1. Ana Sayfa
  2. Gümüş

Gümüşün Artışında Neler Etkili Oldu?

Temmuz ayında %34’lük değer kazancı ile bu yıl yatırımcıların odak noktasına aldığı gümüş, kaybettiği değerleri yeniden kazanmaya başladı. Kasım ayında tüm değerli metallerde yaşanan değer kaybı sonrasında, gümüşün nasıl bir yön izleyeceği merak edilirken, beyaz maden Aralık ayındaki yükseliş hareketini devam ettirdi. Hal böyle olunca da yatırımcılar, gümüşü yeniden gündeme aldı ve yatırımcılar uzmanlardan gelen gümüş yorumlarını değerlendiriyor.

Gümüşün Artışında Neler Etkili Oldu?

Gümüş, değerli metaller arasında altından sonra en fazla işleme alınan ve tercih edilen yatırım varlığı olarak dikkatleri çekiyor. Daha önce 2020 yılında büyük değer artışları yaşayan gümüş, Temmuz ayında bu artışları %34 oranına kadar çıkarmıştı.  Beyaz madendeki bu değer artışları tepe noktasına ulaştıktan sonra beyaz maden yatırımcıları, bunu bir satış fırsatı olarak değerlendirdi ve gümüşten kar elde etmek için varlıklarında yatırım pozisyonu değiştirdi. Hal böyle olunca gümüş üzerindeki satışlar bir fiyat baskısı oluşturdu ve gümüş kazandığı değerleri yavaş yavaş geri vermeye başladı. Kasım ayında ise değerli metaller, altın önderliğinde bu kayıpları zirveye taşıdı ve beraberinde gümüş de geçtiğimiz ayı büyük değer kayıpları ile kapattı. Ardından Aralık ayında tekrar yükseliş eğilimine giren gümüş, geçtiğimiz hafta değerli metaller arasında, yaptığı yükselişle dikkatleri çekmeyi başardı ve Aralık ayının üçüncü işlem haftasına gelindiğinde, gümüş haftalık bazda en fazla değer artışı yaşayan değerli metal oldu. %3,02’lik değer artışı ile bu alanda zirveye ulaşan gümüş, Temmuz ayında kaybetmeye başladığı yatırımcı odağını yeniden kazanmaya başladı. Hal böyle olunca da yatırımcılar, uzmanlardan gelen gümüş analizlerini değerlendirmeye aldı.

Doların Düşüşü, Gümüşe Yaradı

Öte yandan gümüş fiyatının artmasında birçok etken madde bulunuyor. ABD kanadından yapılan açıklamalar sonrasında, ekonomi piyasalarında dolara karşı bir endişe başladı ve zayıflayan dolar ile birlikte değerli metallerde artış gözlemlendi. Birçok yatırımcı, dolardaki yatırım yönünü böylece gümüşe çevirdi. Bir diğer yandan gümüş vadeli işlemlerin açılacağı duyurusu da beyaz maden üzerindeki taleplerde artış yaşanmasını sağladı. Borsa İstanbul’un yaptığı açıklamada 15 Ocak 2021 tarihinde gümüşün, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işleme açılacağı duyurulmuştu. Gümüşün kısa zaman içinde bu açıklama ile birlikte talep görmesi, değerini artıran etkenlerden biri oldu.

Gümüş Vadeli İşlem Sözleşmeleri Başlayacak

Borsa İstanbul’un yaptığı açıklamada 15 Ocak 2021 tarihinde, gümüş vadeli işlem sözleşmelerinin Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda işleme açılacağı duyurulmuş ve aynı tarihte, gümüşün %10 fiyat değişiklikleri ile akşam seansında da işlem göreceği belirtilmişti. Açıklamada, gümüş vadeli işlem sözleşmelerinin 1 Şubat 2021 tarihinde piyasa yapıcılık programına dahil edileceği de bildirildi. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, söz konusu sözleşme büyüklüğünün de 10 ons gümüş olarak belirlendiği de ifade edildi. Bu sözleşmelerde, vade sonu uzlaşma fiyatı, son işlem gününde Londra’da oluşacak olan gümüşün ons başına fiyatlandırması ele alınacak.

Güncel Değerli Metal Fiyatları

  • Ons altın alış 1.879,40 dolar – satış 1.879,76 dolar
  • Ons gümüş alış 25,72 dolar – satış 25,76 dolar
  • Platin alış1.038,12 dolar – satış 1.041,86 dolar
  • Paladyum alış 2.338,15 dolar – satış 2.347,43 dolar

Yorum Yap