1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Şubat Ayında Desteğini Korumayı Başardı

Ons altın, küresel piyasalarda Kasım 2016 döneminden sonraki en kötü aylık performansını sergilerken, ons gümüş ise Şubat ayı başlarındaki volatilitenin etkilerinden çıkarak 26 dolar seviyesindeki destek noktasını korumayı başardı. Haftalık bazda gümüş %2 oranında düşüş yaşayarak, aylık kazançlarını da geri vermiş oldu. Bununla birlikte gümüş, 2021 yılında şu ana kadar %1’lik prim düşüşü yaşamış oldu. Ancak analistler, gümüşten değer artışı beklemeye devam ediyor.

Gümüş Şubat Ayında Desteğini Korumayı Başardı

Küresel ekonomi piyasalarında beyaz maden gümüş, çoğu zaman altına paralel olarak hareket ediyor. Zira özellikle geçtiğimiz yıl altının fiyat hareketliliklerine çok benzer şekilde hareket eden gümüş, yatırımcıların talepleri ile karşılaşmaya başladı. Altından sonra en çok tercih edilen değerli metal olan gümüş, geçtiğimiz yıl altına paralel hareket etmesine rağmen yıllık kazançlarında altını ikiye katlamayı başarmıştı. Bununla birlikte, gümüşten 2021 beklentileri de arttı ancak gümüş bekleneni henüz veremedi. 2021 yılının sonlarında, birçok analist gümüşün 2021 yılında sanayi alanında daha yoğun kullanılacağı beklentisi ile fiziki gümüş alımlarında ve gümüş fiyatlarında artış yaşanacağını dile getirmişti. Ancak Covid-19 salgınının yarattığı endişenin dağılmaya başlaması, aşılama uygulamalarının yaygınlaşması, doların güç kazanması gibi etkenlere bağlı olarak gümüş henüz istenen yükselişi veremedi. Ancak buna rağmen, son 4 yılın en kötü aylık performansını sergileyen altın karşısında ons gümüş, 26 dolar desteğini korumayı başararak güçlü bir duruş sergiledi ve kayıplarını sınırlayarak yatırımcılarını az da olsa sevindirdi.

Analistlere Göre Gümüş Hala Boğa Koşusunda

Küresel piyasalarda ons altın, geçtiğimiz yılın Haziran döneminden bu yana en düşük seviyesine kadar gerileyerek, 8 ayın dip noktasını görmüş oldu. Şubat ayında %4’ten daha fazla değer kaybeden ons altının, yeni yıldaki kayıpları da böylece %8’e yaklaşmış oldu. Ons altına çoğu zaman paralel hareket eden ons gümüş ise haftalık kayıplarında %2 oranında sınırlı kaldı ve ons altına göre daha güçlü bir duruş sergilemiş oldu. Şubat ayının başlarında sosyal medya desteği ile 30 dolar seviyesinin üzerini gören gümüş için, analistlere göre boğa koşusu devam ediyor.

Tunç Şatıroğlu’nun Gümüş Değerlendirmeleri

Verimsiz bir şekilde geride kalan Şubat ayının ardından, ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu, hem altının hem de gümüşün fiyat hareketliliğini değerlendirdi. Altına göre daha güçlü durmayı başaran gümüş için Şatıroğlu, yine de benzer hareketliliklerin sergilendiğini ifade etti. Gümüşten daha hızlı yükseliş beklediğini belirten Şatıroğlu, gümüş için ilk hedefin 27,44 dolar olduğunu iddia etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.747,03 dolar – satış 1.747,29 dolar
  • Ons gümüş alış 26,87 dolar – satış 26,91 dolar
  • Gram gümüş alış 6,26 TL – satış 6,27 TL
  • Paladyum alış 2.340,20 dolar – satış 2.354,88 dolar
  • Platin alış 1.218,42 dolar – satış 1.223,29 dolar

Yorum Yap