1. Ana Sayfa
  2. Gümüş
  3. Gümüşün Gram Fiyatında 30 Kuruşluk Ani Artış!

Gümüşün Gram Fiyatında 30 Kuruşluk Ani Artış!

Piyasadaki yatırımcıların, ilk tercihlerinden biri olmamasına rağmen gümüş son haftalarda popülerliğini artırıyor. Gümüşün artan popülerliği ile birlikte, yatırım varlığı yatırımcıların da dikkatini çekmeyi başarıyor. Gümüş fiyatlarında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Kasım ayındaki toplantısından çıkan faiz artırım kararına rağmen devam ediyor. Gram gümüş fiyatındaki 30 kuruşluk ani artış, yatırımcıların dikkatini çekerken; elinde gram bulunanlar için heyecan yarattı.

Gümüşün Gram Fiyatında 30 Kuruşluk Ani Artış!

Piyasalarda yatırımcıların tercihleri çoğunlukla;  altın, döviz ve borsa senedi oluyor. Fakat gümüş, piyasalardaki bu algıyı kırmak üzere! Son dönemlerdeki hareketliliği ve artan fiyatı ile gümüş, yatırımcıların dikkatini çekmiş durumda. Yeni bir yatırım aracı arayanlar için gümüş olası bir noktada bulunuyor. Altın, döviz ve hisse senetleri gibi riskleri bulunmayan ve bu yatırım araçları karşısında daha güçlü bir duruş sergileyen gümüş, 30 kuruşluk sıçrama ile dikkat çekti.

Faiz Kararı Gümüşün Artışını Engelleyemedi

Son zamanlarda dalgalı hareketlerin ardından stabil bir pozisyona geçen gümüş fiyatları, yeniden yükselişe geçti. 19 Kasım Perşembe günü TCMB’nin aldığı 475 baz puanlık faiz artışı piyasalarda olumlu karşılandı. Bu karar ile birlikte altın ve dolar kurunda aşağı yönlü hareketler yaşandı. Fakat alınan ekonomik tedbirler gümüş tarafından yetersiz kalınca, gümüş fiyatları ani bir yükselme ile 30 kuruş birden arttı ve 5,8 TL seviyesinden, 6,1 TL seviyesine ulaştı.

Altından Sonra En Çok Tercih Edilen Değerli Maden

Gümüş yatırımcılarının ise en çok merak ettiği konu, gümüşün gelecekte hangi seviyelere geleceği konusu olarak karşımıza çıkıyor. Kasım ayının son işlem haftasında, gümüş fiyatlarındaki artış oranı, altın fiyatlarındaki artış oranını geçmiş durumda bulunuyor. Yatırım madenleri arasında altından sonra en çok tercih edilen gümüşün, gelecek dönemlerde altından daha çok talep görmesi bekleniyor. Kapalıçarşı’daki kuyumcular, altından sonra en fazla satılan fiziki varlığın gümüş olduğunu dile getiriyor.

Uzmanlara Göre Gümüşün Hedefinde 2021 Var

Değerli maden piyasalarında, uzmanlara göre gümüş fiyatlarındaki dalgalanmalar devam edecek fakat gümüş fiyatlarında oluşan yeni hedef 2021 yılını gösteriyor. Önümüzdeki yıl gümüşün hem ons fiyatında hem de gram fiyatında artışlar öngörülüyor. Şu sıralar 6,10 TL seviyesinde işlem gören gümüşün gelecek yılda 9 TL seviyesine ulaşacağı iddia ediliyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de gümüş fiyatlarının 2021 yılında pik yapacağını dile getirdi.

Peter Hug da 2021 İçin Yükseliş Öngördü

Kitco Metals Küresel Ticaret Direktörü, 36 yıllık usta analist Peter Hug da gümüş için yükseliş öngörülerini dile getiren uzmanlar arasında. Geçtiğimiz günlerde Youtube üzerinden katıldığı bir programda, 2021 yılı için gümüş fiyatı beklentisini açıklayan Peter Hug, yaşanan düşüşlere rağmen gümüşün güçlü duruşunu koruduğunu dile getirdi. Önümüzdeki yıl yukarı yönlü ataklar ile gümüş fiyatının 35 – 40 dolar aralığına yükseleceğini iddia eden Peter Hug’ın öngörüsü doğru çıkarsa ve dolar TL karşısında sert yükselmezse gram gümüş fiyatı da 10 TL seviyesine ulaşabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap