1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş İbreyi Kırdı, Reddit Topluluğunun Gündemine Girdi

Son günlerde ekonomi piyasalarına damga vuran, Reddit’te bir araya gelen WallStreetBets isimli bir topluluk oluşumu, kripto para sektöründe sesini duyurmaya başladığı gibi geleneksel ekonomi sektöründe de etkisini göstermeye başladı. Gümüşün Perşembe günü yakaladığı yükseliş ile birlikte gündemine gümüşü alan topluluk, daha önce bazı projelerin değerlerinin muazzam ölçülerde artmasını sağlamıştı. Şimdi bu topluluk oluşumunun gümüş değerine nasıl etki edeceği merak ediliyor.

Gümüş İbreyi Kırdı, Reddit Topluluğunun Gündemine Girdi

2020 yılını emtia varlıklar arasında kazandığı değerler ile birinci sırada tamamlayan gümüş için birçok analist ve ekonomi uzmanı olumlu yorumlarını dile getirmişti. Gümüşün geçtiğimi yıl ciddi ölçülerde değer kazanması ile birlikte, uzman ve analistlerin gümüş adına 2021 için olumlu tahminlerde bulunması sonrasında birçok yatırımcı gümüşü odağına aldı. Uzman isimler gümüşte bekledikleri artışları birçok farklı etkene bağladı ancak gümüş yeni yılın ilk ayında beklenen performansı sergileyemedi. Analistler, gümüşün en çok da sanayi alanındaki artacak olan kullanımına bağlı olarak değerini artıracağını söylüyordu. Fakat gümüş, Ocak ayına sert yükseliş ile girmesine rağmen, ilerleyen günlerde değerini artıramamış, bir süre dar bir fiyat aralığında hareket ettikten sonra düşüş eğilimine geçmişti. Fakat son günlerde Reddit platformunda ortaya çıkan ve adlarını çok güçlü bir şekilde duyurmayı başaran bir topluluk, el attığı projeleri yükseltmeyi başardı. Şimdi WallStreetBets isimli bu topluluğun, Perşembe günü gümüşün sıçrama yapmasıyla birlikte gündemine gümüşü aldığı görülüyor. Topluluk oluşumunun da desteği ile birlikte gümüşün nasıl hareket edeceği merak ediliyor.

Gümüş Ağustos Ayından Bu Yana Gün İçi Yükseliş Zirvesini Yaşadı

Gümüş 2020 yılının sonlanması ile birlikte, sürekli olarak hafif dalgalanmalar ile birlikte değer kaybı yaşıyordu. Fakat analistler ve uzmanlar, özellikle geçtiğimiz yılın sonlarında dile getirdikleri yorumlarda gümüşün 2021’de yükseleceğini belirtmişti. Bu tahminler bir türlü başarıya ulaşmadı derken, gümüş Perşembe günü büyük bir sıçrama kaydetti. Küresel piyasalarda spot gümüş Ağustos ayından bu yana yaşadığı en büyük değer artışını yaşadı ve %6,8 oranında yükseldi. Bununla birlikte IShares Silver Trust fonu, gün içinde %7,2 oranında kazanç sağladı ve bu da Ağustos ayından bu yana zirve seviye olarak kaydedildi.

WallStreetBets’in Ele Aldığı Projelere Ne Oldu?

Reddit platformunda bir araya gelen bir grup bireysel genç yatırımcı, risk yönetimlerini göz ardı ederek ve gözlerini karartarak belirledikleri bir projeye yatırım yapma çılgınlığına başladı. Tamamen kumar olarak görülen bu hareketlilikler sonrasında, gündemine GameStop hisselerini alan gençlerden sonra GamStop piyasa değeri 24 milyar dolar artış gösterdi. Öte yandan gençler Dogecoin (DOGE) isimli bir altcoini ele aldı ve Dogecoin’in değeri de 22 saatte %900 arttı. Şimdi WallStreesBets isimli bu topluluk oluşumunun gümüşü gündemine aldığı öğrenildi. Bununla birlikte gümüş fiyatlarında nasıl bir değişiklik yaşanacak merak ediliyor.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında haftanın son işlem gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.843,31 dolar – satış 1.843,67 dolar
  • Ons gümüş alış 26,35 dolar – satış 26,39 dolar
  • Gram gümüş alış 6,23 TL – satış 6,24 TL
  • Paladyum alış 2.329,98 dolar – satış 2.345,17 dolar
  • Platin alış 1.073,61 dolar – satış 1.078,69 dolar

Yorum Yap