1. Ana Sayfa
 2. Gümüş

Gümüşü 2021 Yılında Ne Bekliyor?

Geçtiğimiz yılın parlayan emtia varlık gümüş, yeni yılın üçüncü haftasında altına paralel olarak yatay seyrini sürdürürken, ekonomi piyasaları uzmanları gümüş ile ilgili yorumlarını paylaştı. 2021 yılında birçok analist gümüşten, 2020 yılındaki gibi bir değer kazanımı bekliyor. Bazı analistlere göre ise gümüş, 2021 yılında geçtiğimiz yıla göre daha fazla değer kazanacak. Bu kapsamda, ekonomi piyasaları uzmanı ve teknik analist Tunç Şatıroğlu da hem altın analizlerini hem de gümüş analizlerini paylaştı.

Gümüşü 2021 Yılında Ne Bekliyor?

Geçtiğimiz yılın en fazla değer kazanan emtia varlığı olan gümüş, bu değer kazanımları ile birlikte yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Bununla birlikte yatırımcılar da 2021 yılı adına, uzmanlardan gelen gümüş değerlendirmelerini dikkate almaya başladı. Analistlere göre, gümüş tıpkı 2020 yılında olduğu gibi bu yıl da değer kazanmaya devam edecek. Analistler, bu yılki olası gümüş yükselişinde etkili olabilecek birçok faktörün olduğunu dile getiriyor. Özellikle geçtiğimiz yıldan farklı olarak, bu yıl sanayi alanlarında yoğun olarak gümüş kullanılacak olması, fiziki gümüş alımlarının artacağı yöndeki beklentiler, gümüş fiyatlarına 2021 yılı adına olumlu bir beklenti tablosu ortaya koyuyor. Birçok analist gümüş ile ilgili tahmin ve yorumlarını dile getirirken, ekonomi piyasaları uzmanı ve teknik analist Tunç Şatıroğlu da hem altın ile ilgili hem de gümüş ile ilgili teknik analizlerini ve yorumlarını dile getirerek, yatırımcılara tavsiyelerde ve uyarılarda bulundu.

Tunç Şatıroğlu Ons Gümüş İçin 25,75 Dolar Seviyesini İşaret Etti

Sosyal medyada Twitter üzerinden yorumlarını ve analizlerini paylaşan Şatıroğlu, hafta sonu yayınlamış olduğu analiz videosunda söylediklerine dikkat çekti ve hem altını hem de gümüşü yorumladı. Şatıroğlu yaptığı açıklamalarında ons altın için 1.863 dolar seviyesini işaret etti ve bu bölgeden önce satış baskısının gelebileceğini vurguladı. Öte yandan Şatıroğlu gümüşe ilişkin olarak, altına bağlı bir yükseliş gerçekleştirdiğini ve gram gümüşün fiyatını 6,08 dolar seviyesine çıkardığını ifade etti. Şatıroğlu daha sonra gümüşün bu seviyede tutunamayarak 6,04 TL seviyesinde dengelendiğini ve ons altında takip edilecek seviyenin 25,75 dolar seviyesi olduğunu belirtti.

Karadağ 2021’de Gümüş Fiyatlarında Etkili Olabilecek Faktörleri Paylaştı

Gümüş ile ilgili paylaşımlar ve tahminler devam ederken, Gedik Yatırım – Yatırım Danışmanı Eda Karadağ da gümüşe ilişkin açıklamalarda bulundu. Karadağ dile getirdiği açıklamalarında, olası gümüş yükselişini etkileyebilecek faktörleri dile getirdi. Dinamiklere bağlı olarak 2021 yılında beklentilerin tersine de bir hareket ihtimalinin bulunduğunu belirten Karadağ, gümüş için bu yıl takip edilecek olan etkenleri şöyle sıraladı:

 • Doların durumu
 • Teşvik paketleri
 • Joe Biden’ın hamleleri
 • Yenilenebilir enerji
 • ABD ve Çin ekonomisi

Karadağ bu gelişmelere bağlı olarak, gümüşün 2021 tablosunu belirleyebileceğini ifade etti.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Haftanın ikinci işlem gününde güncel değerli metal fiyatları şöyle:

 • Ons altın alış 1.841,42 dolar – satış 1.841,78 dolar
 • Ons gümüş alış 25,24 dolar – satış 25,28 dolar
 • Gram gümüş alış 6,04 TL – satış 6,05 TL
 • Paladyum alış 2.374,02 dolar – satış 2.388,73 dolar
 • Platin alış 1.097,58 dolar – satış 1.102,82 dolar

Yorum Yap