1. Anasayfa
  2. Gümüş

Haftayı Düşüşle Kapatan Gümüş Yine de Umut Veriyor

Geride bıraktığımız yılda 18 emtia varlık arasından 16’sı yatırımcısına kazandırırken, 2’si kaybettirdi. Bu emtia varlıklar arasından en çok kazandıran ise gümüş oldu. Gümüş yıllık bazda kazandırdığı gibi, Aralık ayında da yatırımcısına en çok kazandıran emtia varlık oldu. Fakat yılın ilk işlem haftasını değer kaybı ile kapatan gümüş, yatırımcılarını endişelendirdi. Analistler gümüş değerlendirmelerini dile getirdi.

Haftayı Düşüşle Kapatan Gümüş Yine de Umut Veriyor

Geçtiğimiz yıl özellikle Covid-19 salgını ekonomi piyasalarında bir endişe oluşturdu. Bu endişe ile birlikte yatırımcılar, değer saklamak için emtia varlıklara yöneldi ve geçtiğimiz yıl 18 emtia varlıktan 16’sı yatırımcısına kazandırdı, 2’si kaybettirdi. Bu varlıklar arasından en çok kazandıran ise %48 oranla gümüş oldu. Gümüş, yıllık bazda olduğu gibi ayrıca Aralık ayında da en çok kazandıran emtia varlık olarak kaydedildi. Aralık ayında %16,7 değer kazancı ile birinci sırayı yine gümüş alırken, gümüşü listede %13,6 değer kazancı ile mısır takip etti. Üçüncü sırada %12,2 ile soya fasulyesi ve dördünce sırada da %11,3 değer kazancı ile platin yer aldı. Hem yıllık bazda hem de Aralık ayında en çok kazandıran emtia varlık gümüş, yeni yılın ilk işlem haftasını ise değer kaybı ile tamamladı. Gram gümüş, hafta içinde gördüğü 6,50 TL’lik seviyenin ardından Cuma günü 5,98 TL seviyesinde kapanış yaptı. Geçtiğimiz yılın yıldızı haline gelen gümüşte yaşanan bu değer kaybı ile birlikte yatırımcılar endişelendi. Fakat analistler, bu değer kayıplarının şartlı değer kayıpları olduğunu belirtti ve gümüşün 2021 yılında yükselişine devam edeceğini iddia etti. Yurtiçi piyasalarında uzman isimler gümüş analiz ve yorumlarını paylaştı.

Emtia Varlıklarda Aralık Ayında da En Çok Kazandıran Gümüş Oldu

2020 yılında 18 emtia varlıktan 16’sı, yaşanan gelişmelere bağlı olarak yatırımcısına kazandırdı, 2’si kaybettirdi. Aralık ayında ise tabloda kaybettiren emtia varlıklarının sayısı 5’e yükseldi. Ayrıca Aralık ayında da en çok kazandıran gümüş olurken, yıl bazında yatırımcısına kaybettiren Brent petrol ve kahve, Aralık ayında bu kez yatırımcısının yüzünü güldürdü. Fakat bir diğer yandan Aralık ayında; Doğal gaz %12,4, kurşun %5,5, kakao %5, çinko %1,7 ve alüminyum %0,9 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Zafer Ergezen, Gümüşe Talebin Artacağını Savundu

Gümüşün öne çıkan başarılı performansının ardından yeni yılın ilk haftasını değer kaybıyla kapatmasının ardından yurtiçi piyasalarında ekonomi piyasa uzmanları gümüşü değerlendirdi. Bu kapsamda ekonomist Zafer Ergezen, yaşanan değer kaybının geçici olduğunu belirtti ve gümüş kullanım alanlarının genişlemeye devam edeceğini hatırlattı. Ergezen, gümüş üretiminde Meksika, Rusya, Çin ve Peru gibi ülkelerin başı çektiğini ve gümüş tüketiminde de ABD, Japonya, Hindistan ve yine Çin’in lider konumda olduğunu dile getirdi. Ergezen, 2021 yılında gümüşte arzın çok yükselmeyeceğini fakat talebin artacağını ve buna bağlı olarak gümüşün yükselişini sürdüreceğini iddia etti.

Şatıroğlu, 25,75 Dolarlık Destek Seviyesini İşaret Etti

Bir diğer yandan ekonomi piyasaları uzmanı Tunç Şatıroğlu da gümüş hakkında teknik analizlerini ve tahminlerini paylaştı. Şatıroğlu, gümüşün altına paralel olarak, aşı haberleri karşısında değer kaybettiğini dile getirdi. Hem altının hem de gümüşün aşırı satış bölgesine girdiğini dile getiren Şatıroğlu, gümüşün kısa vadede 25,75 dolarlık destek seviyesinden yukarı yönlü hareket etmesini beklediğini ifade etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir