1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. Gümüş Hesabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gümüş Hesabı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Altın, döviz ve borsa yatırımcıları son dönemlerde yaşanan hareketliliklerle beraber, yatırım araçlarında daha güçlü duruşlar sergileyen bir diğer değerli maden olan gümüşe yönelmeye başladı. Fakat gümüşün diğer yatırım varlıkları kadar tanınır olmaması ise yatırımcılar için beraberinde yeni soruları da meydana getirdi. Gümüş hesabının nasıl açılacağını, nasıl yönetileceğini merak eden vatandaşlar için gümüş hesabı hakkında bilinmesi gerekenler haberimizde yer alıyor. İşte detaylar…

gumus-hesabi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Hem yurt içinde hem de küresel çapta birçok yatırımcının tercih ettiği en temel yatırım araçları; altın, döviz ve borsa senetleridir. Fakat bu yatırım araçlarındaki ani fiyat değişimleri ve öngörülemeyen hareketler yatırımcılarını bazen yorabiliyor. Buna karşın birçok yatırımcı alternatif bir yatırım aracı olan gümüşte soluğu alıyor. Gümüş, oran olarak ele alındığında, altına göre daha güçlü bir duruş sergiliyor. Yaşadığı fiyat değişikliklerinde, altın ve diğer yatırım araçlarına kıyasla nispeten daha az değişken olan gümüş için gelecek tahminleri ise oldukça yüksek seviyelerde bulunuyor. Birçok analist ve yatırım uzman, özellikle 2021 yılında gümüşün gram fiyatının artış göstereceği konusunda hemfikir durumda bulunuyor. Öte yandan gümüşe ilgisi artan yatırımcılar ise gümüş hesabı ile ilgili detayları araştırıyor.

Bir Alternatif Yatırım Aracı: Gümüş

Gümüş, tarihler boyunca insanların hem yatırım hem de ziynet eşyası olarak kullandığı kıymetli madenlerden biridir. Şimdilerde de dijital bankacılık sektöründe gümüş alım satımı yaparak kar elde etmek mümkün. Yatırımcıların alternatif yatırım araçlarından haberdar olması bazen zor olabiliyor fakat gümüş gibi alternatif yatırım araçlarına yönelmek isteyenlerin, piyasayı iyice araştırması gerekiyor. Araştırma yapan yatırımcıların karşısına da gümüş hesabı çıkıyor. Her bankanın sağlamadığı bu hesap türü, gümüş yatırımları için gerekli bir hesap türüdür.

Altın Hesabındaki Gibi Devlet Güvencesi Var

Gümüş alım – satımı yapabildiğiniz hesap türüne, gümüş hesabı deniyor. Türk Lirası ya da ABD Doları ile bu hesapta gümüş alım satımı yapmak da mümkün. Yani, bu hesaplarda fiziksel olarak da gümüş alma şansı bulunuyor fakat bu alım işleminden önce müşterilerin bankaya 20 gün önceden haber vermesi gerekiyor. Gümüş hesabı sahibi olan yatırımcılar, hafta içi her gün gümüş alım satım işlemi yapabiliyor. Öte yandan birçok yatırımcı, gümüş piyasasına girmek istiyor fakat endişe de duyuyor. Sonuçta çok duyulmamış ve diğer temel yatırım varlıkları kadar tercih edilmeyen gümüşün, güvenli olup olmadığı merak ediliyor. Fakat korkacak ve endişe duyacak bir durum yok, tıpkı altın hesaplarında olduğu gibi gümüş hesaplarında da devlet güvencesi bulunuyor. Vatandaşların 100 bin TL’ye kadar olan gümüş hesabı yatırımları, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından devlet güvencesi altına alınıyor.

Gümüş Hesabını Anlık Takip Etmeye Gerek Var Mı?

Ayrıca, bir gümüş hesabına sahip olmak isteyen vatandaşların, en çok merak ettiği konulardan biri de anlık olarak bu hesapların takip edilip edilmemesi gerekliliği. Gümüş hesabına sahip olan yatırımcılar, bu hesapları anlık olarak takip etmek zorunda değildir. Yatırımcılar satın alma veya satma talimatı vererek, kendi hayatına rahatlıkla dönebilir. Gümüş hesaplarında da alım emri verilebiliyor. Gümüş hesapları hem devlet güvencesi altında korunuyor, hem de küçük miktarlarda satın alma işlemleri yapılabiliyor. Bu sebeple alternatif yatırım aracı arayan vatandaşların da oldukça ilgisini çekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap