1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Yatırımcılarının Gözü Uzman Yorumlarında

Geçtiğimiz yıla damgasını vuran gümüş, kazandığı değerler ile yatırımcıların dikkatini büyük oranda çekmeyi başardı. Gümüş, geride bıraktığımız yılda küresel piyasalarda, emtia varlıklar arasında en çok kazandıran varlık olurken, birçok analiste göre 2021 yılında da yatırımcısına kazandıracak. Gümüş yatırımına yönelen yatırımcılar, analistlerden ve uzmanlardan gelen yorumları değerlendirmeye aldı. Peki uzmanlar, gümüş için ne diyor?

Gümüş Yatırımcılarının Gözü Uzman Yorumlarında

Geride bıraktığımız yıla kazandığı %48’lik değer ile damga vuran gümüş, özellikle yılın ikinci yarısında yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. 2020 yılının Mart ayında 2,50 TL seviyesi ile dip noktasını gören gram gümüş, Ağustos ayında 7,50 TL seviyesine ulaştıktan sonra, 3,50 TL seviyesinde giriş yaptığı 2020 yılını 6,30 TL seviyesinde tamamlamayı başardı. Gösterdiği fiyat hareketliliklerinde altın kadar sert dalgalanmalar yaşamayan fakat yatırımcısına sağladığı kazançlar ile dikkatleri çekmeyen başaran gümüş, birçok analiste göre 2021 yılında da kazandırmaya devam edecek. Yatırımcılar, gümüş adına uzmanlardan gelen yorumları dikkatle incelemeye alıyor.

Tunç Şatıroğlu Teknik Analizini Paylaştı

Ekonomi piyasaları ve teknik analiz uzmanı Tunç Şatıroğlu, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlar ile hem altını hem de gümüşü değerlendirdi. Şatıroğlu ons altına ilişkin belirlediği direnç noktalarını paylaştıktan sonra, gümüşe ilişkin paylaşımlarını da dile getirdi. Şatıroğlu, gümüşün dün küresel piyasalarda altının gerilemesinden çok fazla etkilenmediğini fakat altındaki yükselişe gümüşün de dahil olacağını ifade etti. Altın için belirlediği direnç noktalarının aşılması durumunda, gümüş için de yolun açılacağını iddia eden Tunç Şatıroğlu, küresel piyasalarda ons gümüş için takip edilecek olan direnç seviyesinin 25,76 dolar olduğunu dile getirdi. Uzman isme göre altındaki yükselişlere paralel olarak gümüş de yükseliş gösterirse, beyaz maden yukarı yönlü seyrini devam ettirecek.

Yıldırımtürk Ons Gümüş ile Ons Altını Kıyasladı

Bir diğer yandan İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Yıldırımtürk de gümüşe ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldırımtürk yaptığı açıklamalarda, Covid-19 etkisi ile birlikte küresel piyasalarda yaşanan finansal gevşemenin yüksek likiditede olduğunu ve bununla birlikte güvenli limanlara yönelimin arttığını dile getirdi. Yatırımcıların güvenli limana yönelimlerinin arttığını dile getiren Yıldırımtürk, bu aşamada gümüşün altından daha ucuz olmasıyla daha fazla alınabildiğini ifade etti. Altın ve gümüş adına kıyaslamada bulunan Yıldırımtürk “Ons altın 1.860 dolar ama ons gümüş 25 dolar seviyelerinde. Bir kilogram altın yerine, yetmiş üç kilogram gümüş alınabilir. Bence yatırımcılar gümüşe yönlendirildi ve talep artınca da gümüşün ons fiyatı 15 dolar seviyelerinden 27 – 28 dolar seviyelerine kadar yükseldi” dedi.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Haftanın son işlem gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.851,44 dolar – satış 1.851,82 dolar
  • Ons gümüş alış 25,48 dolar – satış 25,52 dolar
  • Gram gümüş alış 6,03 TL – satış 6,04 TL
  • Paladyum alış 2.408,61 dolar – satış 2.423,24 dolar
  • Platin alış 1.116,13 dolar – satış 1.124,31 dolar

Yorum Yap