1. Anasayfa
  2. Kripto Manşet

Hisseler Bitcoin İle Birlikte Değer Kaybetti!

Bitcoin fiyat düşüşü ile birlikte, kripto para birimine bağlı olan şirket hisseleri de değer kaybına girdi. Analistler, vadeli işlemler ve petrol fiyatlarının bile dalgaya bağlı gerilediğini açıkladılar.

Hisseler Bitcoin İle Birlikte Değer Kaybetti!

Bitcoin fiyatlarında görülen değer kaybı etkisi ile BTC’ye bağlı olan şirket hisseleri fiyatları da düşüşe geçti. Analistler bu şirket hisselerine bağlı değer kayıpları ardından petrol ve vadeli işlemler alanlarında da değer kayıplarının kayda geçtiğini açıkladılar. Birkaç şirket Bitcoin’e geçmiş dönemde o kadar fazla yatırım yaptı ki piyasasının çöküşü ardından finansal piyasalarda da gözle görülür etkiler başladı.

Teknoloji Şirketlerinin Hisseleri Düşüşte!

Lider kripto para birimi Bitcoin, geçen ayın ortasında ulaşmış olduğu 63.500 dolarlık tüm zamanların rekorundan sonra 35.000 dolar fiyat seviyesine kadar geriledi. BTC fiyatı bu kadar yüksek bir değer kaybını yaşarken, kripto paraya yatırım gerçekleştiren teknoloji şirketlerinin hisse fiyatları da düşüşe geçti.

Elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın hisseleri Cuma günü bir gece içerisinde sadece %6 oranında değer kaybını kayda aldı. 580 dolara gerileyen hisseler, kripto para meraklısı Elon Musk’a zarar yaşattı. Elon Musk tarafından yönetilen Tesla, Ocak ayında 1.5 milyar dolarlık BTC yatırımı gerçekleştirmişti.

MicroStrategy Hisseleri %22 Geriledi!

Bulut bilişim şirketi olarak bilinen MicroStartegy’nin ise hisse fiyatı %22 oranında değer kaybı ile 450 dolara gerileme yaptı. Bitcoin boğası olarak tanınan Michael Saylor tarafından yönetimi yapılan Microstrategy, ortalama 111 bin BTC’yi elinde tutuyor. Geçen ay Nasdaq’da listelenmiş olan popüler kripto para borsası Coinbase hisseleri ise Cuma gününde %9 oranında değer kaybetti.

Coinbase hisse fiyatları, 28 Nisan tarihinde tüm zamanların en yüksek düzeyi olarak görülen 430 dolara ulaşmıştı. Ancak rekorun geldiği tarih ardından %43 oranında değer kaybını kayda alan Coinbase hisseleri, şuanda 240 dolar olarak fiyatlandılar.

Square Hisseleri %5 Değer Kaybetti!

Kripto dostu ödeme şirketi olarak bilinen Square hisseleri ise geçen Cuma, %5 oranında değer kaybı yaşayarak, 200 dolar fiyatına geriledi. Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından yönetimi yapılan şirket, bugüne kadar BTC için 220 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Kripto para piyasasına bakıldığında şuanda 1.46 trilyon dolarlık piyasa değeri kayda geçiyor. Ortalama 655 milyar dolarlık piyasa değeri olan BTC, bu dilimin %45’ini kaplıyor. Piyasanın geri kalanı üzerinde de yüksek bir etkiye sahip. Bitcoin değer kaybı diğer altcoin fiyatlarını şekillendiriyor.