1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Güney Kore’den Dijital Varlık Sahiplerini İlgilendiren Yasa Tasarısı Geliyor

Güney Kore’den Dijital Varlık Sahiplerini İlgilendiren Yasa Tasarısı Geliyor

Dünyada her geçen gün daha da yaygın hale gelen siber suçlarla mücadele etmek için yeni yöntemler geliştirilmeye devam ediliyor. Özellikle kripto para piyasalarında yaşanan kara para aklama vb. suçlara yönelik hükümetler de yeni çalışmalar yapıyor. Sanal varlık hizmetlerinden faydalanan kişilerin bu suçlara karşı korunmasına yönelik bir adım da Güney Kore'den geldi. Güney Kore siber suçların daha iyi tanımlanması için yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

featured

Dünya üzerinde birçok ülke sanal varlık hizmetlerini geliştirmeye devam ediyor. Kripto para piyasaları vb. sanal işler arttıkça siber suçlar da artmaya devam ediyor. Özellikle kripto para piyasalarında dolandırıcılık, para aklama vbç suçlar oldukça fazla görülmeye başlandı.

Sanal dünya üzerinden yapılan suç faaliyetlerinin artması ile birlikte birçok hükümette yeni uygulama ve yasalarla bu suçlara engel olmaya çalışıyor. Dijital varlık sahiplerini ilgilendiren bu çeşitli yasalardan biri de Güney Kore’de geliştirilmeye başlandı. Güney Kore’nin Finansal Hizmetler Komisyonu, sanal varlık hizmeti veren firmalar üzerinden sıklıkla gerçekleştirilen kara para aklama vb. suçlara büyük önem veriyor. Bu suçları durdurmak isteyen hükümet 4 kasım günü yaptığı basın açıklaması ile yeni bir yasa tasarısı hazırlandığını ve yakında yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Güney Kore’de Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları Kapsamına Kimler Giriyor?

Güney Kore tarafından hazırlanan ve Belirli Finansal İşlem Bilgilerinin Kullanılması ve Rapor Edilmesi adı verilen yasa sanal varlık sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Bu yasanın yürürlüğe girmesi ile sanal varlık hizmeti sağlayıcılarının olası şüpheli durumlarda müşteri bilgilerini paylaşmaları zorunlu hale gelecek. Güney Kore’de yani yasa tasarısının içeriğinin açıklanmasından sonra çeşitli sanal piyasalardan hizmet alan vatandaşlar, hangi hizmetlerin yasa kapsamında değerlendirildiğini merak etmeye başladı.

Güney Kore’de çıkacak yeni yasada bahsedilen sanal varlık hizmet sağlayıcıları kapsamına ise dijital varlık alım satımı ya da takası yapan kuruluşlar giriyor. Kripto para piyasalarını içine alan bu yasa tasarısı custody ya da cüzdan hizmeti veren kuruluşları da kapsamına alıyor.

FAFT Suç Faaliyetlerini Azaltmak İçin Çeşitli Önerilerde Bulunuyor

Financial Action Task Force olarak da bilinen FAFT da geçtiğimiz dönemde Güney Kore’ye üyelerinin profillerini düzenlemesine yönelik uyarı da bulunmuştu. Güney Kore’nin bu yeni yasa tasarısı ile suç faaliyetleri konusunda gelişme kaydedileceği düşünülüyor. FAFT’ın tavsiyesini de yerine getirmiş olan Güney Kore’nin suç faaliyetleri ile kapsamını genişleteceği de düşünülüyor.

Birçok Kripto Para Borsası FAFT’ın Projesinde Yer Alıyor

Dijital varlık hizmetlerinin sağlanması ve alınması esnalarında oluşan suçlarla ilgili çalışmalar yapan FAFT geçtiğimiz aylarda ” Travel Rule” adını verdiği yeni bir çalışmasını da açıkladı. Yeni başlanan çalışmasa kripto para borsaları, para gönderen ve alan kişilerin verilerini gömerek bilgi toplayabilecek. Kripto para piyasalarında ortaya çıkan bu suçları azaltmaya yönelik bir çalışma olan bu projede Coinbase, BitGo ve Gemini gibi borsalar da yer alıyor.

Yorum Yap