1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Haftanın En Çok Dikkat Çeken 5 Altcoin’i

Haftanın En Çok Dikkat Çeken 5 Altcoin’i

Kripto para piyasalarında dün oldukça hareketli anlar yaşandı. Bitcoin (BTC) 2017 yılının Aralık ayında ulaştığı zirve noktası 20 bin dolar barajına bir adım daha yaklaşarak yeni rekor beklentileri yarattı. Bitcoin dün yükseliş dalgası ile birlikte 19 bin dolar seviyesini aştı fakat kripto para sektöründeki kullanıcılar daha çok altcoinler ile ilgileniyor. Birçoğu için altcoin sezonun başladığını işaret eden kripto para birimleri, 3 yıllık süre içindeki en yüksek seviyelerinde görünüyor.

Haftanın En Çok Dikkat Çeken 5 Altcoin'i

Kripto para piyasalarında birçok kripto para birimi, son haftalarda yükseliş trendinde bulunuyordu. Son olarak dün, en büyük dikkati lider kripto para birimi Bitcoin çekti. BTC 2017 yılının Aralık ayında gördüğü ve rekor seviyesi olan 20 bin dolar seviyesine bir adım daha yaklaşarak 19 bin dolar seviyesini kırdı. Bitcoin’deki bu sıçrayış, beraberinde birçok altcoinde de yükseliş hareketini başlattı. Hatta öyle ki kripto para kullanıcıları, Bitcoin’den çok yükselişteki altcoinlere dikkat kesilmiş durumda. Zira özellikle bu haftaki yükseliş hareketi ile 5 altcoinin birçoğu, altcoin sezonun başlangıcını müjdeliyor. Bu altcoinler, son 3 yıl içindeki en yüksek seviyelerine ulaşmış durumda. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre, en az 1 milyar dolarlık piyasa değerine sahip, en çok artış gösteren altcoinler şöyle:

  • Ripple (XRP)
  • Stellar (XLM)
  • Cardano (ADA)
  • IOTA (MIOTA)
  • Dash (DASH)

Ripple (XRP) – %110 Artış

Ripple’ın XRP token’i, beklenmeyen durgunluğunun ardından %110 oranını aşan haftalık kazançları ile özellikle sosyal medyada büyük ilgi görüyor. Coinbase’in büyük bir teknik kesinti yaşaması ile beraber yaşadığı ani %30’luk bir düşüşten önce 0,92 dolar seviyesine ulaşan XRP, şu sıralarda 0,64 dolar seviyesinden işlem görüyor. Öte yandan XRP, hala 3 dolar seviyesinin üzerindeki zirvesinden, yani kendi rekorundan yaklaşık %80 oranında geride bulunuyor. Bitcoin ile kıyaslandığında; BTC şu an kendi rekorunun sadece %3 oranında geride bulunuyor.

Stellar (XLM) – %90 Artış

XRP’nin, kripto para piyasalarında “airdrop” ile ilişkilendirdiği yeniden yükselişinin arkasında Stellar (XLM), haftalık %90 oranında bir yükseliş ile 0,18 dolar seviyesine ulaştı. Boğa piyasalarında XRP’yi taklit etme eğiliminde olan “kardeş” altcoin için standart bir yükseliş olan hareketi ile Stellar, 2018 yılının Kasım ayından sonra ilk kez bu seviyelere geldi. XLM için tüm zamanların en yüksek seviyesi ise 0,60 doların üzerinde bulunuyor.

Cardano (ADA) – %50 Artış

Bu hafta bir başka yükseliş başarısı da Cardano (ADA) altcoininden geldi. ADA, birçoğu Çarşamba günü gerçekleşen altcoin yükselişlerinden önce, haftalık olarak %50 oranında kazanç elde etmişti. Şu sıralar 5 milyar doların üzerindeki piyasa değeri ile Cardano (ADA), 0,16 dolar seviyesini geçerek altcoinler arasında listede sekizinci sırada bulunuyor. Öte yandan Cardano (ADA) için tüm zamanların en yüksek seviyesi ise 1 doların üzerinde bulunuyor.

IOTA (MIOTA) – Yaklaşık %50 Artış

Bu haftanın en büyük yükseliş gösteren altcoinleri arasında IOTA (MIOTA) dördüncü sırada yer aldı ve MIOTA’nın haftalık kazancı yaklaşık %50 oranında gerçekleşti. Şu sıralar CoinMarketCap verilerine göre 26. sırada bulunan MIOTA bu hafta bu yükseliş ile birlikte 0,36 dolar seviyesine ulaştı. Fakat IOTA, tüm zamanların en yüksek seviyesine giden basamaklarda belirsizliğini sürdürüyor. IOTA’nın kendi zirvesi 5,50 dolar seviyesinde bulunuyor.

Dash (DASH) – Yaklaşık %40 Artış

Kripto para piyasalarında altcoin traderlarının yakından bildiği Dash (DASH) haftanın en çok yükselen altcoinleri arasında, listenin son sırasında bulunuyor. DASH/USD paritesi son 7 günde yaklaşık %40 değer kazandı. Şu sıralar 115 dolar seviyesinde işlem gören DASH’ın tüm zamanların en iyi seviyesi ise 1.500 dolar ile altcoinin şu anki konumuna oldukça uzak bir seviyede duruyor.

Yorum Yap

Yorum Yap