1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

ICO Token Nasıl Satın Alınır?

ICO token son dönemde yatırımcıların ilgisini çekmektedir. ICO token nedir, nasıl satın alınır? ICO token özellikleri nelerdir? Hakkında merak edilenlere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ICO Token Nasıl Satın Alınır?

ICO token satın almak için ICO projelerini takip etmeniz gerekir. Size uygun bir ICO projesi bulduğunuz zaman kripto paranız ile ICO token sahibi olabilirsiniz.

ICO Nedir?

Initial coin offering yani ICO, ilk madeni para teklifi olarak bilinir. Genellikle kitle fonlaması biçiminde çalışsa da özel olarak sağlanan ICO türleri de mevcuttur.  ICO Temmuz 2014 yılında büyük oranda değer kazanmış ve kullanımında artış görülmüştür. ICO para toplama yöntemi olarak kullanılır. ICO ile jeton toplanır, uygulama hazırlanır, hizmet oluşturulur. Şirketler tarafından oluşturulan bu seçenekler ilgili yatırımcılara sunulur. Yatırımcıların bu durumda iki seçeneği olur. İlk olarak teklifi kabul ederek satın alma işlemini gerçekleştirmektir. Diğer seçenek ise şirket tarafından oluşturulan kripto para jetonları almaktır. Kripto para jetonları şirkette bir hisseyi simgeleyebilir veya hizmet / ürün kullanma hakkını temsil eder. ICO token yatırımlarınızda kullanacağınız web adresinin güvenli olup olmadığını kontrol ederek işlem yapmalısınız.

Token Nedir?

Token; kelime anlamı olarak jeton manasındadır. Türlü oyunlarda para yerine kullanılan nesneler olarak geçer.

Blockchain ekosisteminde ise dijital olarak transfer edilebilen varlıklar token olarak adlandırılır. Şirketlere bağlı olarak bir adet token; hizmet, değer veya ürünü simgeler. Token çeşitleri şu şekildedir:

  • Hizmet Tokeni: Yazılım, dijital içerik gibi ürün ve hizmetlere erişim fırsatı sunar.
  • Menkul Kıymet Tokeni: Reel yaşamda yer alan fiziksel varlıklara erişim fırsatı sunar.
  • Hisse Senedi Tokeni: Herhangi bir şirkette kısmi sahiplik fırsatı sunar.

Coin ve token aynı şeyler değildir. Bu ikisini birbirinden ayıran temel özellik blok zincirleridir. Coin kendine ait bir blok zincirine sahiptir. Coin bağımsız hareket eder. Token ise çoğunlukla Ethereum blok zinciri üzerinde yer alır. mevcut bir blok zinciri üzerinde bulunan kripto paralara token denir.

ICO Token Nasıl Satılır?

ICO token alım satım işlemleri coin işlemleri ile benzerlik taşır. ICO token satın alımları için yapılması gerekenler şunlardır:

  • Öncelikle projenin web sitesi üzerinden ICO kaydı oluşturabilirsiniz. Yasal ICO projelerinin kayıt ile girişli resmi web siteleri mevcuttur. Proje detaylarını inceleyerek istediğiniz ICO projesine kayıt işleminizi tamamlayarak sürece başlanır.
  • İkinci adım olarak Bitcoin veya Eter satın almanız gerekir. ICO sisteminde bu iki önemli kripto para geçerlidir. Bitcoin yaygın kullanımından dolayı birçok ICO projesinde geçerliliğini korur.
  • Üçüncü adım olarak Bitcoin veya Eter kripto paralarınızı cüzdanınıza koyun.
  • Bu adımları gerçekleştirdikten sonra araştırmalarınız sonucu karar verdiğiniz ICO proje sitesine giriş yaparak kripto para biriminizi proje adresine gönderdiğiniz zaman ICO token sahibi olursunuz.
  • ICO tokenlerinizi cüzdanınıza ekleyerek, nasıl saklayacağınıza karar verin. Tüm bu işlemler sonrasında ICO token satın alımınız tamamlanmış olur.

Yorum Yap