1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Tekrar Yükselişe Geçebilecek Mi?

Küresel ekonomi piyasalarında, Şubat ayında daha çok hissedilmeye başlanan değer kayıplarında ons altın 1.800 dolardaki desteğini kaybetti, buna paralel olarak yurtiçi piyasalarda gram altın da 400 TL bandındaki önemli desteğini kaybetti. Altına paralel olarak düşüş yaşayan gümüşün değer kayıpları ise daha sınırlı kaldı. Gümüş ve altın fiyatlarında yaşanan değer kayıpları sonrasında, yatırımcılar uzman yorum ve analizlerini değerlendirmeye aldı.

Gümüş Tekrar Yükselişe Geçebilecek Mi?

Geçtiğimiz yılı %48 oranında değer kazancı ile tamamlayan beyaz maden, bu değer kazançları ile dikkatleri çekmeyi başardı. Zira emtia varlıklar arasında en çok değer kazanan gümüş olunca, yatırımcıların da yeni güvenli liman arayışlarında yeni adresleri gümüş olmaya başladı. Geçtiğimiz yıl gümüş değer kazançları ile altını neredeyse ikiye katlamış olsa da yatırımcıların güvenli limanlardaki ilk tercihi yine de altın olmuştu. Ancak 2021 yılı geldi ve Ocak ayı altın için son 10 yılın en kötü Ocak ayı olarak geride kaldı. Altının düşüşüne paralel olarak değer kaybeden gümüş, Ocak sonu ve Şubat başında sert değer kazanarak farklı bir yön çizme sinyali verdi. Son 8 yılın zirve noktasına ulaşan ons gümüşte bu değer kazançları kalıcı olmadı ve Şubat ayında gümüş de altın gibi değer kayıplarını sürdürdü. Ancak geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşlerde ons altın ve gram altın önemli destek seviyelerinin altına sarkarken, gümüş değer kayıplarını daha sınırlı tuttu. Bununla birlikte yatırımcılar da uzmanlardan gelen yorum ve analizleri değerlendirmeye aldı.

Uzman İsim Gümüş İçin Ne Dedi?

Ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu, özellikle geçtiğimiz yılın sonlarında 2021 yılına ilişkin gümüş beklenti ve öngörülerinde, bir yükseliş olabileceğini birçok kez dile getirmişti. Ancak gümüş 2021 yılında henüz istenen değer artışlarını gösteremedi. Fakat öte yandan gümüşün, son haftada altına göre daha sınırlı değer kaybı yaşaması, Şatıroğlu’na göre gümüşün altına göre daha güçlü duruş sergilediğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Şatıroğlu, altın yükselirse gümüşün daha güçlü yükseleceğini iddia etti.

Uzmanlar Gümüşten Ne Bekliyor?

Altın ve gümüş kıyaslamalarına bir de İstanbul Kapalıçarşı’dan, kuyumcu Rıdvan Şen katıldı. “Altın bir yükselirse gümüş üç yükselir” diyerek yatırımcılara gümüş tavsiye eden Şen, 2008 krizini hatırlattı ve o dönemde sadece gümüşün 2010 fiyatlarını görmediğini belirtti. Şen ayrıca, gümüşün tarihi zirvesinin 49 dolar olduğunu hatırlattı, şu an 27 dolar bandında olduğunu söyledi ve bu seviyenin geçen sene 15 dolar olduğunu söyledi. Gümüşün fiziksel olmasından dolayı avantajlı olduğunu ifade eden Şen, ons gümüş fiyat beklentilerinin 35 – 50 dolar arasında olduğunu da hatırlattı.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.781,74 dolar – satış 1.782,15 dolar
  • Ons gümüş alış 27,20 dolar – satış 27,23 dolar
  • Gram gümüş alış 6,10 TL – satış 6,11 TL
  • Paladyum alış 2.374,01 dolar – satış 2.386,63 dolar
  • Platin alış 1.276,53 dolar – satış 1.279,33 dolar

Yorum Yap