1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Hackerlar İsrailli Şirkete Saldırıp 200 Bitcoin Fidye İstedi

Kripto para piyasalarında skandal ve saldırı haberleri arka arkaya gelmeye başladı. Önce Avustralya’nın en büyük kripto borsası BTC Markets, kullanıcı bilgilerini ifşa etti, daha sonra bir DeFi projesi olan Compounder.finance’ın geliştiricileri, “rug pull” yöntemi ile kullanıcılarını 12 milyon dolar değerinde dolandırdı ve son olarak bir grup hacker, Shirbit adlı büyük bir İsrail merkezli sigorta şirketinin bilgilerini ele geçirdi ve fidye olarak 200 Bitcoin (BTC) talep etti. İşte haberin detayları…

Hackerlar İsrailli Şirkete Saldırıp 200 Bitcoin Fidye İstedi

Kripto para piyasaları son günlerde arka arkaya gelen dolandırıcılık, skandal ve saldırı haberleri ile sarsılıyor. Kripto para sektöründe çok alışıldık olmayan saldırı haberlerinin peş peşe gelmesi, piyasalardaki kullanıcıları da iyiden iyiye endişelendirmeye başladı. Son birkaç gün içinde ilk olarak Avustralya’nın en büyük kripto para borsası BTC Markets, 270 bin kullanıcısının isim – soyisim ve e-posta adreslerini yanlışlıkla deşifre ederek büyük bir skandala imza atmıştı. Şirket her ne kadar yaşananlardan dolayı özür dilese de yaşan talihsizliğin üstü örtülemedi. Ardından yeni bir DeFi projesi olarak piyasaya sürülen Compounder.finance’ın geliştirici ekibi, “rug pull” yöntemi (parayı al sessizce kaybol) ile tüm kullanıcılarını dolandırarak 12 milyon dolarlık vurgun yaptı ve ortadan kayboldu. 1 milyon dolar kaybeden bir mağdur, ekipten birine Telegram üzerinden ulaşmayı başardı fakat dolandırıcı kendisine küfür etti. Son olarak dün, birtakım hacker Shirbit isimli İsrail merkezli büyük bir sigorta şirketinin bilgilerini ele geçirdi ve fidye olarak 200 Bitcoin (BTC) talep etti.

The Black Shadow’un Bu Seferki Hedefi Sigorta Şirketi Oldu

The Black Shadow (Kara Gölge) isimli ve kötü bir şöhrete sahip olan bir hacker grubu, bu kez hedefine İsrail’in en büyük sigorta şirketlerinden biri olan Shirbit’i aldı. Şirket bilgilerini ele geçiren hacker grubu, gizli kalması gereken müşteri bilgilerini çoktan sızdırdı ve Bitcoin (BTC) fidyesi istedi. Hacker grubunun istediği tutardaki Bitcoin’ler ise bu hafta sonuna kadar 4 milyon dolar seviyesine kadar yükselebilir.

Müşteriler Arasında Birçok Yüksek Statülü Kişi Var

İsrail merkezli bir medya kuruluşunun haberine göre, The Black Shadow isimli hacker grubunun bu saldırısı geçtiğimiz Pazartesi günü onaylandı. Hacker grubunun üyeleri, Telegram’da bir kanal üzerinden ele geçirilen belgeleri yayınladı. Saldırı sonrası sigorta şirketi Shirbit, soruşturma başlatılması üzerine Ulusal Siber Müdürlük ve Sermaye Piyasası Kurumu ile iletişime geçti. Bu iletişimden kısa bir süre sonra kurum, ihlali doğruladı ve saldırganların ilk belgelerin yanı sıra birçok sigorta bilgisini de deşifre ettiğini belirtti. Yayınlanan rapora göre sigorta şirketinin, çalışanları da dahil olmak üzere birçok yüksek statülü müşterisi bulunuyor. Shirbit CEO’su Zvi Leibushor, şirketin en büyük önceliğinin müşterilerinin güvenliği olduğunu dile getirdi.

Ödeme Yapılmazsa 24 Saatte Bir Fidye İkiye Katalanacak

The Black Shadow isimli hacker grubu, ele geçirdikleri bilgilerin küçük bir kısmını deşifre ettikten sonra, 50 Bitcoin (şu sıralar 965 bin dolar değerinde) talep etmek için sigorta şirketi iletişime geçti. Bu taleple birlikte hacker grubu, 24 saat içinde Shirbit’in ödeme yapmaması durumunda taleplerinin ikiye katlanacağını ve 100 Bitcoin’e çıkacağını belirtti. Saldırganlar eğer bir 24 saat daha ödeme yapılmazsa bu tutarın 200 Bitcoin’e ulaşacağını dile getirdi. Öte yandan The Black Shadow isimli hacker grubu sigorta şirketini, bu hafta sonuna kadar ödeme yapılmaması halinde, ele geçirdikleri tüm bilgileri satacakları konusunda tehdit etti. Shirbit isimli sigorta şirketinin bu durumda ne yapacağı ise merakla bekleniyor.

Yorum Yap