1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Kaybettiği Değerleri Geri Kazanmaya Başladı

Küresel ekonomi piyasalarında ABD mali teşvik paketine ilişkin atılan olumlu adımlarla zayıflamaya başlayan dolar, virüsün mutasyon geçirdiği haberi ile birlikte değer kaybını hızlandırdı. Doların hızla değer kaybetmesi ile birlikte yatırımcıların da gümüş ve altın talepleri artış gösterdi. Artan talepler sonrasında gümüş fiyatları yönünü yukarı çevirdi. Öte yandan ons altın ve gram altın da yükseliş trendine girdi.

Gümüş Kaybettiği Değerleri Geri Kazanmaya Başladı

ABD Doları, yatay seyirde girdiği Aralık ayının ortalarında düşüş trendine girdi ve dolardaki bu zayıflamayı mali teşvik paketi ve salgına ilişkin yeni gelişmeler destekledi. Doların hızla zayıflaması ile birlikte yatırımcılar da yönünü gümüş ve altına çevirdi. Değerli metal fiyatlarında ise artan talebe bağlı olarak değer kazanımları kaydedildi. Birçok ekonomist ve uzman gümüş fiyatlarının bu yükselişinin 2021 yılında da devam edeceğini savunurken, bazı uzmanlar ise salgının fiyatları baskılayabileceğini iddia etti. Fakat daha önce gündem olan, gümüşün yılsonuna kadar değerini artıracağı öngörüleri şimdilik doğru gidiyor ve gümüş değerini artırmaya devam ediyor. Artan talep ile birlikte birçok yatırımcı gümüşte alım fırsatını kaçırdığını düşünse de bazı analistler gümüşteki yükselişin devam edeceğini ve bu seviyelerin aslında hala bir alım fırsatı oluşturduğunu dile getiriyor. Beyaz maden fiyatı yükseliş trendi içerisindeyken yatırımcılar da uzmanlardan gelen yorumları değerlendirmeye aldı. Bu kapsamda ekonomi piyasaları uzmanı Şant Manukyan gümüşün ilerleyen dönemlerde izleyebileceği hareketlilikleri değerlendirdi.

Gümüş Önce Düştü, Sonra Çıktı

Gümüş fiyatları küresel piyasalarda doların zayıflaması ile birlikte yükseliş trendine girdi. Dünkü kapanışının ardından yeni güne düşüş eğiliminde başlayan fakat sonrasında yeniden toparlanma emareleri gösteren gümüş, gün içinde son 24 saatte kaybettiği değerleri geri topladı. Dünkü kapanışını 6,44 TL seviyesinde yapan gram gümüş, yeni güne %1,4’lük değer kaybı ile başlayarak seansları 6,33 TL seviyesinden açtı. Daha sonra gün içinde tekrar yükselişe geçen gram gümüş 6,38 TL seviyesine kadar ulaştı. Öte yandan yurtiçi piyasalarında benzer bir hareket gümüşe paralel olarak gram altından geldi. Gram altın da dünkü kapanışının ardından %0,41 oranında değer kaybetti ve gün içinde yükseliş göstererek 459 TL seviyesine ulaştı.

Manukyan Gümüşün Daha Dikkatli İzlenmesi Gerektiğini Söyledi

Ekonomi piyasaları uzmanı Şant Manukyan, gümüşte yaşanan düşüşlerin ardından gelen yükseliş hareketinin, yeni bir ralliyi başlatabileceğini iddia etti. Öte yandan uzman isim, gümüşteki bu olası rallinin altını da etkileyebileceğini ve aynı şekilde altının da yükselebileceğini söyledi. Teşvik paketi sonrası altının daha sınırlı yükseldiğini dile getiren Manukyan, ALTIN/GÜMÜŞ oranının dikkatle izlenmesi gerektiğini ve asıl gelişmenin gümüş tarafında gözlenebileceğini belirtti. Uzman, daha önceden de bu durumu ifade ettiğini dile getirdi ve yaşanabilecek bir kırılma ile hem gümüşün hem altının yukarı yönlü hareket edebileceği iddiasını yineledi.

Değerli Metallerde Güncel Fiyat Listesi

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metaller fiyat listesi şöyle şekillendi:

  • Ons altın alış 1.873,03 dolar – satış 1.873,44 dolar
  • Ons gümüş alış 25,78 dolar – satış 25,82 dolar
  • Gram gümüş alış 6,38 TL – satış 6,39 TL
  • Paladyum 2.312,18 dolar – satış 2.322,70 dolar
  • Platin alış 997,54 dolar – satış 1.000,41 dolar

Yorum Yap