1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Fiyatları Yeni Günde Yükseliş Eğilimini Korudu

Küresel ekonomi piyasalarında, değerli metaller Şubat ayına güçlü bir giriş yaptıktan sonra, ikinci ayın kalan günlerinde yeniden düşüşe geçmişti. Ancak altın ve gümüş gibi değerli metallerdeki bu değer kayıpları, yeni haftada yerini değer kazançlarına bıraktı. ABD kanadında yaşanan mali teşvik paketine ilişkin gelişmelere bağlı olarak yükselen ons altına paralel olarak, gümüş değer kazanımlarını sürdürdü.

Gümüş Fiyatları Yeni Günde Yükseliş Eğilimini Korudu

Küresel ekonomi piyasalarında, uzun bir süredir değerli metaller düşüş eğiliminde bulunuyordu. Bu düşüş eğilimi, altın ve gümüşteki beklentilerde de umutsuzluğa yol açmaya başlamıştı zira verimli geçen 2020 yılının ardından, başta altın olmak üzere değerli metaller Ocak ayını oldukça kötü performanslar ile geride bıraktı. Şubat ayının gelmesiyle birlikte, Reddit topluluğunun desteğini alan gümüş, sert yükselişlere geçerek son 8 yılın zirve noktasına ulaşmayı başardı ve bu yükseliş aynı günde altına da yansıdı. Ancak Reddit topluluğunun gümüşe olan desteği uzun soluklu olmayınca, gümüş yeni ayın kalan günlerinde de değer kaybetmeye devam etti. Fakat hafta arasının ardından, değerli metallerde yeniden bir yükseliş hareketliliği başladı ve bu hareketlilik yeni haftanın ikinci gününde de devam etti. ABD Başkanı Joe Biden’ın mali teşvik paketine ilişkin yaptığı açıklamalar ve bu açıklamalar sonrası oluşan beklentiler doğrultusunda, ons altın son 2 ayın en düşük zirvesinden yeniden tırmanışa geçerek 1.840 dolar civarında toparlanmayı başardı. Ons altına paralel olarak yükselen gümüş de yurtiçi piyasalarda değer kazancı bakımından yeni günde gram altını geride bıraktı.

Gümüş, Yeni Gündeki Kazançlarıyla Gram Altını Solladı

Yurtiçi piyasalarda beyaz maden, yeni günde dün girdiği yükseliş eğilimini korudu ve böylece seansları da yükseliş ile açmış oldu. Değer artışlarını devam ettiren gram gümüş, böylece 30 kuruşa yakın bir değer kazanmış oldu. Öte yandan ons altındaki toparlanma karşısında, ons gümüş de toparlanma hareketleri sergiledi. Fakat yurtiçi piyasalarda dolar/TL kurunun yatay seyretmesi, gram altın kazançlarını sınırladı ve gram gümüş böylece değer kazancı bakımından yeni günde gram altını geride bırakmayı başardı. Gümüş, yeni günde %2’den fazla değer kazandı.

Uzmanlar Yükseliş İçin Ne Diyor?

Altın ve gümüş fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi ile birlikte, Oanda Kıdemli Piyasa Stratejisti Edward Moya, Bloomberg’e bu yükselişlere ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Joe Biden’ın mali teşvik paketi açıklamalarını işaret eden Moya, böylece değerli metallerin bu açıklamalar sonrası oluşan beklentiler ile yeni ralliye başladığını ifade etti. Öte yandan yurtiçi piyasalarda ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu da altının daha fazla yükseliş görmeden, ons gümüşün 27,44 dolardaki direncini bekleyeceğini ve sonraki hedefinin 29 dolar olacağını iddia etti.

Güncel Değerli Metal fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, haftanın ikinci gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.842,11 dolar – satış 1.842,47 dolar
  • Ons gümüş alış 27,48 dolar – satış 27,51 dolar
  • Gram gümüş alış 6,29 TL – satış 6,29 TL
  • Paladyum alış 2.348,09 dolar – satış 2.361,07 dolar
  • Platin alış 1.179,02 dolar – satış 1.183,51 dolar

Yorum Yap