1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. Hack Saldırısı BTC Piyasasını Değiştirebilir

Hack Saldırısı BTC Piyasasını Değiştirebilir

Kripto para piyasalarında, özellikle de lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için yapılan büyük satın almalar veya büyük satışlar kripto para biriminin değeri üzerinde büyük etkiye sahip oluyor. Dev yatırım şirketleri piyasada kısıtlı sayıda üretilen BTC’lerden yüklü miktarda satın aldığında talep sıkışıklığı yaşanabiliyor ve fiyatlarda değişim gerçekleşebiliyor. Şimdilerde ise geçtiğimiz yıllarda yaşanan bir hack saldırısının piyasayı nasıl etkileyeceği konuşuluyor. İşte haberin detayları…

featured

Bitcoin (BTC) kripto para piyasalarının dışında, özellikle 2017 yılındaki tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması ile birçok piyasada gündem olmayı başarmıştı. Popülerliği artan Bitcoin, her ne kadar dış piyasalarda yavaş yavaş gündemden düşmüş olsa da bu durum, 2017 öncesindeki popülerliğinin üstüne bir seviyeye işaret ediyor. Yani BTC, 2009 yılında ortaya çıktıktan sonra 11 yıllık zaman içinde kademeli olarak tanınırlığını artırırken 2017’de bu tanınırlığı zirve yapmıştı. Bitcoin’in artan tanınırlığı ise yine zaman içinde kripto paranın fiyatlarına yansımaya başladı. Birçok büyük yatırımcı ve kripto para piyasası tabiri ile birçok büyük “oyuncu” piyasaya girmeye başladı. Fakat yıllar önce 2014’te gerçekleşen bir hack saldırısı, Bitcoin piyasasını adeta allak bullak etti. O dönemde dünyanın en büyük kripto para borsası olan Mt. Gox’un uğradığı saldırı sonrası birçok kripto para kullanıcısı ellerindeki Bitcoin’lerde oldu. Ardından bu kullanıcılar, borsaya dava açtı ve davayı kazandı. Verilen karara göre borsa şirketi, kullanıcılarına Bitcoin dağıtmaya hükmedildi ve üstelik o dağıtımın tarihi, geldi! Bununla birlikte piyasalarda nasıl bir hareketlilik yaşanacak, merakla bekleniyor.

Şu An 16 Milyar Dolara Tekabül Ediyor

2014 yılında, dönemin en büyük kripto para borsası olan Mt. Gox, bir grup hacker tarafından saldırıya uğradı. Bu saldırı ile birlikte birçok borsa kullanıcısı elindeki Bitcoin’leri kaybetti. Kullanıcılar mağdur olduklarını dile getirerek, hack saldırısına bakmaksızın borsa şirketini dava etti. Şirket bu saldırı ile birlikte 850 bin adet BTC kaybetti. 2014 yılında 850 bin BTC yaklaşık olarak 473 milyon dolara tekabül ediyordu ve günümüzde ise bu miktarda BTC yaklaşık olarak 16 milyar dolara tekabül ediyor.

15 Ekim’den 15 Aralık’a Ertelendi

Bu hack saldırısından sonra dönemin en büyük kripto para borsası iflas ettiğini açıkladı. Bu iflas açıklamasının ardından şirket yeniden 200 bin adet Bitcoin aldı. Açılan dava sonucunda Mt. Gox’un kullanıcılara 140 bin adet Bitcoin’i dağıtmasına karar verildi. 2018 yılında karara bağlanan davanın sonucunda şirket hala bu Bitcoin’leri dağıtmadı. Mahkeme kararına göre Bitcoin’lerin 15 Ekim 2020 tarihinde dağıtılması gerekiyordu fakat bu gerçekleşmeyince mahkeme bu tarihi 15 Aralık’a erteledi.

Ayı Piyasasının Başlamasından Korkuluyor

15 Ekim’de dağıtılması planlanan Bitcoin’ler dağıtılmadı ve yeni karar ile bu tarih 15 Aralık oldu. Eğer şirket bu kez mahkeme kararına uyarsa ve 140 bin adet BTC’yi 15 Aralık tarihinde dağıtırsa, bunun kripto para piyaslarına nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Bu konuyla ilgili birçok analist, bu dağıtımla birlikte ayı piyasasının başlayacağını ön görüyor. Böyle bir durum yaşanırsa, BTC fiyatları için çakılmalar kaçınılmaz olacak demektir.

Yorum Yap

Yorum Yap