1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Günün Dikkat Çeken Altcoini: Stellar (XLM)

29 Ocak 2021 tarihinde kripto para piyasalarında oldukça sıra dışı gelişmeler yaşandı. Bu tarihte piyasalara büyük oranda damgasını vuran kripto varlık %1000 değer artışı ile Dogecoin (DOGE) olurken, Bitcoin (BTC) yaşadığı sert değer artışı ile piyasaları hareketlendirdi. Ancak Dogecoin gibi bir altcoinin bu denli değer artışı yaşaması, diğer altcoinlere de yaradı. DOGE artışı ile birlikte değer kazanımına başlayan altcoinlerden en çok dikkat çeken ise Stellar (XLM) oldu.

Günün Dikkat Çeken Altcoini: Stellar (XLM)

Kripto para piyasaları 2017 yılından sonra adeta kuraklık dönemine girmiş ve piyasalarda bir durgunluk başlamıştı. O dönemde, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) büyük bir boğa koşusu başlatarak, kimse beklemezken 20 bin dolar seviyesine kadar yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini görmüştü. Bu yükseliş o dönemde müthiş bir altcoin sezonunu da başlatmış ve Bitcoin ile birlikte birçok altcoin de rekor fiyatlarına ulaşmıştı. Bu hareketliliklerin ardından, ilk kez benzer yükselişler 2020 yılının sonlarında yaşandı ve Bitcoin 16 Aralık tarihinde yine büyük bir boğa koşusu başlatarak, 2021 yılının başlarında 42 bin dolar seviyesinde tüm zamanların en yüksek fiyatını gördü. Fakat bu kez piyasalarda beklenen altcoin sezonu bir türlü tam olarak başlamadı. Ancak dün, Dogecoin (DOGE) 24 saatte %1000 oranında değer kazanınca piyasalar Bitcoin’in etkisinden daha fazla harekete geçti ve birçok altcoin de değer artışı yaşadı. Dogecoin desteğiyle yükselişe geçen altcoinlerden en çok dikkat çeken ise Stellar (XLM) oldu.

XLM Önce Yükseldi, Ardından Geri Çekildi

Piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para birimi arasında bulunan Stellar (XLM), 2021 yılındaki zirvesini 7 Ocak tarihinde gördü. O tarihte XLM 0,411 dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra, piyasalarda başlayan düşüş trendinden payını alarak geriledi. Daha sonra Dogecoin’in artışı ile birlikte yeniden yükselişe geçen XLM fiyatını 0,381 dolar banında kadar taşımayı başardı. XLM için yılın rekoru henüz test edilememiş olsa da diğer altcoinler ile kıyaslandığında, XLM’in büyük bir yükseliş performansı gösterdiği görülüyor. Ancak bu aşamadan sonra piyasaların durgunlaşması ile birlikte XLM yeniden düşüşe geçti ve 0,300 dolar bandının altında fiyatlandı.

XLM İçin Kritik Direnç ve Destek Seviyeleri

Yazım sırasında XLM 0,299 dolar seviyesinde işlem görüyor ve XLM’in dünkü yaşadığı çıkışla fiyatını 0,381 dolara kadar yükseltmesinin geçici olduğu anlaşıldı. Analistlere göre XLM için 0,300 dolar seviyesi bu gerilemeden sonra önemli bir direnç noktası haline geldi. 12 saatlik ortalama hareketliliğine bakıldığında ise XLM için aşağı yönlü en kritik destek seviyesinin 0,291 dolar olduğu görülüyor. XLM’in yükseliş trendinde kalabilmesi için analistlere göre 0,291 dolarlık desteğin üzerinde kapanış yapması gerekiyor.

XLM Yeniden Yükselecek Mi?

XLM’deki geri çekilmenin en büyük etkeni olarak, analistler satış baskısını işaret ediyor. TD Sequential indikatöründen alınan verilerde, fiyatın sert yükseliş yaşamasından sonra gelen sert değer kaybı, satış baskısını artırdı. Analistlere göre XLM’in yukarı yönlü boğa koşusu, ancak 0,35 dolarlık seviye kırıldığına başlayacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir