1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Hindistan Kripto Para Kullanımına Yaptırım Getiriyor

Kripto para piyasalarında, geçtiğimiz yıl başlayan büyük rallinin etkileri 2021 yılında da hız kesmeden devam ediyor. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında sert değişiklikler yaşandığında, kripto para birimleri ile ilgili tartışmalar da büyüyor. Bu kapsamda daha popüler hale gelen kripto paralar ile ilgili artık ülkeler de adımlar atmaya başladı. Daha çok regülasyon ve vergi çalışmaları adı altında atılan bu adımlara şimdiler de Hindistan da eklendi.

Hindistan Kripto Para Kullanımına Yaptırım Getiriyor

Kripto para piyasalarında, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) volatil hareketler sergiliyor olsa da 2017 yılından bu yana gösterdiği yükseliş bir kenara, sadece birkaç ayda bile Bitcoin %530’un üzerinde değer kazanmayı başardı. Bu muazzam değer artışı, tüm dünyanın kripto para piyasalarına olan ilgisini de artırdı. Kripto para piyasalarında kazanın iyice kaynamaya başlaması ile birlikte, önceki yıllarda bu konuda sessizliğini koruyan ülkeler de yavaş yavaş duruma müdahil olmaya başladı. Kripto para piyasalarının ve özellikle de Bitcoin’in sert değer kazançları ve piyasaların geniş kitlelere ulaşmaya başlamış olması, ülkelerin de buradan sağlanan kazançlara farklı bakmaya başlamasına neden oldu. Piyasaların ve Bitcoin’in büyümesi ile birlikte birçok ülke kripto para konusunda regülasyon ve vergilendirme adımları atmaya başladı. Bu adımlara son olarak Hindistan Merkez Bankası (RBI) da eklendi.

RBI Başkanı Das Kripto Para Konusunda Endişeli

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das, 24 Şubat tarihinde CNBC kanalına bir röportaj verdi. Das röportajında, merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken, öte yandan Hindistan’ın kripto para birimlerine yaklaşımı konusunda adımlar atılacağının mesajlarını da verdi. Kripto paralar konusunda endişeli olduklarını ifade eden Das, Blockchain teknolojisinin birçok avantajı da beraberinde getirdiğini ancak kendilerinin farklı endişeleri olduğunu ifade etti.

Hindistan Hükümeti Kripto Para Kullanımını Kısıtlamaya Hazırlanıyor

Bloomberg’den alınan habere göre RBI Başkanı Das, Hindistan Merkez Bankası adına, kripto paralara karşı endişe duyduklarını Hindistan hükümetine iletti. İletilen endişe sonrasında, Hindistan hükümeti de özel olarak kullanılan kripto paralara kısıtlama ve yasak getirme hazırlığına girdi. Asya bölgesinin en büyük üçüncü ekonomisine sahip olan Hindistan’ın bir endişe ile yola çıkarak kripto paralara kısıtlama ve yasak uygulayacak olması, kripto para piyasalarında ayrıca bir regülasyon endişesi daha başlatmış oldu. RBI Başkanı Das, kendi merkez bankalarının dijital para çalışmalarını başlattıklarını ancak lansman tarihi için henüz erken olduğunu söyledi.

Yasa Tasarısı Onaylanırsa Kripto Para Kullanımından Çifte Vergi Alınacak

Hindistan hükümeti ve Hindistan Merkez Bankası’nın ortak yürüttüğü kripto para yasa tasarısında, merkez bankasının dijital parasının kullanımı konusunda kolaylaştırma adımları atılacağı öğrenildi. Öte yandan yasa tasarısına göre bazı istisna kripto para birimleri kullanılabilecek ancak bunların arasında Bitcoin yer almıyor. Ayrıca Hindistan hükümeti, yasa tasarısının onaylanması halinde kripto para trading işlemlerinde artık çifte vergi alacak.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir