1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüşü 2021 Yılında Neler Bekliyor?

Küresel ekonomi piyasalarında, değerli metaller kanadında uzun bir süredir beklenen yükseliş hareketliliği Şubat ayının dördüncü işlem haftasında kendisini göstermeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda Gümüş Enstitüsü (Silver Instutie) tarafından paylaşılan verilerde, gümüş talebindeki artış tahmini paylaşılmıştı. Piyasalarda oluşan gümüş talep artışı beklentisi de bu rapordakine benzer sonuçlar ortaya koydu. Şubat ayının son haftasında yükselişe geçen değerli metaller, yatırımcılarını yeniden heyecanlandırdı.

Gümüşü 2021 Yılında Neler Bekliyor?

Küresel ekonomi piyasalarında, uzun bir süredir yatırım varlıklarında değer kayıpları yaşanıyordu ve analistler, özellikle değer kayıpları yaşayan dolara bağlı olarak hem ons altında hem de ons gümüşte artışlar bekliyordu. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde de analistler sıkça gümüşten atış beklentilerini dile getirmişti. Ancak 2021 yılı için gümüşte öngörülen yükselişler, ons altına paralel olarak gerçekleşen değer kayıpları ile birlikte bir türlü görülmedi. Değerli metallerde değer kayıpları yaşanması, haliyle yatırımcıları da etkiledi ve gümüş taleplerinde azalma yaşandı. Ancak analistler, 2021 yılında gümüşün sanayi alanındaki kullanım artışına bağlı olarak değer artışı yaşayacağını ve buna bağlı olarak da gümüş talebinde de artış olacağını öngörüyor. Analistlere göre 2021 yılında gümüş taleplerinde %11 oranında bir değer artışı yaşanacak ve bu oran, Gümüş Enstitüsü’nün (Silver Instutie) geçtiğimiz haftalarda yayınladığı rapordaki veriler ile örtüşüyor. Analistler bu olası talep artışlarında, gümüşün sanayi alanındaki kullanım yoğunluğunu işaret ediyor.

Analistlere Göre Gümüş Stoklama Alışkanlığı Büyüyebilir

2021 yılının başlarında Gümüş Enstitüsü tarafından paylaşılan beklenti raporunda, yatırım amaçlı fiziki gümüşün 2020’de son 8 yılın zirvesine ulaşarak 257 milyon ons seviyesine ulaştığı belirtilmişti. Öte yandan analistlerin bir araya gelerek oluşturduğu öngörüde ise gümüşün 2021 yılında 1 milyar 25 milyon onsluk seviyeye geleceği ifade edildi. Analistlere göre, Covid-19 salgını ile birlikte yatırımcılarda tıpkı altında olduğu gibi, gümüşte de stoklama alışkanlığı başladı ve gümüş stoklama alışkanlığı ile birlikte gümüş fiyatlarında artış yaşanabilir.

Analistlerin Gümüşten 2021 Beklentisi

Geçtiğimiz yılın açıklanan verilerinde, gümüşte sanayi talebinde %9 oranında artış yaşanmış ve gümüş sanayi talebi 2020 yılında 510 milyon ons ile dört yılın en üst seviyesine ulaşmıştı. Analistlere göre 2021 yılında sanayide gümüş kullanımında artış görülecek ve bu da gümüşü “geleceği olan” bir emtia varlık sınıfına sokuyor. Öte yandan analistlere göre, pandemi sürecinde gümüş talebi 174 milyon ons seviyesinde konumlanacak ve 2021 yılında desteklenen gümüş fiyatları ile birlikte, küresel ekonomi piyasalarında ons gümüş %46 oranında bir artış yaşayacak.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

Yaşanan gelişmeler sonrasında, hafta ortasında güncel değerli metal fiyatları şöyle:

  • Ons altın alış 1.792,55 dolar – satış 1.792,91 dolar
  • Ons gümüş alış 27,77 dolar – satış 27,80 dolar
  • Gram gümüş alış 6,37 TL – satış 6,38 TL
  • Paladyum alış 2.367,85 dolar – satış 2.382,04 dolar
  • Platin alış 1.267,06 dolar – satış 1.270,73 dolar

Yorum Yap