1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Yeni Haftaya Yüzde 5,53 Değer Kazanarak Girdi

Küresel ekonomi piyasalarında, sıcak gelişmelere bağlı olarak hareketlilik yaşanıyor. Bu gelişmelerden, altından sonra en çok tercih edilen değerli metal gümüş de nasibini aldı ve gümüş fiyatları da yeni haftaya değer kazancı ile giriş yaptı. Piyasalardaki gelişmeler devam ederken, ekonomist Tunç Şatıroğlu da gümüş fiyatlarına ilişkin çarpıcı tahmin ve yorumlarda bulundu.

Gümüş Yeni Haftaya Yüzde 5,53 Değer Kazanarak Girdi

Küresel ekonomi piyasaları yeni haftayı büyük hareketlilikle açtı. Gelen haber akışına bağlı olarak yatırım varlıkları, dalgalı grafikler çizmeye başladı. Buna göre petrol fiyatları sert düşüş yaşarken, altın ve dolar fiyatlarında yükseliş başladı. Altın ve dolardaki değer atışlarına paralel olarak, gümüş de yeni haftaya değer artışları ile giriş yaptı. Son olarak geçtiğimiz hafta CAATSA yaptırım tehditleri ile yükseliş trendine giren gümüş, yeni haftaya da koronavirüsün yeni bir türünün keşfedilmesi üzerine oluşan endişelerle %5’in üzerinde değer kazanarak giriş yaptı. Gümüşün yukarı yönlü fiyat eğilimine girmesi sonrası yatırımcılar, uzmanlardan gelen analizleri değerlendirmeye aldı. Ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu da bu kapsamda gümüş fiyatlarına ilişkin çarpıcı iddialarda ve ilerleyen dönemlerde oluşabilecek senaryolara karşı yorumlarda bulundu.

Gümüşün Artışında Ne Etkili Oldu?

Geçtiğimiz hafta, CAATSA tehditleri ile birlikte yatay sürdürdüğü seyrini yukarı çeviren gümüş, hafta boyunca bu seyrini devam ettirdi. Geçtiğimiz haftanın kapanış gününe kadar altına paralel şekilde seyreden gümüş, Cuma günü altının değer kaybı ile kapatmasının aksine, günü ve haftayı değer kazancı ile kapattı. Geçtiğimiz haftayı %3,02 oranında değer artışı ile kapatan beyaz maden, yeni haftada da yaşanan gelişmelere bağlı olarak değerini artırmaya devam etti ve Pazartesi günü işlem seanslarının açılması ile birlikte, %5,43 oranında değer artışı ile haftaya giriş yaptı. Koronavirüsün mutasyon geçirmesi ve İngiltere’de yürürlüğe koyulan seyahat yasakları ile birlikte ons gümüş fiyatı yaşadığı değer artışları sonrasında 27,295 dolara kadar yükseldi.

Şatıroğlu: “Gümüşte Son Alım Fırsatı Kasım Sonundaydı”

Teknik analiz uzmanı ve ekonomist Tunç Şatıroğlu, gümüş ve altının başlattığı ralliyi devam ettireceğini ve bu iki kıymetli metalin de çok kritik direnç noktaları ile karşı karşıya olduğunu iddia etti. Uzman ekonomist, ons altında başlayan yükselişin daha da devam edeceğini söylerken, yurtiçi piyasalarda gram altının dolar kuruna bağlı olarak yükselişini sınırlı tutacağını dile getirdi. Öte yandan Şatıroğlu, gümüş fiyatlarında yaşanan gerilemelerin artık sona erdiğini ve gümüşün yeniden değer kaybetmesi için ABD mali teşvik paketinin yürürlüğe konulmaması gerektiğini savundu. Öte yandan Tunç Şatıroğlu, gümüş için son alım fırsatlarının Kasım ayının bitmesi ile birlikte son bulduğunu da iddia etti.

Değerli Metallerde Güncel Fiyat Listesi

Yaşanan gelişmelerin ardından, değerli metaller güncel fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.896,81 dolar – satış 1.897,15 dolar
  • Ons gümüş alış 27,29 dolar – satış 27,33 dolar
  • Gram gümüş alış 6,58 TL – satış 6,59 TL
  • Platin alış 1.035,56 dolar – satış 1.040,57 dolar
  • Paladyum alış 2.335,77 dolar – satış 2.356,43 dolar

Yorum Yap