1. Anasayfa
  2. Gümüş

Gümüş Haftayı Yatay Kapatıyor

Şubat ayı başlarında, sosyal medya platformlarında bir araya gelen dinamik yapıdaki gençlerin ekonomi piyasalarına el atması ile birlikte altından ayrışmaya başlayan gümüş, haftanın son işlem gününde de haftalık bazda olduğu gibi altından bağımsız hareket etti. Ancak analistlere göre gümüş, yurtiçi piyasalarda gram altındaki yükselişten destek alarak yükselişini sürdürecek. Gümüş fiyatları için, dolar ve ons altın kanadındaki gelişmeler takip edilecek.

Gümüş Haftayı Yatay Kapatıyor

Küresel ekonomi piyasalarında, geçtiğimiz yıl yaşanan Covid-19 salgının etkisi ile birlikte Mart döneminde piyasalarda büyük bir çakılma yaşanmış olsa da daha sonrasında yıl boyunca değerli metaller kademeli olarak değer kazanmayı başarmıştı. Değerli metallerde ve emtia varlıklarda yaşanan genel tablodaki artıştan en çok payını alan ise gümüş olmuştu. Yatırımcıların, güvenli liman olarak ilk tercihi olan altın, geçtiğimiz yıl yine yoğun yatırımcı talebiyle karşılaşarak 2020 yılını %25 oranında değer kazancı ile kapatmayı başarmıştı. Altındaki yükselişlere paralel olarak yıl boyunca yükselen gümüş de yatırımcılardan daha az talep görmesine rağmen, 2020 yılını %48 oranında değer kazancı ile kapatarak dikkatleri çekmeyi başarmıştı. O dönemden bu yana altına paralel olarak hareket eden gümüş, küresel piyasalarda hafta başında ons altından ayrışarak hareket etmeye başlamıştı ve bu ayrışmayı yeni günde de sürdürdü. Küresel piyasalarda altından bağımsız hareket eden gümüşe karşılık, yurtiçi piyasalarda gram gümüş ise gram altındaki yükselişleri takip etmeyi başardı.

Gümüşte Yükseliş Beklentileri Sürüyor

Küresel ekonomi piyasalarında ons altın, geçtiğimiz Salı günü açıklanan ABD tahvil faizlerinin artış göstermesine başlı olarak 20 dolar birden değer kaybetti ve ons altın 1.770 dolar bandına kadar geriledi. Hafta içinde yaşanan değer kaybı ile birlikte haftalık ve aylık bazda değer kayıplarını devam ettiren ons altın karşısında, ons gümüş ise değer kazançlarını sürdürdü. Haftayı yatay seyirde ve hafif yükseliş eğiliminde kapatmaya hazırlanan ons gümüş için analistler, 2021 yılında, geçtiğimiz yıla benzer şekilde değer kazançları yaşanmasını bekliyor.

Şatıroğlu Gümüş Hareketliliğini Değerlendirdi

Küresel piyasalarda değer kaybeden ons altın karşısında, gram altın yurtiçi piyasalarda dolar/TL’deki yükselişin de etkisi ile yükselişe geçti. Gram altının yükselişi yatırımcılarda heyecan uyandırırken, bu yükseliş gram gümüşe de yansıdı. Haftayı yatay seyirde kapatmaya hazırlanan gümüş için ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu “Altın toparlanmadan gümüş için de bir beklentiye girmemek lazım” açıklamalarını dile getirdi. Şatıroğlu daha önce de gümüşün altına bağlı olarak, yükseliş gösterebileceğini ancak bunun için önce altının yükselmesi gerektiğini ifade etmişti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.760,82 dolar – satış 1.761,21 dolar
  • Ons gümüş alış 26,75 dolar – satış 26,79 dolar
  • Gram gümüş alış 6,40 TL – satış 6,40 TL
  • Paladyum alış 2.345,83 dolar – satış 2.362,77 dolar
  • Platin alış 1.191,10 dolar – satış 1.195,60 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir