1. Anasayfa
  2. Gümüş

Gümüş Yükseldi, Uzmanlar Gümüşü Değerlendirdi

Gümüş değerinde yaşanan artışlar sonrasında özellikle geçtiğimiz yıl yatırımcılar gündemine gümüşü almaya başladı. Gümüşe karşı olan ilgi ve talebin artmasıyla birlikte, gümüş fiyatlarında yaşanan artış beraberinde gümüş analizlerini ve yorumlarını da daha sık şekilde gündeme getirir oldu. Yatırımcılar, gümüş fiyatları ve gümüş yatırımları için hem küresel piyasalardan hem de yurtiçi piyasalarda uzmanlardan gelen gümüş yorumlarını değerlendirmeye alıyor.

Gümüş Yükseldi, Uzmanlar Gümüşü Değerlendirdi

Gümüş, geçtiğimiz yıl ortaya çıkan salgın ile birlikte yaşanan endişede bir güvenli liman olarak yatırımcıların yoğun talebi ve buna bağlı olarak da değer artışları ile karşı karşıya kaldı. Gümüşe olan ilgi ve talebin artmasıyla gelen değer artışları sonrasında yatırımcılar 2021 yılında da gümüşü gündemine aldı. Altından sonra en çok tercih edilen ve güvenli liman olarak görülen gümüş için yatırımcılar, uzmanlardan gelen yorum ve analizlerine odağında tutuyor. Birçok analist gümüşün 2021 yılında da artışını sürdüreceğini dile getirirken, bankacılık kurumlarında da gümüş hesapları adına atılan adımlar sıklaşmaya başladı. Bu kapsamda Vakıf Katılım Bankası, 2020 yılında Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’nda (KMTP) en fazla altın ve gümüş işlem hacmine sahip finansal kuruş olurken, banka yayınladığı raporda gümüş işlemlerinin bir önceki yıla göre 1,6 katına çıkarak 400 ton gümüş işlemi gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu gelişmeler ile birlikte hem yurtiçi piyasalarında hem de küresel piyasalarda uzmanlar gümüş analiz ve yorumlarını paylaştı.

Metal Daily CEO’su Gümüş Tahminini Paylaştı

Gümüş yatırımcıları uzmanlardan gelen yorumları dikkate alırken, bir analiz ve fiyat tahmini de Metal Daily CEO’su Ross Norman’dan geldi. Norman gümüş fiyatlarına ilişkin tahminlerini ve gümüş analizlerini paylaştı. 2020 yılında en iyi performans sergileyen metallerden biri olan gümüşün 2021 yılı itibariyle bu tutumunu koruduğunu dile getiren Norman, altın/gümüş paritesinin, gümüşün altını geride bırakmaya devam ettiği sürece düşüşünü sürdüreceğini beklediklerini ifade etti. Gümüş için boğa koşusunun devam ettiğini belirten Norman, gümüş talebinin ABD ve Almanya tarafından bu yıl yönlendirilmesinin muhtemel olduğunu ifade etti. Norman 2021 yılı için gümüş fiyat tahminini en yüksek 36 dolar, en düşük 24,10 dolar ve ortalama da 30,26 dolar olarak açıkladı.

İslam Memiş Gümüş Beklentisini Paylaştı

Yurtiçi piyasalarda da ekonomi piyasaları uzmanı İslam Memiş, yayınladığı video ile altın ve gümüş analizlerini ve yorumlarını paylaştı. Memiş, dolardaki hareketliliklere bağlı olarak altın ve gümüş fiyatlarında geri çekilmeler yaşandığını belirtti ve gümüş fiyatındaki beklentisini açıkladı. Memiş altının 1.888 dolar barajını aşması halinde 2 bin dolar seviyesine gideceğini ve buna paralel olarak gümüşün de yükselebileceğini ifade etti. Memiş, Biden ve Powell’ın açıklamaların takip edileceğini belirtti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.854,86 dolar – satış 1.855,17 dolar
  • Ons gümüş alış 25,49 dolar – satış 25,53 dolar
  • Gram altın alış 6,09 TL – satış 6,10 TL
  • Paladyum alış 2.372 dolar – satış 2.387,67 dolar
  • Platin alış 1.096,55 dolar – satış 1.101,33 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir