1. Anasayfa
  2. Coin Gündemi

Hoskinson: ETH On-Chain Yönetişiminden Yoksun!

Cardano kurucusu Charles Hoskinson bu kez, Ethereum 2.0’ın yönetişim konusunu ele almadığını ve ADA’nın bu konuda daha iyi olduğunu savundu. Okları yine yorumlarına çevirmeyi başardı.

Hoskinson: ETH On-Chain Yönetişiminden Yoksun!

Cardano kurucusu Charles Hoskinson geçtiğimiz günlerde ADA Coin’in ETH’den daha iyi olduğunu ifade etmişti. Bu kez ise ADA projesinin yönetişim açısından da Ethereum projesinden iyi olduğunu savundu. Ethereum 2.0’ın yönetişim konusuna hiç eğilmediğini düşünüyor. Input Output Galobal Charles Hoskinson, Ethereum’un uzun ve düz bir çizgide ilerlemesinin sebebinin yönetişime eğilmemek olduğunu belirtti.

Cardano Yönetişim Sistemi

On-Chain yönetişim, kripto para birimi blok zincirlerindeki değişiklikleri yönetme ve uygulama yöntemini ifade ediyor. On-Chain, yönetişim blok zincir protokolünde kodlu olan değişiklileri yapmak için belirli kuralları belirlemeye yarıyor. Bu yönetişimi esas alabilen Cardano’nun ise ETH’den daha iyi bir performansı olduğu savunuluyor.

Öte yandan ADA, yol haritasındaki Voltaire aşaması sayesinde yönetişimdeki uzun vadeli etkileri değerlendirebiliyor. Bu Cardano’yu kendi kendini idame ettirebilen bir ağ haline gelebilmesini sağlıyor.

Hoskinson Cardanonun yönetişimde benimsediği model hakkında açıklama yaparken,“ Cardano ağının merkezi olamayan hale gelmesi için yalnızca Shelley döneminde tanıtılan altyapıya değil, aynı anda merkezi olmayan bir şekilde zaman içinde sürecek ve gelişecek kapasiteye de ihtiyacı var.“ dedi. Bu yüzden yönetişim alanına önem verdiklerini belirtti.

Hoskinson ADA Yönetişimini Ele Aldı!

Hoskinson ADA hakkındaki açıklamalarına ek olarak, değişiklikler için stake ödüllerini vergilendiren hazine sistemi gibi bir Voltaire’nin unsurlarının ise zaten mevcut olduğunu açıkladı. Diğer yandan son Catalyst finansman turunda kullanılan topluluğun hangi projeler için finansman alacaklarına karar verdiklerini, bunun oylama sisteminde bulunduğunu belirtti. Hoskinson’a göre, IOG, Cardano’yu tamamladığında ve projeden uzaklaştığında topluluk, geleceğe yönelik ağı büyütmek için gerekli araçlara tam anlamı ile sahip olacak.

Hoskinson ADA ve ETH Yönetişimini Kıyasladı!

Cardano ile Ethereum arasındaki yönetişimi karşılaştıran Hoskinson, Ethereum 2.0 ağının zaman içinde nasıl gelişeceğinin netleştirilemediğini aktardı. Bu konuda açıklama yaparak,“ETH 2.0 ile boyun eğilen en büyük şeylerden biri, yönetişim oldu. Kurucular emekli olduklarında, sistemin nasıl gelişeceği bilinmiyor. Sistem büyüdükçe evrimleşme yavaşlıyor aynı BTC gibi..“ dedi.

Hoskinson’da ETH’ye Benzetme!

Hoskinson tüm açıklamalarına ek olarak, Ethereum’u suda belirleyici manevraları yapamayan bir gemiye benzetti. Cardano’nun kurucusuna göre, piyasa hacmi bakımından iki numaralı kripto para birimi ETH, On-Chain yönetişim sisteminden yoksun. ADA Coin’e hem ölçeklendirilebilirlik hem de teknolojik açıdan geride.