1. Anasayfa
  2. Gümüş

Gümüş, Yükselen Dolar Karşısında Değer Kaybetti

Küresel ekonomi piyasalarında uzun süredir zayıflama eğiliminde olan ABD Doları, Şubat ayının üçüncü işlem haftasına sert değer kayıpları ile giriş yaptıktan sonra, hafta ortasına bu kez sert değer kazançlarıyla başladı. Doların değer kazanması ile birlikte, değerli metal fiyatlarında da düşüşler sert oldu. Yeni günde 1.800 dolar desteğini kaybeden ons altına paralel olarak, ons gümüş ve yurtiçi piyasalarda da gram gümüş değer kaybetti.

Gümüş, Yükselen Dolar Karşısında Değer Kaybetti

Küresel ekonomi piyasalarında, geçtiğimiz yılı iyi değerlendiren değerli metaller, 2021 yılında bir türlü beklenen yükselişleri gösterememişti. Değerli metaller açısından oldukça kötü geçen Ocak ayının sonlarında hareketlenen gümüş, bu algıyı kırmak üzereydi ancak gümüşteki ani değer kazançlarının da sosyal medyada bir araya gelen WallStreetBets’in geçici desteğiyle olduğu anlaşıldı. Aslında birçok analist ve uzman isim 2021 yılında gümüşten yükseliş beklediğini dile getirmişti ve gümüşün Şubat başlarında sert değer kazanması, bu beklentileri de artırmıştı. Ancak buna rağmen yine de bazı analistler bu durumun bir balon olduğunu ve gümüş balonunun patlayacağını doğru şekilde tahmin etmişti. Topluluk oluşumunun desteğini çekmesiyle birlikte yönünü yeniden aşağı çeviren gümüş, altına paralel olarak geçtiğimiz hafta 3 günlük bir yükseliş serisi yakalamış olsa da hafta ortasına sert değer kazançlarıyla giren dolar karşısında değer kaybetti. Küresel piyasalarda yönünü aşağı çeviren ons gümüşe paralel olarak yurtiçi piyasalarda da gram gümüş düşüş eğilimini sürdürdü.

Crescat Capital İçin Şu Sıralar Gümüş “En Cazip Emtia Varlık”

Değerli metal fiyatlarında düşüş yaşanmasına ve altının 1.800 dolardaki desteğini kaybetmesine rağmen, altına paralel şekilde değer kaybeden gümüş için bazı analistler yine de oldukça umutlu tahminlerini dile getiriyor. Yatırım kuruluşu olan Crescat Capital, yaptığı açıklamada gümüşün şu sıralar “en cazip emtia varlık” olduğunu dile getirdi. Şirketin portföy yöneticisi Tavi Costa, yatırımcıların enflasyonu görmeye başladığını ve bu sebeple fiziksel yatırım araçlarının yeniden tercih edilebileceğini ifade etti.

Şatıroğlu: “Gümüş Altına Göre Daha Güçlü Duruyor”

Tavi Costa, ayrıca açıklamalarında altın ve petrolün de ucuz göründüğünü ve bu yatırım araçlarının da değerlendirilebileceğini ifade etti. Costa ayrıca gümüş için şu sıralar tarihin en büyük arz – talep dengesizliğinin yaşandığını savundu. Costa, birçok arz probleminin yaşandığını ve kimsenin arama çalışmalarına para harcamadığını vurguladı. Bir diğer yandan yurtiçi piyasalarında da ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu, gümüşten yükseliş bekleyen isimler arasında yer alıyor. Şatıroğlu, gümüşün altına göre güçlü duruşunu devam ettirebileceğini ifade etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta ortasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.787,69 dolar – satış 1.788,03 dolar
  • Ons gümüş alış 27,03 dolar – satış 27,07 dolar
  • Gram gümüş alış 6,09 TL – satış 6,10 TL
  • Paladyum alış 2.364,06 dolar – satış 2.382,99 dolar
  • Platin alış 1.229,16 dolar – satış 1.231,83 dolar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir