1. Anasayfa
  2. Kripto Para

Güney Kore’den Yeni Kripto Kararı Geldi!

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu ülkede BTC ve kripto para piyasasına yönelik yasaklayıcı bir hamle yapacağını açıkladı. Bu sabah ise ilk 100 kripto paradan 95’i değer kaybına girdi.

Güney Kore’den Yeni Kripto Kararı Geldi!

Güney Koreli yetkililer, kripto paralar için yeni ve kısıtlayıcı bir adım atacaklarını duyurdular. Kripto para birimleri için vergi planları olan Güney Kore tarafından gelen açıklamalar ardından bugün kripto para piyasasında fiyat düşüşleri oluştu. Güney Kore Ulusal Vergi Servisine göre, 2022 senesi geldiğinde 447.900 doların üzerinde bakiyeye sahip kripto para hesapları olanlar, bu durumu bildirmek zorundalar. Yeni yasa ise 2022 senesi 1 Ocak tarihinde yürürlükte olacak. Konuya ilişkin vergi raporlamalarının ise 2023 yılının Haziran ayında başlayacağı açıklandı.

Güney Kore Kararlarının Detayları

Yeni sisteme göre, eğer sınırı aşan bir bakiyeye sahip olanlar bunu bildirmezlerse, bildirmedikleri kripto para miktarının %10’unu veya %20’sini ceza olarak vermek zorunda kalacaklar. Güney Kore kısıtlama kapsamına bir madde daha ekledi. Aynı kripto para için alım ve satım emirlerinin, deftere kayıt olmadan işleme geçmesini önlemek amacıyla, ülkedeki kripto para borsası platformları için de çapraz ticareti yasakladı.

100 Coin’in 95’i Değer Kaybetti!

Bildiğimiz gibi genel piyasa değer kayıplarının yaşandığı 2021 Mayıs ayı içinde de Güney Kore’den bir açıklama gelmişti. Ülke yetkilileri kripto para ticaretinin ülkedeki geleneksel finansal sistemi tehlikeye atabileceğinden korktuklarını dile getirmişlerdi. Hemen ardından uyarıları yapan Güney Kore, kripto paranın artan yaygınlığına yönelik bir şeyler yapmak gerektiğini açıklamıştı. Bugün ise 2022 senesinde yürürlüğe girecek kısıtlamalar gündeme yansıdı.

Gelişmenin ardından kripto para piyasasına bakıldığında ise ilk 100 coin içinde 95 adedin değer kaybına girdiği görülüyor. Bu sabah saatler 09:38’i gösterirken lider kripto para birimi BTC, gündemden en fazla etkilenen varlık oldu. Bitcoin aynı dakikalarda %9.50 oranında değer kaybı ile 32.765 dolarlık fiyata kadar geriledi. Psikolojik seviye olan 35 bin dolardan çok uzak olan BTC, dibe vuruştaki 30 bin dolar düzeyine inme riskini taşıyor.

Ethereum İçin Son Durum Nasıl?

Ethereum tarafında bu hafta olumlu gelişmeler yaşanmış ve ETH değer kazanımı içine girmişti. Hoskinson ile Buterin’in son görüşmesi ardından birbirleri için olumlu sözleri kullanmaları kripto para fiyatlarını da beslemişti. Geliştiriciler cephesinde hava o kadar iyimserdi ki, Buterinden El Musk’ın savunduğu DOGE ile Ethereum arasında köprü kurma önerisi dahi geldi. Bu beklenmedik gelişeler yaşanırken BTC, ETH ve XRP Coin tarafında fiyat düzeltmeleri ardından düşük oranlı da olsa fiyat artışları yaşandı. Ancak bugün durum aynı değil.

Aynı dakikalar için Ethereum üzerindeki etkiler ele alındığında %10.18 oranında değer kaybı görülüyor. Bugün yüksek oranlı bir değer kaybını yapan ETH, fiyatını 2.497 dolar seviyesine kadar düşürdü. Analistleri bugün fiyat oynaklığının ilk 100 kripto para için önde olabileceğini belirttiler. Piyasa genelinde ise karamsar bir hava hakim oldu.

XRP Coin Düşüşten Etkilendi!

SEC ve Ripple davasında bu kez Ripple tarafının kararlı duruşuna bağlı dün değer kazanımını yapan XRP Coin’de genel piyasa durumundan etkilendi. 8 Haziran’da saatler 09:42’yi gösterirken XRP Coin %10 üzerinde değer kaybetti ve fiyat 0.85 dolar seviyesine geldi. Aynı dakikalarda Dogecoin’de satış baskılarına dayanamayarak %13 üzerinde fiyat gerilemesini tabloya aldı.

DOGE ve LTC Değer Kaybında

Dogecoin, Coinbase Pro listelemesi, BTC güç kaybedişi ve Elon Musk destekleri ile sıklıkla değer kazanımı yapıyordu. Ancak ilk 100 coin içindeki en önemli 95 coinde meydana gelen değer kayıplar onu da etkiledi. Bugün %13 üzeri fiyat gerilemesi yaparak yatırımcıları şaşırtan DOGE, saatler 09:45’i gösterirken 0.32 dolarlık fiyatı tabloya aldı.

Bitcoin’in önemli rakiplerinden bir olan ve ilk 100 içinde işlem hacmi geniş olan Litecoin’de bugün satış baskıları ile değer kaybeden varlıklar arasında %12 oranının üzerinden fiyat gerilemesi yapan LTC Coin, 155.99 dolarlık fiyatını sabah saatlerinde tabloya alıyor.

ADA Coin Güç Kaybediyor!

Geçen haftaya damgasını Dogecoin ardından vuran kripto para birimi ise Cardano Coin olmuştu. Cardano, Hoskinson’un açıklamaları ardından daha popüler bir hale geldi. Çünkü Hoskinson Cardano ağına yenilikler kazandıracaklarını ve onu bambaşka bir hale getireceklerini ifade etti. Açıklanan proje bazında ilerleyen dönemlerde ADA Coin’in hızlı akıllı sözleşmeleri devreye alabileceği, işle masraflarının düşeceği, ödeme aracı olarak kullanılabileceği belirtildi.

Tüm bu yenilikler ile 2021 sene sonunda ETH fiyatlarını yakalayacağını iddia eden Cardano projesi, bugün ise değer kaybı içinde yer alıyor. Güney Kore tarafından gündeme yansıyan haberler ardından ADA Coin fiyatı 1.51 dolar seviyesine gerileri, %11 üzerinden değer kaybı gerçekleşti.

Analistler Ne Düşünüyor?

Analistlerin yeni yorumlarına göre bugün kripto para piyasasında riskler yüksek seviyede. Ülkelerden gelen regülasyon veya kısıtlama açıklamaları piyasayı etkiliyor. İlerleyen seanslarda kripto para birimlerinden değer kayıplarının devam edebileceği, özelikle Bitcoin için 30 bin dolar seviyesini tekrar test etme riskinin bulunduğu açıklandı.

Yatırımcıların anlık fiyat takiplerinin önemli hale geldiği 8 Haziranda, karaların alınması da zorlaşıyor. Analistler bugün kripto paralar için kayda geçen değer kayıplarının çoğunun %10 oranının üzerinde olduğunun altını çizdiler. Panikli satışlardan kaçınılması gerektiği vurgulanırken, acemi yatırımcı hareketlerinin düşüş risklerini arttırabileceği açıklandı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir