1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Hafta Ortasında Düşüşe Geçti

Hafta ortasında, güne düşüş eğilimde giriş yapan dolar ve altını, gümüş de aynı eğilimde takip etti. Haftanın açılış gününde 6,80 TL fiyatını zorlayan gümüş, daha sonra gevşemeler yaşayarak 6,24 TL seviyesine kadar geriledi. Öte yandan ekonomi piyasalarındaki düşüş trendine dolar ve altın da katıldı. Bu genel düşüş tablosunda ise yarınki PPK toplantısının etkisi olduğu düşünülüyor.

Gümüş Hafta Ortasında Düşüşe Geçti

Gümüş fiyatları Aralık ayının son işlem haftasına yükseliş eğiliminde giriş yaparak, piyasalarda bir ralli başlatacağı yönündeki fikirleri güçlendirmişti. Haftanın ilk iki gününde yükselişini sürdüren beyaz maden, hafta ortasına gelindiğinde ise dolar ve altındaki gevşemelere paralel olarak değer kaybı yaşadı. Bununla birlikte Pazartesi seansında 6,80 TL seviyesini zorlayan gümüş, yaşadığı değer kaybı ile birlikte 6,24 TL seviyesine kadar gerileme yaşadı. Yatırım varlıklarında gözlemlenene genel değer kaybı tablosunun ise yarın yapılacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olduğu düşünülüyor. Zira ekonomi piyasalarında, bu toplantıdan Kasım ayında olduğu gibi bir faiz artırım kararı çıkması bekleniyor. Bu beklenti ise fiyatlarda gevşemelere neden oluyor. Ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş de yaşanan bu düşüşler sonrası özellikle gümüş için çarpıcı iddialarda bulundu. Memiş öte yandan altında yaşanan hareketliliği de değerlendirdi.

Gümüş Faiz Beklentileri ile Düştü

Gümüş fiyatları Kasım ayındaki genel düşüş trendinin ardından Aralık ayına yükseliş trendinde giriş yapmıştı. Bu yükseliş ile birlikte birçok analist fiyatların 2021 yılında da ha fazla devam edeceğini iddia etti. Daha sonra bir süre yatay seyrini koruyan gümüş, geçtiğimiz hafta yaşanan yoğun haber akışı ile birlikte, yönünü yeniden yukarı çevirdi ve yatırımcısını heyecanlandırdı. Bu yükselişini haftanın kapanışında da gösteren gümüş, Aralık ayının son işlem haftasını da değer artışı ile açtı. Son haftanın ilk iki gününde değerini hafif oranlı artırmaya devam eden gümüş, 6,80 TL seviyelerini zorlasa da hafta ortasında değer kaybı yaşayarak 6,24 TL seviyesine kadar geriledi. Ekonomi piyasalarında sadece gümüş değil, dolar ve altın fiyatları da paralel olarak değer kaybetti. Bu değer kayıplarının ana etkeni olarak ise yarı yapılacak olan PPK toplantısı gösteriliyor.

Memiş: “Gümüşte Son Alım Fırsatı”

Hafta ortasında yaşanan değer kayıpları sonrasında ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, gümüşteki bu düşüşlerin, yatırımcılar için son alım fırsatları olduğunu savundu. Memiş piyasadaki bu düşüşlerin sebebinin sadece PPK toplantısı beklentisi olmadığını, ayrıca Covid-19 virüsüne bağlı yaşanan küresel ekonomik sarsıntının da sebeplerden biri olduğunu dile getirdi. Memiş değerlendirmelerinde; “Gram gümüş son kez alım fırsatı sunuyor. Bu haftayı Türk Lirası bazında değerlendirenlere ne mutlu… Altın mı, gümüş mü sorusunun cevabı net şekilde gümüş! Gümş altına göre daha ucuz ve gümüş altına göre çok kazandırmaya devam edecek.” dedi. Öte yandan Memiş bir önceki kademeli artışta alım yapamayan yatırımcılar için gümüş fiyatlarında 6,77 TL seviyesinin geri geldiğini ve yeni bir fırsat doğduğunu söyledi. İslam Memiş’e göre gümüş yatırımı yapmayanlar üzülecek.

Değerli Metallerde Güncel Fiyatlar

Yaşanan gelişmeler sonrasında değerli metallerde güncel fiyatlar şöyle:

  • Ons altın alış 1.872,10 dolar – satış 1.872,58 dolar
  • Ons gümüş alış 25,60 dolar – satış 25,66 dolar
  • Gram gümüş alış 6,29 TL – satış 6,30 TL
  • Paladyum alış 2.326,56 dolar – satış 2.343,58 dolar
  • Platin alış 1.016,17 dolar – satış 1.020,94 dolar

Yorum Yap