1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet
  3. Hong Kong’dan Tüm Kripto Borsalarını Kapsayan Regülasyon Kararı!

Hong Kong’dan Tüm Kripto Borsalarını Kapsayan Regülasyon Kararı!

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC) kripto borsalarında regülasyon kararı aldı! Şehirde faaliyet gösteren tüm kripto para borsalarını içereceği belirtilen düzenleme kararı, kripto paraların menkul kıymetler ticareti yapmasalar bile geçerli olacağı söylendi. SFC tarafından yapılacak olan regülasyon ile kara para aklamayı önleme konusunda lisans programı önerilmesi gündemde.

featured

Hong Kong’da kripto para borsalarına regülasyon kararı alındı! SFC tarafından alınan düzenleme kararı, menkul kıymet ticareti yapmayan kripto paraları da içerecek. Düzenlemenin hedefi arasında kara para aklamayı önleme yer alırken, lisanslandırma tavsiye edilmesi düzenleme seçenekleri için masada yer alıyor. Uygulamanın ise nasıl karşılanacağı merak konusu!

Sınırlı Düzenleme Geçtiğimiz Yıl SFC Tarafından Başlatılmıştı

Geride bıraktığımız yıl Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonunca (SFC) kripto para birimi alım sayım platformlar için düzenleyici bir çalışma başlatılmış, düzenleme ise sadece BTC gibi kripto paraları içermemişti. Resmi olarak bir menkul kıymet veya gelecek olarak sınıflandırılmış bir varlığın ticaretini yapan platformlarla sınırlı kalan düzenlemenin yeni alınan SFC kararı ile sınırları genişletilecek. Sınırları genişletilen karar ise aralarında küresel kripto para birimi faaliyetlerinin yürütüldüğü borsaları da içerecek.

Düzenleyici Sistem Dışında Çalışmaya Kararlı Kripto Paralar Yasal Sayılmayacak!

SFC kanadından gelen açıklama ile sınırları hakkında kesin ifadeler kullanılan kararda, hedef yatırımcılar için kara para aklamayı önleme yönetmeliği kapsamında bir lisans programı önerileceği ifade edildi. SFC Ceo’su ayrıca mevcut düzenlemeye tabi olmak istemeyecek platformlara seslenerek, “Bu, mevcut yasal çerçevede olduğu gibi, bir platform operatörü gerçekten tamamen düzenleyici sistem dışında çalışmaya kararlıysa, bunu sadece işlem gören kripto varlıklarının bir menkul kıymetin yasal tanımı dahilinde olmadığından emin olarak yapabilir.” dedi.

Tüm Kripto Para Birimi Ticareti Yapan Platformlar SFC Lisansı İçin Başvuruda Bulunacak

Kara para aklamayı önleme mevzuatı kapsamında yeni bir lisans önerecek olan SFC, düzenlemede ne kadar kararlı olduğunu CEO düzeyinde yaptığı açıklama ile gösterdi. Düzenleme ile önerilecek olan lisans programının kabul edilmesi halinde ise Hong Kong’da faaliyet gösteren tüm kripto para birimi ticareti yapan platformlar, istisnasız olarak SFC lisansı almak için başvuruda bulunmak zorunda kalacak. SFC lisansı almayan platformlar ise CEO düzeyinde yapılan açıklamadan da anlaşılacağı üzere, yasa dışı faaliyet gösteriyor kabul edilecek.

Dünya Devleri Lisans Başvurusunda Bulunmamayı Seçmişti!

Öte yandan Hong Kong’da faaliyet gösteren ve aralarında dünyanın en büyük kripto para birimi borsalarının da yer aldığı platformlar, rejim altında bir lisans başvurusunda bulunmamayı tercih etmişti. Yapılan düzenleme ile aralarında Huobi ve BitMez gibi büyük ölçekli küresel kripto para borsalarının daha önceki aldıkları lisans almama kararı ardından nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.

Yorum Yap