1. Ana Sayfa
  2. Coin Gündemi

Icrypex Borsası Tether’i Listeledi!

Kripto para borsaları Türkiye ayağı için önemli bir gelişme yaşandı. Türkiye merkezli kripto para borsası Icrypex, dünyanın en popular stablecoini olan Tether’i (USDT) listelediğini duyurdu. Icrypex borsasında artık kullanıcılar, Ethereum ağı bünyesinde ERC20 tabanlı bir altyapıda Tether işlemleri yapabilecek. ABD dolarına sabitlenmiş bir stablecoin (sabit coin) olan Tether’in Türkiye merkezli bir borsada daha listelenmiş olması, Türk kripto para yatırımcılarını heyecanlandırdı.

Icrypex Borsası Tether’i Listeledi!

Tether (USDT), ABD dolarına sabitlenmiş ve dünyanın en popüler stablecoin’i konumunda bulunuyor. Tether’in %100 Türkiye merkezli kripto para borsası Icrypex’te listelenecek olması, Türk kripto para kullanıcılarını fazlasıyla heyecanlandırmış durumda. Bu listeleme ile birlikte artık Icrypex borsasında kullanıcılar, cüzdanlarından Tether alım – satımı yapabilecek ya da Tether ile işlem yapabilecekler. Kullanıcıların Tether işlemleri için, Icrypex borsası Ethereum ağı bünyesinde, ERC20 tabanlı bir altyapı sunacak.

ABD Dolarına Endeksli Bir Stablecoin: Tether (USDT)

%100 Türkiye merkezli Icrypex borasında, artık değeri ABD dolarına sabitlenmiş olan Tether ile işlemler yapılabilecek. Borsa listelemesinin ilk aşamasında kullanıcılarına, Tether için belli sayıda işlem paritesi sunacak. Dünyanın en popüler stablecoin’i olarak bilinen Tether işlemlerinde, rezervlerde Tether sayısına eşdeğer sayıda ABD doları tutulur. Kripto para piyasalarında Tether, ABD dolarına endekslenmiş olarak, fiyat oynaklıklarına karşı yatırımcılara sunuluyor. Ayrıca Tether dünyanın en popüler stablecoin’i olmasının yanı sıra, tüm kripto para piyasalarında yakın bir zamana kadar en büyük dördüncü kripto varlık olarak bulunuyordu. Ancak SEC – Ripple dava süreci ile XRP’nin hızla değer kaybetmesi sonrasında Tether, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve lider altcoin Ethereum’un (ETH) ardından bu listede üçüncü sıraya yükseldi. Tether’in şu anki güncel piyasa değeri ise 20 milyar doların üzerinde bulunuyor.

Kullanıcılar İlk Olarak 3 Paritede İşlem Yapabilecek

Tether (USDT), diğer kripto varlıkların alım satım işlemlerinde, baz para olarak kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. USDT diğer dijital varlıkların yaşadığı volatilitenin en aza indirgenmesi için 1 ABD dolarına eşitlenerek, kripto para birimlerinin yaşadığı ani değer değişiklerinin azalmasına yardımcı olur. Icrypex borsasında ise Tether ilk aşamada TRY, BTC ve ETH paritelerinde işleme alınabilecek. Ayrıca borsada Etherum ağı bünyesinde Tether işlemleri sunulacağı için, ETH blok zinciri ile ortaya çıkarılan Tether’ler, bütün ETH ekosistemi ile iç içe geçebilecek ve bu da borsada Tether’in kullanım alanının geniş bir ağa ulaşmasını sağlayacak. Borsanın Tether işlemlerini ERC20 tabanlı altyapıda sunması ve ABD dolarının daha az masraflı transfer edilebiliyor olması sayesinde, Tether yatırımcılar için diğer kripto varlıklara göre daha güvenli bir değer saklama ve yatırım aracı görevi görecek.

Türk Kripto Para Sektörü İçin Önemli Bir Adım

Tether’in Icrypex borsasında listelenecek olması, ayrıca Türkiye kripto para sektörü için de büyük önem taşıyor. Bu gelişme ile birlikte Türkiye de kripto para piyasalarındaki varlığını, daha güçlü hale getirmiş oldu. Icrypex, kullanıcılarına her an işlem sensı fırsatı sunuyor ve borsa kullanıcıları böylece her saatte kripto para işlemi yapabiliyor. Ayrıca %100 Türkiye merkezli olan Icrypex, kurumsal bir yapıda bulunuyor ve borsa şirketi kendi kendini denetleyen şeffaf bir hizmet veriyor. Öte yandan Icrypex borsasında, BTC, ETH, LTC gibi birçok kripto varlık ile işlem yapılabiliyor.

Yorum Yap