1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Yükseldi, Uzmanlar Gümüşü Değerlendirdi

2021 yılında bir türlü beklenen yükseliş performansını gösteremeyen güvenli liman madenleri, Ocak ayının sonlarında hareketlilik yaşamaya başladı. Küresel piyasalarda altına paralel hareket eden gümüş, Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets grubunun desteği ile ibresini yukarı çevirdi ancak altın son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını sergiledi. Gümüşteki sert yükseliş ile birlikte, uzman isimler gümüş değerlendirmelerini paylaştı.

Gümüş Yükseldi, Uzmanlar Gümüşü Değerlendirdi

Küresel piyasalarda altına paralel hareketlilikler sergileyen beyaz maden için birçok uzman ve analist 2021 yılında olumlu tahminlerde bulunmuştu. Benzer olumlu tahminler aynı zamanda altın için de yapılmıştı ancak 2021 yılının ilk ayı geride kalmaya hazırlanırken, hem altın hem de gümüş bekleneni bir türlü verememişti. Altın gösterdiği düşüşler ile birlikte son 10 yılın en kötü Ocak ayı performansını ortaya koydu. Diğer taraftan gümüş de Ocak ayının son işlem haftasına düşüş eğiliminde girmişti ancak Reddit platformunda bir araya gelen WallStreetBets isimli grubun gümüşü desteklemesi ile birlikte gümüş sert yükselişler yaşamaya başladı. Gümüşte yaşanan sert değer kazançları ile birlikte uzmanlar da gümüş değerlendirmelerini paylaştı.

Tunç Şatıroğlu: “Altın Değil, Gümüş Daha Avantajlı”

Altın fiyatlarındaki gerileme ile birlikte, gözler beyaz maden gümüşün performanslarına çevrildi. Küresel piyasalarda altından sonra en çok tercih edilen ve özellikle 2020 yılında güvenli liman olarak tercih edilmeye başlanan gümüş, Ocak ayının sonlarına gelindiğinde altına paralel hareketliliğini kırdı ve altın fiyatları düşerken yönünü sert şekilde yukarı çevirdi. Gümüşteki fiyat artışlarında ise Reddit’teki WallStreetBets grubunun desteği etkili oldu. Gümüş fiyatlarındaki yükseliş ile birlikte, ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu, gümüş değerlendirmelerini paylaştı. Takipçilerinden gelen soruları da yanıtlayan Şatıroğlu, eski tavsiyelerini de hatırlattı. Altındaki düşüşleri işaret eden uzman isim “İşte bu yüzden defalarca ‘altın değil, gümüş daha avantajlı’ diye söyledim. ‘Altını yüksek fiyattan alan varsa altın yükselse de fazla bir şey kazanmamış olur’ dedim.” sözlerini dile getirdi.

İslam Memiş: “Gümüş Getirisini Altın Tepside Sunar”

Bir diğer ekonomi piyasaları uzmanı olan İslam Memiş de gümüşe ilişkin değerlendirmelerini paylaştı. Teknik analizler ile paylaşımlarını dile getiren Memiş’in gümüş adına çıkarımları bir türlü başarıya ulaşmamıştı ancak gümüşteki yükselmeler ile birlikte Memiş’in de tahminleri doğrulanmış oldu. İslam Memiş “Gümüş altına benzemez, son iki haftada nasıl 5,75 TL seviyesine kadar geriledi, bugün daha bir saat içinde 5,92 TL seviyesinden 6,38 TL seviyesine yükseldi. Gümüş aylarca sessiz bekleyişini sürdürür ancak 2 hafta içinde getirisini altın tepside sunar. ‘Ben altından daha fazla kazandıran bir emtiayım’ der yatırımcısına” dedi.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında hafta arasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.841,86 dolar – satış 1.841,29 dolar
  • Ons gümüş alış 26,88 dolar – satış 26,91 dolar
  • Gram altın alış 6,33 TL – satış 6,33 TL
  • Paladyum alış 2.225,99 dolar – satış 2.243,63 dolar
  • Platin alış 1.071,90 dolar – satış 1.076,62 dolar

Yorum Yap