1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Kaybettiği Değerleri Toplamaya Başladı

Geride kalan haftada, ekonomi piyasalarında aşılama uygulamalarında yaşanan tedarik sorunları, Joe Biden’ın resmi olarak ABD başkanlık görevine başlaması ve ABD kanadından yaşanan mali teşvik paketi görüşmeleri etkili oldu. Bu başlıklar altında gümüş, düşüşe geçen altın ile birlikte haftayı düşüş ile kapattı. Yeni işlem haftasına hafif dalgalı başlayan gümüş için uzmanlar teknik analizlerini paylaşıyor.

Gümüş Kaybettiği Değerleri Toplamaya Başladı

Yeni yılın ikinci işlem haftasında, ekonomi piyasaları adına yoğun haber akışı yaşandı ve bu haber başlıkları ile birlikte ekonomi piyasaları da yönünü belirledi. Yaşanan gelişmeler arasında en öne çıkan madde, ABD Başkanı Joe Biden’ın resmi olarak göreve gelmesi ve mali teşvik paketi adına yürüttüğü olumlu politika adımları oldu. Biden’ın eski başkan Donald Trump’tan daha uzlaşmacı bir politika anlayışı sergilemesi ve mali teşvik paketine ilişkin iyimser yaklaşımı, ekonomi piyasalarını sevindiren gelişmeler oldu. Bununla birlikte hem altın hem de gümüş yönünü yukarı çevirmeye hazırlanırken, Avrupa bölgesindeki aşı uygulamalarında yaşanan aşı tedarik sorunları, bu olası değer artışlarının önüne geçti. Aşılama uygulamalarında ortaya çıkan aksamalar ve vaka sayılarının seyrini bozmaması, ekonomi piyasalarındaki kaygının dağılmasını engelledi ve gümüş fiyatları da altına bağlı olarak olası değer artışlarından dönerek, değer kaybı yaşadı. Gümüş fiyatlarında yaşanan düşüşler ile birlikte yatırımcılar, uzmanlardan gelen yorum ve analizleri değerlendirmeye aldı. Analistler, gümüş için teknik analiz ve yorumlarını paylaşmaya devam ediyor.

Analistlere Göre Yükseliş Hafta Boyunca Sürecek

Geçtiğimiz haftanın başlarında yükseliş trendine giren ons altın, hafta içi yaşanan gelişmelere bağlı olarak değer artışlarını sürdüremedi ve haftayı 1.855 dolar seviyesinde kapattı. Altındaki bu düşüşe paralel olarak gümüşte de benzer bir hareketlilik gözlemlendi ve ons gümüş de hafta başında kazandığı değerlerin bir kısmını geri verdi. Fakat hem altın için hem de gümüş için beklenen satın alma baskısı yeni hafta başında kendisini gösterdi ve altın 1.870 dolar seviyesine doğru hareketine başlarken, gümüş de 25,78 dolar seviyesine doğru olan hareketine başladı. Analistlere göre her iki değerli metalde de başlayan bu yükselişler, hafta boyunca devam edecek.

Ons Gümüşte Destek Noktaları

Ons gümüş, orta vadede en dip seviyesini 30 Kasım 2020 tarihinde 21,90 dolar noktasında gördü. Analistlere göre bu seviyeyi güçlü bir destek noktası haline getiren gümüş için, sonraki destek seviyeleri sırasıyla 26,65 dolar ve 24,20 dolar seviyeleri olarak takip edilecek. Gümüş üzerindeki satın alma baskısının devam etmesi halinde, analistlere göre gümüşün 26,65 dolar seviyesinin üzerinde kalması ile birlikte gümüş fiyatlarında kademeli bir artış gözlemlenebilir.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında haftanın ilk gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.862,89 dolar – satış 1.863,29 dolar
  • Ons gümüş alış 25,67 dolar – satış 25,71 dolar
  • Gram gümüş alış 6,08 TL – satış 6,08 TL
  • Paladyum alış 2.365,68 dolar – satış 2.377,76 dolar
  • Platin alış 1.113,50 dolar – satış 1.116,58 dolar

Yorum Yap