1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Hindistan’da Bir Banka Kripto Para Hizmetleri Başlattı

Cashaa'nın genel müdürü Kumar Gaurav, bu adımın ülkede kripto para birimlerine olan ilgiyi büyük oranda arttıracağını bekliyor. Cashaa tarafından yapılan yatırımın yeni ekonomi açısından büyük bir değişime yol açabileceğinin altı çiziliyor.

Hindistan’da Bir Banka Kripto Para Hizmetleri Başlattı

Hindistan’da kripto para birimleri ile bugüne kadar yakından uzaktan alakası olmayan United Multistate Credit Co. Operative Society, adlı banka yeni bir adım attı. Kripto para birimi hizmetleri sunmak için harekete geçen banka, Cashaa ile işbirliği yaparak UNICAS adında bir ortaklık girişimi kurdu.

Hindistan’ın 34 bölgesinde banka şubesi bulunan United Multistate Credit Co. Operative Society, çevrimiçi kripto para hizmetleri sunacaklarını ve bu hizmetlere herkesin ulaşmasını sağlamak için şubelerden de yardımcı olacaklarını açıkladı.

Hükümet Kripto Paralara Yasak Getirmeye Çalışıyor

Hindistan’da Modi hükümeti, ülkede kripto paraları daha önce yasaklamıştı. Modi hükümetinin yasağı Hindistan Yüksek Mahkemesi tarafından alınan karar sonucunda iptal edilmiş ve kripto para borsaları aylarca kapalı kaldıktan sonra açılmıştı. Ancak ülkede iktidarda bulunan Modi hükümeti kısa süre sonra bu karara “sinirlenmiş” ve yasal düzenlemeler ile kripto paraları yasaklamak için harekete geçmişti.

Modi hükümeti yasaklar getirmeye çalışırken aylardır henüz herhangi bir yasak gelmedi. İktidar partisinin kripto paraları yasaklamasının ülkede anayasal üstünlüğü olan Hindistan Yüksek Mahkemesi’ni yok saymak anlamına geleceğini belirten çok sayıda kripto para yatırımcısı ise bu tür yasağın gelmemesi gerektiğini savunuyor.

Kripto Paralara İlgi %200-400 Arasında Arttı

Hindistan’da Mart ayından bugüne kadar geçen süre içerisinde kripto para birimlerine olan ilgide büyük bir artış yaşandığı bildiriliyor. Ülkede %200 ila %400 oranında kripto paralara ilgi artışından söz edilirken, özellikle de yasaklardan sonra daha fazla sayıda kişinin yatırım olarak kripto paraları tercih ettiği belirtilmekte.

Cashaa Genel Müdüründen Yeni Açıklama

Cashaa’nın genel müdürü Kumar Gaurav, UNICAS’ın Hindistan’da kripto para birimlerine ilgiyi daha çok arttıracak olduğunu ve daha fazla sayıda kripto para birimi yatırımcısının ülkede kripto paralara ilgi göstereceğini tahmin ettiklerini açıkladı.

Modi hükümetince yasaklar getirilirse projenin durdurulmasının gerekli olabileceği belirtiliyor.

Yorum Yap