1. Anasayfa
  2. Gümüş

Gümüş Yatırımcıları “Köpekbalıklarına” Karşı

Reddit platformunda örgütlenerek bir araya gelen ve ekonomi piyasalarında hiçbir riski göz önünde bulundurmadan yatırım varlıklarına yönelen WallStreetBets desteğiyle birlikte, gümüş tarihi zirvelerine doğru yükselişe geçti. Küçük yatırımcıların bir araya gelerek başlattığı bu kitlesel yatırım hareketleri, hedge fonlarını zorlamaya başladı. GameStop hisse senetleriyle başlayan bu trendin ne kadar daha devam edeceği ve gümüş fiyatlarının hangi noktalara varacağı merak ediliyor.

Gümüş Yatırımcıları “Köpekbalıklarına” Karşı

Geçtiğimiz hafta ekonomi piyasalarında beklenmedik gelişmeler yaşandı. Reddit isimli sosyal medya platformunda bir araya gelen küçük bireysel yatırımcılar, adeta Wall Street profesyonellerine savaş açtı ve büyük balığın her zaman küçük balığı yiyemeyeceğini göstermek adına mücadele etmeye başladı. Kendilerine WallStreetBets ismini veren yatırımcılar, ilk olarak hisse savaşlarında hedefine GameStop hisselerini koydu. GameStop hisse değeri hızlı bir şekilde 18 dolardan 150 dolara kadar fırladı. Bununla birlikte GameStop piyasa değeri de yaklaşık yirmi beş milyar dolar artış yaşadı. WallStreetBets grubu daha sonra hedefine gümüşü aldı ve geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde gümüş %8 oranında değer kazandı. Bu fevkalade yükselişin ne kadar yükseleceği merak konusuyken, hafta arası geçti ve ikinci işlem haftasında da gümüş yükselişini sürdürdü. Bununla birlikte gümüş, yeni haftanın ikinci işlem gününde değerini %10 oranında artırmayı başardı. Bu değer artışı ile birlikte küresel piyasalarda ons gümüş 30,03 dolar seviyesine kadar ulaştı.

SilverSqueeze Hareketi Kaldığı Yerden Devam Ediyor

Geçtiğimiz haftanın son iki işlem gününde başlayan hareketlilikle birlikte, küresel çapta sosyal medyada “SilverSqueeze” (gümüş pozisyonlarında sıkıştırma) konu etiketi en çok konuşulan gündem maddesi haline geldi. Bu hareketlilik ile birlikte gümüşün popülaritesini artırması, beraberinde yoğun talepleri de getirdi ve gümüş müthiş bir değer kazancı yaşayarak, son 8 yılın zirve noktasına ulaştı. Gümüşü hedefine alan küçük bireysel yatırımcılar, varlıkların değer kazanmasıyla kar elde etmek yerine, değer kayıplarından kazanç sağlamaya çalışan (açığa satış pozisyonlarından) ve ekonomi piyasalarında “köpekbalığı” olarak isimlendirilen hedge fonlarına (büyük yatırım fonları) savaş açmış durumda.

Grubun Hedefinde JPMorgan Var

Küresel piyasalarda gündeme gelen ortak fikirde, bu bireysel küçük yatırımcıların özellikle de ABD merkezli bankacılık devi JPMorgan’a karşı bir mücadele başlattığı düşünülüyor. Zira söz konusu bankanın 5 milyar dolardan fazla gümüş varlığı bulunuyor ve JPMorgan bu alanda tekel konumunda piyasaları yönlendiriyor. JPMorgan’ın, 3,3 milyar onsluk gümüş satışı yaparak “köpekbalığı” konumunda olduğu düşünülüyor.

Grubun Amacı Gümüşü Ons Başına Bin Dolara Çıkarmak

Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets grubuna göre, JPMorgan bilinçli olarak gümüş değerini aşağıda tutmaya çalışıyor. Bu sebeple mücadele başlattıklarını belirten grup üyelerinin amacı, gümüş fiyatını ons başına 1.000 dolar seviyesine çıkarmak. JPMorgan’ın “gümüş alın” tavsiyelerine dikkat çeken grup, gümüş açık pozisyonlarındaki sıkıştırmalar ile gümüşü “gerçek” fiyatına çıkarmaya çalışıyor. Analistlere göre bu aşırı hareketliliğin sonundaki fiyatlanma, gümüşün ilerleyen günlerdeki değeri açısından büyük önem arz ediyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir