1. Anasayfa
  2. Altın

Haber Akışları Altını Dengede Tuttu

Altın fiyatları üzerinde etkili olması beklenen haberler, çift yönlü gelişince altın fiyatları dengede kalarak yatay seyrine devam etti. ABD mali teşvik paketinin henüz açıklanmamış olması, altın fiyatlarında da olumlu beklentiyi artırırken, olumsuz istihdam verileri fiyatların artışını frenledi ve altın fiyatları dengede kaldı. Altın fiyatlarındaki hafif dalgalı hareketlilikler ise devam ediyor.

Haber Akışları Altını Dengede Tuttu

Altın fiyatlarında küresel haber akışı takibi devam ediyor. ABD mali teşvik paketinin açıklanmaması ve ABD işzilik rakamlarının olumsuz yönde seyretmesi altın fiyatlarını dengede tuttu. ABD mali teşvik paketi görüşmelerinde dün, senatodaki çoğunluğun lideri olan Mitch McConnell’ın üst düzey danışmanı, sunulan mali teşvik paketi önerisinin cumhuriyetçiler tarafından kabul edilmediğini dile getirdi. Öte yandan ABD işszilik rakamlarındaki yükseliş, beklentilere paralel şekilde açıklandı. Artan Covid-19 vakaları sebebi ile ABD’de de birçok işyeri ve işletme kapatma kararı aldı. Bu durum işsizlik maaşı başvurularında artış meydana getirdi. Bu artış ile birlikte mali teşvik paketi de çıkmaza girince, küresel piyasalarda altın fiyatları yatay seyrine devam etti.

Ons Altın Fiyatında Hafif Düşüş Yaşandı

Öte yandan altının yaklaşık on yılın en yüksek kazançlarını elde ettiği 2020 yılında, gelen aşı haberleri altının hızlı yükselişini de durdurdu. Yaşanan gelişmelerle birlikte ons altın fiyatı dün %0,2 oranında bir düşüş gösterdi ve yeni güne 1.837 dolar seviyesinde giriş yaptı. Bir diğer yandan yurtiçi piyasalarında gram altın ise dolar kurunda yaşanan sert yükselişe paralel olarak yeni güen yükselişle başladı. Gram altın dünkü kapanışını, bir önceki güne %0,8 artış ile 465,7 TL seviyesinde yapmıştı. Cuma gününe ise gram altın yeni bir yükselişle başladı ve güne 467,8 TL seviyesinden giriş yaptı.

Gram Altın Dolar Kuruna Paralel Olarak Hafif Yükseldi

Dün gece ABD kanadından gelen, Rusya’dan alınan S-400’lere ilişkin yaptırım haberi ile birlikte sert yükseliş gösteren dolar kuruna paralel olarak gram altın fiyatları da yükseliş hareketi ile tepki verdi. Bu yükseliş ile birlikte önceki günü 465,7 TL seviyesinde kapatan gram altın, yeni güne 467,8 TL seviyesinde giriş yaptı. Öte yandan çeyrek altın ve Cumhuriyet altını da gram altınla birlikte hafif yükseliş gösterdi ve çeyrek altın 767 TL, Cumhuriyet altını da 3.133 TL seviyesine geldi. Küresel piyasalarda ise ons altın fiyatında hafif düşüş hareketi gözlendi ve ons altın da 1.834 dolar seviyesine geriledi.

Analistler Takip Edilecek Gelişmeleri İşaret Etti

Gelişen haber akışına bağlı hareketliliğini devam ettiren altın fiyatlarında bugün ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamları izlenecek. Bir diğer yandan ekonomi piyasalarındaki birçok analist ÜFE rakamlarının yanı sıra, ABD’de Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı ile ilgili gelecek olan haberlerin de altın fiyatlarında etkili olabileceğini ifade etti. Analistler küresel piyasalarda gelişmelere bağlı olarak ons altın fiyatlarında destek bölgesini 1.820 dolar ve direnç bölgesini de 1.850 dolar olarak işaret etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir