1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Tekrar Düşüşte, Uzmanlar Ne Diyor?

Geleneksel ekonomi piyasalarında, son yılların en sıra dışı gelişmeleri yaşanıyor. Ocak ayını sakin geçiren ekonomi piyasalarında, genel tabloda bir düşüş eğilimi gözlemleniyordu. Ancak Ocak sonunda başlayan Reddit çılgınlığı ile birlikte, piyasalarda öngörülemez hareketlilikler yaşanmaya başladı. Piyasalarda dolar ve altın çakılırken yükselen gümüş de topluluğun desteğini kaybedince, hızla düşüşe geçti. Yatırım varlıklarındaki bu hareketliliklerin ardından, uzmanlar gümüş değerlendirmelerini paylaştı.

Gümüş Tekrar Düşüşte, Uzmanlar Ne Diyor?

Küresel piyasalarda, haftalardır düşüş eğiliminde olan dolar karşısında, ons altın da düşüş eğilimini korudu. Yeni yıla sert yükseliş ile giriş yapan altın, daha sonra kazandığı değerleri koruyamadı ve Ocak ayı boyunca değer kayıplarına devam ederek, 2011 yılından bu yana en kötü Ocak ayını geride bıraktı. Altına paralel olarak, uzmanların 2021 yılında yükseliş beklediği gümüş de Ocak ayında düşüş eğilimine girdi. Fakat Ocak ayı sonunda ve Şubat ayı başlarında, gümüş altının aksine hareket ederek yönünü sert şekilde yukarı çevirdi. Reddit isimli sosyal medya platformunda bir araya gelen WallStreetBets isimli grubun desteğiyle sert yükselişe geçen gümüş, kısa sürede hızla yükseldikten sonra eski seviyelerine dönüş yaptı. Gümüşteki kısa vadede yaşanan değer kazançları ve hemen arkasından gelen değer kayıpları, piyasaları adeta allak bullak etti. Beyaz madenin gerilemesi ve eski seviyelerine geri dönmesi ile birlikte, 2020 yılının sonlarında portföyünde gümüşe yer vermeye başlayan yatırımcılar da endişelenmeye başladı. Yaşanan dalgalanmalar sonrası uzman isimler gümüş değerlendirmelerini paylaştı.

Tunç Şatıroğlu Altın ve Gümüşü Değerlendirdi

Sosyal medya hesabı üzerinden piyasaları değerlendiren Tunç Şatıroğlu, son paylaşımları ile yine altın ve gümüşe ilişkin açıklamalarda bulundu. Teknik analiz uzmanı, altının yeniden üçgenin içine doğru düşmeye başladığını, dolar/TL kurundaki düşüşlerin de gram altını baskıladığını ifade etti. ABD 10 yıllık faizlerindeki düşüşlerin aslında altın için olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden Şatıroğlu, altının yine de dalgalandığını belirtti ve gümüşün de altına paralel olarak direnç bölgesinde tutunamadığını ifade etti. 29 dolar direncini kırmayan ons gümüş için aşağı yönde 26,46 dolar bölgesinin destek noktası haline geldiğini ifade eden uzman isim, ayrıca yatırımcılara da çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Şatıroğlu “Tek Bir Yatırım Varlığına Yönelmeyin”

Özellikle 2020 yılının sonlarında yaptığı olumlu gümüş yorumları ile dikkat çekmeyi başaran uzman isim, yatırımcılara portföy tavsiyelerinde bulundu. Tunç Şatıroğlu, yatırımcıların tek bir yatırım varlığına yönelmemesi gerektiğini ifade etti. Şatıroğlu tavsiyesinde “Sadece altına, sadece dolara, sadece gümüşe, sadece borsaya yatırım yapıp para kazanmaya çalışmayın. Bazen işler istediğiniz gibi gitmeyebilir, analizler yanlış çıkabilir. Yatırımların riski vardır, sonra üzülürsünüz.” ifadelerini kullandı.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.812,79 dolar – satış 1.813,15 dolar
  • Ons gümüş alış 26,42 dolar – satış 26,46 dolar
  • Gram gümüş alış 6,03 TL – satış 6,04 TL
  • Paladyum alış 2.247,50 dolar – satış 2.260,29 dolar
  • Platin alış 1.079,85 dolar – satış 1.084,41 dolar

Yorum Yap