1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüş Yükselişte, Değerli Metallerin Tepkisi Ne?

Küresel ekonomi piyasalarında, Şubat ayı oldukça hareketli başlamış ve bu hareketlilik değerli metallere de yansımıştı. Çoğu zaman altına paralel hareket eden gümüş, ay başında sert değer kazanarak 8 yılın zirvesine tırmanarak altından bağımsız hareket etmiş ancak bu değerleri koruyamamıştı. İlerleyen günlerde değer kayıplarına devam eden gümüş ve beraberindeki değerli metaller, Şubat ayının son işlem haftasında yönünü yeniden yukarı çevirdi.

Gümüş Yükselişte, Değerli Metallerin Tepkisi Ne?

Küresel ekonomi piyasalarında, değerli metaller geçtiğimiz yıl Covid-19 salgının etkisi ile birlikte güvenli liman olarak değerlendirilmeye başlanmıştı. Yatırımcıların talepleri konusunda diğer değerli metaller, altının gölgesinde kalmış olsa da özellikle beyaz maden gümüş yılı %48 oranında değer kazancı ile kapatınca, gümüşe duyulan ilgide de artış yaşandı. Bu artışa rağmen, değerli metaller ve özellikle de altın ve gümüş, 2021 yılında beklenen yükselişi bir türlü gösterememişti. Ancak Ocak ayı sonunda ve Şubat ayı başlarında, çoğu zaman altına paralel olarak hareket eden gümüş, sosyal medya platformlarında bir araya gelen topluluk oluşumlarının da desteği ile yükselerek son 8 yılın zirvesine kadar yükselmişti. Bu bölgede tutunamayan gümüş, daha sonra yeniden altına paralel olarak hareket ederek, Şubat içerisinde aldığı değerleri geri vermişti. Değer kayıplarının ardından, yeni haftada gümüş ve altın yönünü yukarı çevirdi, analistler değerli metallerdeki hareketliliği değerlendirdi.

Ons Gümüşü Hangi Direnç Bölgeleri Bekliyor?

Analistler, altın ve gümüş hareketliliğini değerlendirdi ve değerlendirmede ons altının dün günü, 30 Kasım 2020 tarihinden bu yana ilk kez 1.766 dolar seviyesinde kapattığı belirtildi. Analistlere göre alış baskısı ile birlikte 1.826 dolar üzerine çıkan ons altın karşısında, ons gümüş de 26,50 dolar desteğinin üzerinde kalmayı başardı. Analistlere göre yükseliş trendine giren değerli metallerde gümüş, 28 dolar direncine kadar hareketini sürdürebilir. Öte yandan analistler, 28 dolar üzerindeki kapanışlar sonrasında, ons gümüşün 32 dolar seviyesine kadar hızlı bir yükseliş gösterebileceğini ifade ediyor.

Enver Erkan Altın ve Gümüşü Değerlendirdi

Yurtiçi piyasalarda, Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan da A Para yayınına katılarak gümüş hareketliliğini değerlendirdi. Erkan değerlendirmelerinde öncelikle altına yer verdi ve piyasa dinamiklerinden altının çok da fazla güvenli liman efektinden yararlanamayacak gibi göründüğünü ifade etti. Enver Erkan, açıklamalarının devamında ise gümüşün, artan endüstriyel kullanım alanına bağlı olarak altına göre ön planda olmasının beklenebilir bir durum olduğunu ifade etti. Gümüşün yukarı yönlü hareketliliğinin, altına da pozitif yansıyabileceğini ifade eden Erkan, bu durumun altını 1.800 dolar üzerine taşıdığını ifade etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.807,40 dolar – satış 1.807,86 dolar
  • Ons gümüş alış 27,86 dolar – satış 27,90 dolar
  • Gram gümüş alış 6,31 TL – satış 6,31 TL
  • Paladyum alış 2.360,80 dolar – satış 2.376,45 dolar
  • Platin alış 1.250,01 dolar – satış 1.253,34 dolar

Yorum Yap