1. Ana Sayfa
  2. Kripto Manşet

Hükümetler Yolsuzluğa Karşı Blockchain Teknolojisini Kullanacak!

Dünya üzerindeki birçok ülkenin her yıl yolsuzluk yüzünden ciddi bütçe kaybı yaşaması ile ilgili yeni çözümler gündeme gelmeye başladı. Hükümetler blockchain teknolojisini yolsuzlukla mücadelede yeni bir çare olarak değerlendiriyor. Birleşmiş Milletlerin blockchain teknolojisi ile ilgili açıklamalarından sonra bu teknoloji birçok hükümetin yolsuzluk mücadelesi için tartıştığı konu haline geldi.

Hükümetler Yolsuzluğa Karşı Blockchain Teknolojisini Kullanacak!

Blockchain teknolojisi uluslarası birçok kuruluş tarafından daha çok ele alınmaya başlandı. Bu teknoloji birçok hükümet tarafından yolsuzlukla mücadelede kullanılabilecek bir araç olarak görülmeye başlandı.

Yolsuzluk vakaları sebebi ile her yıl birçok ülkenin bütçesinde ciddi açıklar meydana geliyor. Blockchain teknolojisinin kendi tabanınındaki tüm işlemleri izleyebilmesi ise bu teknolojiyi yolsuzlukğa karşı güvenli bir koruma haline getiriyor. Birçok hükümet bütçe açıklarını bu teknoloji ile kapatma olasılıklarını tartışıyor.

Birleşmiş Milletler Blockchain’i Güvenli Bir Araç Olarak Görüyor

Blockchain teknolojisinin yolsuzlukla mücadelede bir araç olabileceğine yönelik tartışmalar Birleşmiş Milletler’den konu ile ilgili açıklama geldikten sonra iyice artmaya başladı. Birleşmiş Milletler’in Uyuşturucu ve Suç Bürosu danışmanlarından biri olan David Robinson blockchain teknolojisinin hükümet yolsuzlukları vb. suçlarla mücadelede son derece etkin rol oynayabileceğini düşünüyor.

Blockchain teknolojisinin yolsuzlukla mücadelede önemli rol oynayabileceğini düşünen Robinson, işlemlerin izlenebilir olmasının bu teknolojiyi güvenli bir araç haline getirdiğini savunuyor. David Robinson blockchain teknolojisinin birçok hükümet ve uluslarası kuruluş için daha da çekici hale geldiğini belirtti. Robinson bu durumun sebebi olarak ise blockchain teknolojisinin yolsuzluğu engelleme potansiyalinin yüksek olmasını gösteriyor. Uyuşturucu ve Suç Bürosu danışmanı yolsuzluğun kamu güvenini düşüren bir etmen olduğunu ve blockchain teknolojisi ile hükümete karşı güveni yeniden kurmanın mümkün olduğunu da açıkladı.

Kenya’nın Bütçesine Her Yıl Yoksuzluk Darbe Vuruyor

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Bürosu danışmanı David Robinson, blockchain teknolojisinin yolsuzlukla mücadelesinin özellikle Kenya gibi ülkeler için ne kadar önemli olduğunu da vurguladı. Bilindiği üzere Kenya her yıl bütçesinin büyük bir kısmını yolsuzluk sebebi ile kaybediyor. Kenya’nın her yıl bütçesinin yaklaşık 1/3’ünü yolsuzluk sebebi ile kaybediyor ve bu bütçe açığı kapatılamıyor. Her yıl yaklaşık 6 milyar dolara denk gelen bu miktarın kayıp haline gelmemesi için ise Birleşmiş Milletler blockchain teknolojisini öneriyor. Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada Kenya gibi bütçesinin büyük kısmını yolsuzluk sebebi ile kaybeden ülkeler olduğu ve bu ülkeler için en güvenilir çözüm aracının blockchain teknolojisi olduğu belirtiliyor.

Danimarka Yolsuzluğa Karşı Savaş Başlattı

Dünya üzerinde birçok ülke için problem olan yolsuzlukla ilgili her geçen gün yeni çözüm ve gelişmeler küresel basında yerini alıyor. Bununla beraber son dönemlerde yolsuzlukla mücadele için en çok tatışılan çözüm araçları blockchain teknolojisi ve kriptı para kullanımı oluyor. Blockchain teknolojisi ile yolsuzluğa savaş açmak isteyen ülkelerden biri de Danimarka.

Yolsuzluğa karşı savaş veren ülkelerden biri olan Danimarka 2020 yılının eylül ayında konu ile ilgili bir rapor hazırladı. Danimaka Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan raporda blockchain teknolojisinin yolsuzlukla mücadelede nasıl kullanılacağı açıklandı.

Yorum Yap