılan gümüş alım satımlarında kar şansı daha düşük olabilir.

Altın Fiyatlarının Yükselmesiyle Gümüş Zarar Görür Mü?

Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle para birimlerine olan güvenin azalması sonucu altın fiyatları yükseliyor. Gümüş ve altın arasında da doğru orantılı bir ilişki vardır. Yatırımcıların güvensizlik nedeniyle altın birikimine yönelmesiyle altın fiyatları yükseliyor. Bu nedenle altın fiyatının artması, gümüş fiyatının artmasına neden olur.

Gümüş Hesabı Sahibi Olmak Güvenli Bir Yol Mudur?

Altın hesaplarında devlet garantisi olduğu gibi, gümüş hesaplarda da devlet garantisi vardır. 100.000’e varan gümüş işlemleriniz, devlet tarafından kontrol edilen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından garanti edilmektedir. En karlı yatırım araçlarını detaylı bir şekilde araştırmak, karşılaştırmak ve mevduat faizi hesaplamaları yapmak için gerekli yerlerden destek alabilirsiniz.

Gümüş Fiyatları Anlık Olarak Takip Edilmezse Ne Gibi Sıkıntılar Çıkar?

Gümüş fiyatlarını hemen takip etmek gerekli değildir. Bu tür yatırımlarda alım satım emri vermek de mümkündür. Yani gümüş x lira olduğunda 100 gr’lık alış emri verebilirsiniz, aynı şekilde satış yaparken de talimat verebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz rakamlara ulaştığınızda hemen takip etmeden işlem yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Hangi Kredi’den gümüş fiyatlarını canlı takip edebilirsiniz.

Gram Gümüş Almak İçin Ne Yapmak Gerekmektedir?

Bankalardan veya yatırım kuruluşları aracılığı ile gram gümüş satın alabilirsiniz. Bankalardan gram cinsinden gümüş almak için önce bir gümüş hesap açmalısınız. Gümüş genellikle büyük yatırımcıların tercihi olduğu için tüm bankaların gümüş hesabı yoktur. Bankalardan alınan gümüş için minimum işlem limiti 1 gram gümüştür. Gümüş hesabı olan kişiler kendilerine veya başkalarının gümüş hesaplarına para aktarabilirler. Bankalar genellikle hesap tutmak için kişisel gümüş hesaplar talep etmezler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir