1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Fiyatları Haftayı Artışla Kapattı

Temmuz ayından bu yana büyük oranda değer kaybeden ve ardından toparlanma emareleri gösteren gümüş, altının dalgalı hareketleri karşısında yükselişini sürdürdü. Gümüş bu yükselişlerle birlikte son günlerin en yüksek seviyesine ulaşırken, gümüş yatırımcıları da uzmanlardan gelen gümüş yorumlarını değerlendirmeye aldı. Ekonomist ve teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu da hem altına hem de gümüşe ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gümüş Fiyatları Haftayı Artışla Kapattı

Temmuz ayında bu yılın zirve noktasına ulaşan gümüş fiyatı, yatırımcıların artan satışlarına bağlı olarak fiyat baskısı yaşamış ve aradan geçen yaklaşık beş aylık sürede büyük oranda değer kaybetmişti. Gümüş, kaybettiği değerleri Kasım ayında, ay boyunca devam ettirdikten sonra Aralık ayında tekrar yükselişe geçerek yeniden kazanmaya başladı. Aralık ayınca üç hafta geride kaldı ve küresel piyasalarda özellikle aşı ile ilgili yaşanan gelişmeler karşısında, altın büyük dalgalı grafikler çizerken, gümüş daha çok yükseliş eğiliminde seyretti. Yükselişine üçüncü işlem haftasında da devam eden beyaz maden, son günlerin en yüksek seviyesine kadar ulaştı. Gümüş fiyatlarına yaşanan artış ile birlikte ekonomi piyasalarında birçok yatırımcı da yönünü döviz ve altından, beyaz madene çevirdi. Talepler doğrultusunda gümüş fiyatları yükselmeye devam etti. Yaşanan değer artışları sonrasında gümüş yatırımcıları, fiyatların hangi seviyelere kadar yükseleceği konusunda sorular sorarken, uzmanlardan gelen gümüş yorumlarını değerlendirmeye aldı. Bu kapsamda ekonomist ve teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu da hem altın fiyatlarını hem de gümüş fiyatlarını değerlendirdi. Şatıroğlu ayrıca, TCMB’nin alacağı olası faiz artırım kararına da değindi.

Gümüş Altına Ters Hareket Gösterdi

Küresel piyasalarda aşı gelişmeleri ve FED açıklamalarına bağlı olarak hem dolar kuru hem de altın fiyatları dalgalı hareket gösterdi. Buna bağlı olarak gram altın üçüncü işlem haftasını düşüş eğiliminde ve 460 TL seviyesinin hemen üzerinde kapatırken, gerileyen dolar da haftayı 7,62 TL seviyesinde kapattı. Döviz ve altın varlıklarında yurtiçinde gerilemeler yaşanırken, gümüş yatırımcılarının yüzü güldü. Gümüş ise yükseliş trendini sürdürdü ve haftayı 6,42 TL seviyesinde kapattı. Değer kazanan gram gümüş ve değer kaybı yaşayan altına ilişkin ekonomist ve teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Şatıroğlu Yatırımcılara Gümüş Tavsiye Etti

Tunç Şatıroğlu, gram altındaki düşüşlerin dolar kurundaki gerilemeden destek aldığını söylerken, ons altının küresel piyasalarda yükselişte olduğunu ifade etti. Şatıroğlu, ons altının 21 günlük Kaufman ortalamasının üzerinde pozitif bir görüntü çizdiğini belirtti. Tunç Şatıroğlu öte yandan yurtiçinde gerileyen dolar ile gram altın fiyatlanmalarının sınırlı kalabileceğini ve bu sebeple gümüş yatırımı yapmanın daha mantıklı ve kazançlı olabileceğini savundu. Ünlü ekonomist, gümüşün ons bazında 25,75 dolar seviyesindeki direncin üzerine çıktığını ve bunun da gümüş adına ilerleyen günler için olumlu olduğunu dile getirdi. Ayrıca Şatıroğlu, TCMB’nin piyasa beklentilerini karşılayarak 100 baz puan faiz artırımına gidebileceğini de belirtti.

Değerli Metaller Güncel Fiyatları

  • Ons altın alış 1.881,33 dolar – satış 1.881,81 dolar
  • Ons gümüş alış 25,75 dolar – satış 25,78 dolar
  • Gram gümüş alış 6,39 TL – satış 6,40 TL
  • Platin alış 1.035,87 dolar – satış 1.041,04 dolar
  • Paladyum 2.349,85 dolar – satış 2.363,47 dolar

Yorum Yap