1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Son 2 Ayın Zirvesinde Tutunamadı

Ekonomi piyasalarında yatırım varlıklarının yeni gözdesi haline gelmeye başlayan gümüş, hareketli bir haftayı sakin bir kapanışla tamamlamıştı. Yeni haftaya da sakin bir giriş yapan gümüş, altındaki dalgalanmalara paralel olarak, yeni haftada da dalgalı seyretmeye başladı. Gümüş fiyatlarında kısa vadede yaşanan dalgalanmalar sonrasında, yatırımcılar uzmanlardan gelen gümüş yorum ve analizlerini değerlendirmeye aldı.

Gümüş Son 2 Ayın Zirvesinde Tutunamadı

Ekonomi piyasalarında 2020 yılı, altın ve dolarda olduğu gibi gümüşte de sert dalgalı grafiklere neden oldu. Bu yıl yaşanan gelişmelerle birlikte yurtiçi piyasalarında dolar TL karşısında tarihi zirvesini gördü, altın ve gümüş ise hem yurtiçi piyasalarda hem de küresel piyasalarda tarihi zirvelerini gördü. Bununla birlikte birçok yatırımcı, bu yıl yönünü değerli metallerden yana çevirdi. Salgın endişeleri ile beslenen değerli metal fiyatları, salgına karşı üretilen aşı haberleri ile birlikte düşüşe geçti fakat birçok analist, yine de özellikle 2021 yılında gümüşten yüksek değer artışları bekliyor. Sadece bir yatırım varlığı olarak değil, sanayi alanındaki kullanımının yoğunluğuna da dikkat çeken analistler, beyaz madenin değerini artıracağını düşünüyor. Analistlerin yorum ve analizlerine göre yatırımcılar da gümüş alım satım işlemlerinde yönünü belirlemeye çalışıyor. Bu kapsamda Troy Kıymetli Madenler, değerli metallere ilişkin teknik analiz ve yorumlarını paylaştı.

Gümüş Hareketli Haftanın Ardından Yatay Seyrediyor

Gümüş 2020 yılında tırmanan salgın endişesi ile tarihi zirvesini gördükten sonra gelen aşı haberleri ile değer kaybetmeye başlamıştı. Daha sonra virüsün mutasyona uğradığına ilişkin gelen haberler ve ABD Başkanı Donald Trump’ın mali teşvik paketini imzalaması gibi etkenlerle ons gümüş yönünü yeniden yukarı çevirdi. Bununla birlikte ons gümüş geçtiğimiz hafta son 2 ayın en yüksek seviyesine kadar yükselerek ons başına 27,40 dolar seviyesini gördü fakat bu bölgede tutunamayan gümüş, yeni haftaya hafif düşüşle yatay seyirde başladı. Haftanın açılışını 25,81 dolar seviyesinde yapan ons gümüş, yatay seyrini korumaya devam etti hafta ortasında da yatay bantta hareket ediyor.

Troy Kıymetli Madenler Gümüş Analizini Paylaştı

Gümüş fiyatlarında yaşanan hareketlilikler sonrasında yatırımcılar dikkatini analistlerden gelen analizlere ve yorumlara çevirdi. Bununla birlikte Troy Kıymetli Madenler de gümüşe ilişkin teknik analiz ve yorumlarını paylaştı. Paylaşılan analizde, ABD Başkanı Donald Trump’ın mali teşvik paketine ilişkin atacağı adımların gümüş fiyatlarında etkili olacağı belirtildi ve pakete ilişkin gelişmelerin, haber akışının tersinde gelişmediği sürece, gümüş fiyatlarının yukarı yönlü hareket edeceği ifade edildi. Ayrıca analizde, geçtiğimiz hafta piyasaların Noel’den dolayı kapalı olmasına rağmen, Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda hacimli bir haftanın geride kaldığı belirtildi.

Değerli Metallerde Günel Fiyatlar

Dalgalı haftanın ardından, yatay seyreden haftada güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.877,78 dolar – satış 1.878,14 dolar
  • Ons gümüş alış 26,26 dolar – satış 26,29 dolar
  • Gram gümüş alış 6,22 TL – satış 6,23 TL
  • Paladyum alış 2.335,19 dolar – satış 2.350,85 dolar
  • Platin alış 1.060,36 dolar – satış 1.065,11 dolar

Yorum Yap